şükela:  tümü | bugün
 • dna içerisindeki her nükleotidin karşısına uygun nükleotidi getirerek hidrojen bağlarının oluşmasını katalizleyen enzim.
 • bu enzim işini adam gibi yapabilmek için önceden hazırlanmış kısa bir nükleotid dizisine ihtiyaç duyar, bu nükleotid dizisi ise kısa bir rna parçasıdır ve biz merzifonlu gay taşfırın ustaları olarak buna primer demekteyiz. bu primer'i, primaz (primase) enzimi bizzat kendisi dna'ya bakaraktan sentezler. primer'ler sentezin ilerleyen safhalarında başa bela olup, okazaki fragmentlerinin oluşmasında başrol oynarlar, işte bu anda dna polimeraz iii çaresiz kalır lakin dna polimeraz i yardımına koşar ve aradaki boşlukları doldurur. hayır, bu dna polimeraz i hem nükleotidler arasında bağ kurabiliyor hem de primer problemiyle başedebiliyorken neden işi baştan kendisi ele almıyor da gudik dna polimeraz iii e ağız eğiyor onu anlamış değilim.
 • bozulan dna'yi da kromozom taraflarindan birine bakarak tekrardan tamir edebilen bir enzimmi$ bu.. (bkz: helal olsun)
 • (bkz: kinaz)
 • dna replikasyonu sırasında pürin ve pirimidin nükleotidlerinin boş nükleotit zincirlerinin müsait yerlerine fosfat bağı ile ile bağlanmasını sağlayarak çift zincir haline getiren enzim.
 • deney ortamında yapay olarak kullanılarak dna replikasyonu sağlanabilmektedir. misal geçtiğimiz yıllarda bir bilim adamı soyu 70 yıl önce tükenen bir tazmanya kaplanından alınan dna örneğini çoğaltmayı başarmıştır, para bulunursa bu extinct hayvanın klonlanması düşünülmektedir.
 • günümüze kadar insan genomunda tanımlanmış 19 tane dna polimeraz geni vardır. tamamı dna replikasyonunda görev almaz, bir kısmı dna tamirinde görev yapar. temel olarak 3 tanesi-dna polimeraz-alfa, -delta, epsilon-dna replikasyonundan sorumludur.

  dna replikasyonu sırasında dna polimerazlar sürekli olarak sentezlenen iplikçiği kontrol ederek proofreading yapar. hata saptanırsa 3'->5' yönünde endonükleaz aktivitesini kullanarak yeni sentezlenen dna segmentini ortadan kaldırarak bu bölgeyi yeniden sentezler.
 • cift zincirli dna'nin kisa tek zincirli bir bolgesine baglanip yeni zincir sentezleyen enzim. ekzonukleaz aktivitesi var ve polimerizasyonda adi gecer. soyle ki,
  zincirde bosluk varsa gerekli dntp'leri baglayarak bosluklari doldurur. hatta hizini alamaz onune cikan tum bazlari degistirir, bu sekilde hatali bazlar da cikartilmis yerine yeni bazlar gelmis olur.

  -bosluklari doldurma
  -hata onarimi

  resmen aradigim tum ozellikller kendisinde mevcut. mutlulugu bunca yil uzakta aramisim.
 • dna polimeraz 3’ ucunu okuyabiliyor. bu yüzden dna replikasyonu 5’ den 3’ ye oluyor. kalıp zincir 3’ den 5’ ne okunuyor. aydınlandım. konunun en sevmediğim yerini de öğrendiğime göre tamamım.
 • ister dna polimeraz olsun ister rna polimeraz olsun tüm polimerazlar dna'yı 3' yönünden 5' yönüne doğru okur. ve oluşan zincir daima 5' yönünden 3' yönüne doğru olur.

  ayrıca dna polimeraz1'in görevi primerleri kaldırıp, yerlerini doldurmaktır. işte bunun için 5' 3' ekzonükleaz aktivitesini kullanır.

  dna polimeraz 3'ün de 3' 5' ekzonükleaz aktivitesi vardır. ve proofreading yaparken kullanır.

  edit: 5' 3' ekzonükleaz eklendi.
hesabın var mı? giriş yap