şükela:  tümü | bugün
 • tam ismi (f.i.o) medvedev dmitri anatolyeviç olan, 1965 dogumlu, rusya federasyonu mustakbel ba$kani.
 • putin'in belediye başkanlığından beri yanında yer almış, ona olan sadakatinden şüphe duyulmayan, büyük ihtimalle rusya federasyonu'nun 3. başkanı. eski düzenle ya da kgb'yle (zaten yaşı gereği de) pek bir olayı olmamış, hukuk eğitimine ve hukukçu bir özgeçmişe sahip, ılımlı olduğu söylenen, bir dönem gazprom'u da yönetmiş genç ve yetenekli bir siyasetçi. ne kadar süre görevde kalıp, nasıl bir rolü olacağı ise putin'e bağlı. iş dünyasına ve batı tarzı sisteme sıcak baktığı söyleniyor.
 • rusya federasyonunun en gec devlet baskanidir. kirk uc yasindaki dmitri medvedev vladimir putin'in st. petersburg belediyesinden calisma arkadasidir.
 • soyadının rusçada "ayıoğlu" gibi bir anlama geldiği ve güzide medyamızın bakış açısı da gözönüne alındığında, gelecekte türk-rus ilişkilerinde bizleri epey şenlikli günler beklemektedir.
 • rus anayasasına göre üstüste üçüncü kez devlet başkanı seçilmesi yasak olan ve "bir devletin kaderi, o kişi ben bile olsam, bir insanın kaderine dayandırılmamalıdır" diyerek kendisini 3. kez devlet başkanı yapacak anayasa değişikliğini reddeden vladimir putin'in 2008 rusya başkanlık seçimlerinde destek verdiği başkan adayı.

  rus kamuoyunda 2008 rusya başkanlık seçimlerini kazanmasına kesin gözüyle bakılmaktadır.
 • siyasi yönden "putin 2" olarak özetlenebilecek kadar putin'e benzemektedir. aynı onun gibi st.petersburg yönetiminde yer almıştır, geçmişte ortak da çalışmışlardır, enerji politikalarının öneminin putin kadar farkındadır, gazprom kökenli olması da bunu kanıtlar niteliktedir. putin'den uzaklaşmayacağını, hatta putin siyasette olduğu sürece devlet başkanı olmasının pek de önemli olmadığını "devlet başkanı seçmek önemli evet, ama takımın başarısını devam ettirmek de en az devlet başkanlığı kadar önemli" sözleri ile açıkça söylemiştir. putin de halkına açıkça devlet politikasındaki nüfuzunun devam etmesinin medvedev'in başkan seçilmesine bağlı olduğunu söylemiştir.
 • mal varlığı bazı siyasetçilerimize ibret olsun diye okutulmalı. büyük ihtimalle rusya fedarasyonu'nun gelecekteki başkanı. bir ülkeyi böyle mütevazi adamlar yönetiyorsa o ülkeden korkulur arkadaş. rispekt:

  ""
  putin'in halefi ama arabası bile yok

  yılda 13 milyar dolar kar eden gazprom'un başındaydı, şimdi rusya'nın yönetimine talipli ama bir arabası bile yok.

  rusya'da başkanlık seçimine geri sayım başladı. devlet başkanı vladimir putin'in de desteklediği eski kgb ajanı dimitri medvedev, 2 mart seçimlerine kendisini resmen 'devlet başkanı adayı' yapan 'aday kimlik kartını' dün aldı. kartı almak için seçim kurulu'na mal varlığıyla ilgili verdiği beyannamede yer alan detaylar ise herkesi şaşırttı.

  yılda 13 milyar dolar kar eden gazprom gibi bir devi yöneten, başbakan 1. yardımcısı unvanını taşıyan medvedev'in aylık geliri 6 bin dolar (yaklaşık 7.2 bin ytl). bankalarda sadece 2.74 milyon rublesi (yaklaşık 111 bin dolar) olan medvedev'in moskova'da 300 metrekarelik bir evi var. eşi svetlana'nın ise 1999 vw golf bir arabası ve bankada sadece 380 rublesi var. medvedev'in hiç bir zaman arabası olmadığı ortaya çıktı.

  rus lider putin de geçen yıl rusya parlamentosu'nun alt kanadı duma'daki seçime aday olurken verdiği mal beyanında, yıllık 81 bin dolar gelir elde ettiğini açıklamıştı.
  ""

  *: http://www.hurriyet.com.tr/…89.asp?gid=200&sz=16162
 • fena halde markus antonyus aurası ta$ımakta. an itibariyle rusya'nın yeni ba$kanıdır.
 • marcus antonius olması beklenen yeni rusya devlet başkanı. sürpriz yapıp da brutus olacağı tutarsa o zaman seyredin şenliği.