şükela:  tümü | bugün
  • fransız monaco kulübünü yıl sonuna kadar satın alacak olan rus dolar milyarderi...

http://fanatik.ekolay.net/…_3_detail_211_246913.htm
  • as monaco'nun sahibi. chelsea,manchester city,psg'den sonra yeni bir zengin oyuncağı kulüp yaratacak gibi. 2013 yaz transfer sezonunda adını çok duyarız.
  • zaten kendisi bu soyadı ile fakir olsaydı bir sorun var derdim.
  • (bkz: gübre kralı)
  • eski eşine 4.5 milyar dolarlık tazminat ödeyecekmiş. ne yiyip içiyorsunuz oğlum siz? nereden geliyor bu para?

http://imgur.com/bsfnwts
  • 2013 yılında, kızı ekaterina'ya ünlü yunan armatör ailesi onassis'in ege denizi'ndeki skorpios adası'nı 117 milyon euro'ya satın almış olan rus iş adamı. 1966 perm doğumludur. ekaterina (d. 1989) ve anna (d. 2001) adında iki kızı bulunmaktadır.
  • adamı merak ettim, araştırayım dedim. araştırdıkça ne kadar pisliği varsa öğrendim. insanlar bir anda zengin oluyorlarsa ve bu zenginliği korumak istiyorlarsa çok büyük pislikler yapıyorlar ki bu adam gübre kralı olarak biliniyor. lakabıyla müsemma.

aslında bir tıp doktoru. uzmanlığı da kardiyoloji. mesleğinin başlarında babasının gazıyla bir alternatif tıp şirketi kurmaya karar veriyor. manyetik alanları kullanarak tedavi yöntemleri sunan şirkete rusya hukümeti de destek veriyor ve allah da yürü ya kulum diyor. üniversiteden arkadaşı elena ile evleniyor. bakıyor buralarda büyüyeceği kadar büyüdü, bir anda varını yoğunu satıp rusya'nın en büyük potasyum gübresi üreticisi uralkali'yi 1995 yılında satın alıyor. potasyumun piyasa fiyatı da 3 katına çıkmasın mı birden o yıl! adam anasının karnından kadir gecesi doğmuş resmen. şirketi yıllar içinde 2.5 kat büyüyor ve ismini tüm dünyaya duyuruyor. işler fena gitmezken 1996 yılında kurduğu bir ortaklıktan sonra başı belaya giriyor. ortağı evinde ölü bulunuyor ve polis bunun bir cinayet olduğuna karar veriyor. rybolovlev'in adamı öldürttüğüne karar veriliyor ve 11 ay hapishanede kalıyor ama sonra bir anda hakkındaki tüm iddialar çekiliyor. polis gerçek katili bulduklarını söylüyor. yersen. iş adamının mafya ile ilişkileri gün yüzüne çıkıyor ve hapse girişinde mafyanın etkili olduğu, daha sonra da hapisten çıkaranın da yine mafya olduğu söylentileri yayılıyor. adam pisliğin teki çıkıyor rıza baba.

uralkali firmasının potasyum çıkarttığı maden yataklarının yakınında temiz su kaynaklarının olması ve su kanallarının maden duvarlarını inceltmesi sonucunda madenlerin kapatılmasına karar verildi. ancak madenlerin duvarları o kadar hasar görmüştü ki insanların yaşadığı yerlerde devasa delikler oluşmaya başladı. bu göçüklerin oluşmaması için doldurma işini yapmayan şirket yüzünden binlerce insan evini terk etmek zorunda kaldı. dev delikler şöyle. zamanın çevre bakanı da dmitry'nin yakın dostu çıkınca "yok o deliklerde bi şey abartmayın ya. allahu teala'nın işine karışılmaz. doğa yüzünden oldu bunlar." demiş. iş adamları bir tek ülkemizde politikacılarla yakın değil tabii ki. bunların sonucunda uralkali'yi de 10 milyar dolara rus iş adamlarına okutuyor.

ayrıca tıp eğitimden sonra bankacılık eğitimi de alıyor ve kendine bir banka (öeh!) kuruyor. daha sonra da kıbrıs'ın en büyük bankalarından birinin ortağı oluyor. rusya ve monako pasaportlarının yanında kıbrıs pasaportu da var. eşinden boşanmasına neden olan partileri ile ünlü malikanesinde picasso'dan da vinci'ye birçok ustanın eserleri bulunuyor. canı sıkılıyor, monaco futbol kulübünü satın alıyor. kızına yunanistan'da ada alıyor. bir tane cami yaptırayım, hayır işleyeyim demiyor. rusya'daki birçok tarihi yapının restorasyonuna sponsor oluyor. rusya'nın donald trump'ı diyorlar. durmadan gayrimenkule yatırım yapıyor. orada burada geziyor, tozuyor, gününü gün edip karıya kıza fena dadanıyor. eşinden de öyle böyle boşanmıyor. isviçre mahkemesi tarafından servetinin yarısının (4.5 milyar dolar) eşine verilmesine karar veriliyor. ancak daha sonra bu tutar 809 milyon dolara indiriliyor. boşanma davasında karısından mal kaçırmak için offshore şirketlerini kullanmasından hiç bahsetmiyorum. bu oldukça alışılagelmiş geliyor artık.

sıradan bir acil servis doktoruyken babasının tavsiyesiyle ticarete atılan bir adam, şimdi rusya'nın 15., dünyanın 190. en zengin adamı. elinin altında oyuncak gibi oynadığı geleceği parlak bir futbol kulübü, denize 0 güney cepheli ferah malikanesi ve hiç bozulmayan bir talihi var. sovyetler yıkılırken rus doğmak varmış anasını satayım. zamanında voliyi vuran ağır vurmuş.
  • dünyanın en önde gelen sanat seri toplayıcıları arasındadır. geçen sene leonardo da vinci'nin salvator mundi'si sotheby's'a 450 milyon dolara satıp sonra kandırıldım diyerek 380 milyon dolarlık tazminat davası açtı. 2 gün önce ise monaco'da sanat eserleri üzerine döndürdükleri sebebiyle göz altına alınmış.