şükela:  tümü | bugün
  • samet babayiğit 19 yaşında duchenne musküler distrofi (dmd) hastası. bir çeşit kas hastalığı, günden güne zayıflıyor.

oksijen konsantratörü ve yaşam destek ünitesine bağlı olarak yaşamını sürdürüyor. bu nedenle ailenin en büyük korkusu elektrik kesintisi. ankara'nın mamak ilçesinde yaşıyorlar ve bu aralar epey kesinti oluyormuş. bu durumda apar topar hastaneye yetiştiriyorlar. mamak belediyesi ve büyükşehir belediyesi'ne başvurdum ama sonuç alamadım. baba da elektrik şirketine başvurmuş ama talebi karşılanmamış.

benim de aklıma böyle durumlarda el birliğiyle sorunu çözen ekşi sözlük ailesi geldi. umuyorum ki kısa sürede halledeceğiz. hareketli hasta yatağı ihtiyacı bugün bir yardımsever tarafından karşılandı ve samet epey sevindi.

ayrıca yaşam destek ünitesinde kullanılan bazı medikal sarf malzemelerine * de ihtiyacı var samet'in. herkes karınca kararınca bir şeyler karşılasa çok mutlu edeceğiz aileyi. maddi manevi epey yorulmuşlar çünkü. sanıyorum çanta tipi 1000-1500 tl'lık bir jeneratör ihtiyacı karşılayacaktır. diğer malzemeler de 25-350 tl arasında değişen tutarlarda.

yardımcı olamıyorsanız da başlığın görülmesi için desteğiniz önemli.

babayiğit samet koyu bir galatasaraylı ayrıca.

edit : arkadaşlar herkese teşekkürler, mesajlar geliyor hesap no isteyen, destek veren. ekşi sözlük ailesinden beklendiği gibi. henüz yardım kampanyası izni alınmadığı içni hesap no paylaşmadım. aslında ayni olarak malzeme listesini veririm göndeririz, bunu da mesajla hallederiz diye düşünüyordum ama jeneratör için birlikten kuvvet doğacak muhtemelen.

edit2: jeneratör için de bazı arkadaşlar devreye girdi. umuyorum 24 saat geçmeden bu başlık amacına ulaşacak. medikal sarf malzemelerinin de listesi ve fiyatlarını sabah ilk iş paylaşacağım. buraya entry giren veya mesaj atarak yardımda bulunmak isteyen arkadaşlardan dönemediklerim olduysa hepinizi not aldım, yarın yardımlarınızı ulaştırmak için elimden geleni yapacağım. ekşi sözlük ailesine duyarlılığı için çok teşekkürler. bugün bir kez daha gurur duydum hepinizle. çok güzel insanlarsınız.

edit 3: baba halil ibrahim babayiğit'in ibanını isteyenlere mesaj olarak gönderiyorum. yardım izni alınmadığından açık olarak paylaşamıyorum. toplanan tutarı güncel olarak paylaşacağım.

edit 4: süpersiniz arkadaşlar, inanılmaz bir enerjiyle sabahın erken saatlerinden beri mesaj kutuma yardım talepleriniz geliyor.
    jeneratör büyük ihtimalle temin edildi. ellerine ulaştığında bilgi vereceğim.

edit 5: samet'i jeneratörüne kavuşturduk.

teşekkürler aksa jeneratör ilgisi ve hızlı çözümü için.

eş zamanlı olarak destek sözünde bulunan teksan jeneratör ve labrodorit ile hastrolojik sendrom f46f13o2o4 ve bamw'e de sonsuz teşekkürler. aynı durumda olan bir hasta daha olduğu söylendi onun bilgilerine ulaşınca labrodorite ileteceğim.

beninsanimcunkucastielmelek'e de mevzuat ve ailenin alabileceği yardımlar konusunda bilgilendirmesi ve çabaları için teşekkürler.

ayrıca tek tek isimlerini yazamayacağım 45 arkadaşımıza hesap no'yu ilettim, sağolsunlar ellerinden gelen desteği esirgemediler. bu arkadaşların gönderdiklenlerden bana mesaj atarak teyit edilen meblağ 1642 tl oldu ilk gün için. bu tutarla medikal malzeme ihtiyacını 2-3 ay karşılayabiliyorlar. devlet yüzde 5 ila 10 luk kısmını karşılıyormuş, o da ayda 50 ila 100 tl'ye tekabül ediyor tüm ihtiyaçları göz önünde bulundurulduğunda. o tutarı da önceden satın alıp ardından rapor alarak iade alabiliyorlarmış. bez için de "bez raporu" gerekiyormuş. bu raporlar için de bir kaç bölüm gezmesi gerekli olduğunu söyledi baba. ancak 2 ay sonra boğazındaki aparatı değiştirmek için gittiğinde raporu alabileceğini belirtti. belki bu süreci hızlandırabiliriz, ayrıca sürekli olarak yardım alabileceği kuruluşları araştırıyorum. yardımcı olabilecek olursa bir mesaj uzağınızdayım.

* ankara ultraslan'a da bir mesaj gönderdim ulaştı mı bilmiyorum, işin maddi kısmını halletiğimizde ankara'daki arkadaşlarla galatarasay temalı hediyelerimizle bir moral ziyareti yapalım diyorum. beşiktaşlı olduğumdan camiaya uzağım sadece mail adreslerini bulabildim. bu tip bir organizasyon çok sevindirir samet'i.

`medikal ihtiyaçlar için gönderildiği beyan edilen miktar`: 1822,92 tl *

ayrıca medikal malzeme ve galatarasay ürünleri göndermek isteyenler oldu onlar için de adres ve telefon bilgisi şu şekilde:

baba halil ibrahim babayiğit 536 770 28 66
    altın evler yatık musluk cd. duru sitesi 15/45 mamak ankara (gülveren lisesi arkası)

** yalnız gönderdiğiniz ürünlerin ne olduğunu bana da mesaj atarsanız çakışma olmasın, ona göre listemizi güncelleyelim.
    *** meblağ soranlar oluyor, "az veren candan çok veren maldan" olduğundan meblağ hiç önemli değil, hesabınızda kalan küsüratlar veya 1 tl bile bu toplulukta dağ gibi büyüyecektir. gönderemiyorsanız da bu başlığa yazarak başkalarının görmesini sağlayabilirsiniz.

medikal ihtiyaçlar :

mavi 6.0 mm silikonlu cuffed tracheostomy tubes : 300-400 tl. 3 ayda bir değişiyor.
    şöyle bir şey

aspirasyon sondası (siyah-10 numara) : 150 tanesi 95 tl. günde 2-3 adet gidiyor.
    o da böyle bir şey

aspirasyon su kabı : 15 güne bir değişiyor. tanesi 15-20 tl.

medium yetişkin bezi : 15-20 tl 20-25 gün gidiyor bir paketi.
    9 numara steril eldiven: 70 tl 50'lik kutu.
    ıslak mendil: 3-5 tl 100'lük paket.
  • destek.
  • yukarı yukarı ve pamuk eller cebe .
  • biraz yukarıda kalsa keşke.
  • destek.
    inşallah şifa bulur.
    elimizden ne geliyorsa yapalım.
  • parası olan ekşicileri yardıma davet ettiğim kampanya.
  • hesap nosunu merak ettiğim başlık
  • hesap no'yu bildirin kampanyası.
    up-dullah!
  • bir an önce hesap no ve gerekli izin belgesi beklenen ve uplanmasi gereken baslik.
  • üstte kalması gereken başlık