şükela:  tümü | bugün
 • isvec süper ligi'nin köklü kulüplerinden biri. stockholm kentinin bir takimi olan djurgardens, tam 36 yil sonra, 2002'de isvec sampiyonlugunu yasadi. sampiyonluktan 1 hafta sonra, ezeli rakibi aik solna yi kupa finalinde yenerek duble yapti. kim kallström, johan elmander gibi genc yildizlara sahip. renkleri lacivert-mavidir.
 • isveç'in asil takımı. hammarby taraftarı olan dostlarla olan sohbetler sonucunda, onların isveç'in galatasaray'ı damgasını vurdukları, çok elit bir taraftar kitlesine sahip olduğunu öğrendiğimiz djurgardens, şampiyonluğun bu sene en güçlü iki adayından biri durumunda...
  (bkz: que sera sera)
 • saat 18.00'dan sonra gençlerin ellerinde alkollerle geldiği, birbirleriyle seviştiği ve kendilerinden geçtikleri yeşil bir alan oldugu stokholm'de yaşayan sosisci bir abimiz tarafından interrail maceramızda söylenmişti.

  heyecanla gidildiğinde gördüğümüz yer botanik bahcesinden farksızdı.
 • eminönü bir ada olsun, karaköy'den bir köprüyle eminönü'ne geçin, sultanahmet ormanlık olsun, aralardan güzel ama gösterişsiz tarihi eserler yükselsin, çepeçevre tekneler serpilmiş olsun. sonra hayvanat bahçesi de olsun. ağaçlar ağaçlar ağaçlar, çeşit çeşit yeşillikler olsun. sonbahar olsun, yapraklar sarılı kırmızılı yeşilli allı morlu renkten renge girmiş olsun. sonra insanlar bu yeşilliğin tadını çıkarıyor olsun, gürültüsüz patırtısız, yaprağa suya, kuşa böceğe karışmış olsun.

  o kadar şehrin içinde o kadar şehirden uzak, o kadar sakin bir yer düşünün. öyle bir yerdir bu djurgarden stockholm'ün göbeğinde.
 • "icerde her türlü" sıfatını hakkıyla tasiyan ender futbol kuluplerindendir. futbolsever herhangi bir insan nasil sampdoria'ya nasil deportivo'ya gönül vermişse djurgarden'a da o samimiyetle yaklaşır.
 • stockholm'de bulunan muzeleriyle meshur olan ada. vasa museum, skansen, abba muzesi, nordiska museet, spirit museet ve daha birkac farkli muzeye ev sahipligi yaptigi gibi, ayni zamanda bir adet de eglence parki icermektedir: gröna lund.

  7 nolu tram, 69 nolu otobus ya da feribot ile bu adaya ulasabilirsiniz efendim. feribotu tavsiye ederim, tam olarak soz konusu olan eglence parkinin yanina yanasmaktadir.
 • eski adıyla valmundsö.
  ada olması sebebiyle kışları insanı harapeder, mutsuzeder, derbedereder.
  zaten kış döneminde taş çatlasa 4-5 saat gündüz yaşayan özgür valmundsö halkı için 1530-1535 yılları arasındaki aşırı soğuklar bu depresif memleketin cefakar halkını toplu intihara sürükler.

  1535 yılından 1536 yılına geçişte özgür valmundsö halkının nüfüsu yüzde 85 oranında azalmıştır. bu sebepten isveç krallığı yaşananların unutulması adına 1579 yılında valmundsö'nün adını djurgarden olarak değiştirip stockholm'e bağlamıştır. günümüzde djurgarden, stockholm'ün ve onun paralı turistlerinin orospusu olmuştur maalesef.

  kutsal topraklarının şimdiki halini gördükçe eminim valmundsö yerlilerinin kemikleri sızlıyordur. özgür valmundsö halkının valhalla'nın güneş gören bölgelerine yerleşmiş ve d vitamini ihtiyaçlarını karşılıyor olduğunu ummaktan başka elden bir şey gelmiyor.
 • bugün az da olsa* koşuyor, yürüyüş yapmaya çalışıyorsam hep burada yaşayan sarı pipiler yüzünden afedersin.

  bu güzel adacık adeta bir cennetten köşe gibi. müzeler, yeşil alanları pek çok güzelliği mevcut. ama asıl ibret alınacak olay stockholm'un sporcu halkı.

  mart ayında, yer yer karın yağdığı, çoğu kara parçasının kısmen kar ile kaplı olduğu güzel şehirde isveçli yerel halk genelde ecnebi dostlarımızda gördüğümüz kasık hizasına gele kısa şortlar ile koşanları gördüğümüz zaman takdir ile karışık tebrik etmiştik.

  zira üzerimizde kalın gocuk, ellerimizde zaman zaman eldiven vardı. o yüzden insan gerçekten hayret ediyor

  tanım; pek güzel şirin bir adacık.
 • stockholm'de birinci ligde oynayan (bkz: shl) tek hokey takimi.

  djurgårn!
  heja djurgårn!
  heja djurgårn!
  oh, det är, full fart framåt!