şükela:  tümü | bugün
 • ks. direct memory access. bilgisayardaki bir donanımın doğrudan kendisi ile ram arasında transfer yapabilmesini sağlayan mekanizma. donanım gerekli transferi yaparken işlemciyi meşgul etmediğinden işlemci dma gerçekleştiği sırada başka işler yapabilir. özellikle tek çekirdekli işlemcilerde multitasking'den verim almanın tek yolu budur. çok çekirdeklilerde de çekirdeklerin verimli kullanımı için gereklidir.

  dma tabi her zaman aygıtla ram arası aktarımda en verimli yöntem değildir. mesela en başta transferin sonlandırdığını belirtmek için interrupt kullanması gerekir. bu da daha çok sistem kaynağı kullanma anlamına gelir. interrupt storm gibi problemlere sebep olabilir. dma destekleyen donanım geliştirmek karmaşıklığından dolayı daha pahalıya mal olur.

  mesela klavye ve fare gibi veriyi topluca aktarması gerekmeyen hatta tam tersine sürekli geldikçe aktarmak durumunda olan donanımda anlamsızdır. daha çok büyük veri miktarları aktarılan durumlarda (disk ve ağ bileşenleri gibi) anlamlıdır.
 • c64'te farklı bir anlamı vardı vıc ile igili. ekrandaki sabit bi satırı bi satırı yakalayınca dma'yı yakalamış oluyoduk. böölece 16 sprite çizdirip, ekranı yarısı başka yarısı başka boyayabiliyor hatta üst kısında başka alt kısımda başka karakter sati filan kullanabiliyoduk. fakat tam olarak neydi unuttum.
 • (bkz: 0ah)
  (bkz: 0ch)
  (bkz: 0d4h)
  (bkz: 0d8h)
  (bkz: 0dh)
  (bkz: 0eh)
  (bkz: 0fh)
 • xp de soylebir guzelligi olan sey:
  misal writerinizi yaptiniz primary master, koydunuz icine bozukca bir cd, harddiske kopyalamayi deniyorsunuz; bir de baktiniz ki udma bilmem kac olan setting* pio only olmamis mi.iste bunu gibi can sikici seylerin kaynagi, direk microsoft'un agzindan

  "for repeated dma errors.
  windows xp will turn off dma mode for a device after encountering certain errors during data transfer operations. if more that six dma transfer timeouts occur, windows will turn off dma and use only pio mode on that device.
  in this case, the user cannot turn on dma for this device. the only option for the user who wants to enable dma mode is to uninstall and reinstall the device.
  windows xp downgrades the ultra dma transfer mode after receiving more than six crc errors. whenever possible, the operating system will step down one udma mode at a time (from udma mode 4 to udma mode 3, and so on).
  if the mini-ide driver for the device does not support stepping down transfer modes, or if the device is running udma mode 0, windows xp will step down to pio mode after encountering six or more crc errors. in this case, a system reboot should restore the original dma mode settings.
  all crc and timeout errors are logged in the system event log. these types of errors could be caused by improper mounting or improper cabling (for example, 40-pin instead of 80-pin cable). or such errors could indicate imminent hardware failure, for example, in a hard drive or chipset."
 • eğer windows xp altında pio mode da takılmaya zorlanan bir cd writer sahibiyseniz yapmanız gereken en mantıklı şey o aletin üstünde bulunduğu ide channel'ı uninstall etmektir. restart sonrası pio modu gitmiş udma gelmiş olacaktır. *
  (bkz: gelsin gelsin oba makarna)
 • (bkz: via 4 in 1)
 • zalim diktatör windows xp'nin saçma uygulamaları sonucunda ikide birde kendini pio moduna terkeden sistem...

  düzeltmek için biraz registry kurcalamak* gerekiyor.
  bunun için de önce regedit.exe programı çalıştırılır,
  hkey_local_machine\system\currentcontrolset \control\ class \{4d36e96a-e325-11ce-bfc1-08002be10318}\ isimli key bulunur ve dma'den pio'ya düşmüş olan ide controller'ın (0001 veya 0002 isimli alt klasörler içindedir bunlar genelde) ilgili timing mode'ları değiştirilir.

  ancak dikkat, burada iki değer var değiştirilecek olan:
  master-device-timing-mode-allowed ve master-device-timing-mode. ilkine ffff ikincisine de duruma göre 1010'dan* 4010'a* kadar bir değer verilebilir (ultra dma mode 5 ve yukarısı bende mevcut değil). tabi bu atamalar master device'a yapıldığı gibi slave device için de yapılabilir, biraz aşağısında slave device'ın kodları da görülecektir (registry penceresinde).

  bu kadar, çok zor değil aslında.
 • ks. dynamic mechanical analysis
 • (bkz: dma design)
 • pio moduna geçip duran insanı sinir eden hede. bir dvd yi 3,5 saatte yazmanıza neden olabilmektedir bu geçiş. düzeltmek için donanım -> aygıt yöneticisi -> ide denetleyiciler -> birinci ide kanalına çift tık -> gelişmiş ayarlar -> aktarım modu dma ya getirilir. ikinci ide kanalı için de aynısı yapılır, sorun ortadan kaldırılmış olur.

  kurukafa'nın uyarısıyla gelen düzeltme: yukarda önerdiğim çözüm geçiciymiş ve her read error da tekrar pio moda geçiş olucakmış bu nedenle kalıcı çözüm için (bkz: #4119742)

hesabın var mı? giriş yap