şükela:  tümü | bugün soru sor
  • kişiye daha önce izlediği (en sürreali, en fantastiği dahil) yüzlerce filmde rast gelmediği envai çeşit orijinal sahneyi artistik efektlerle ve gaz müziklerle izleme keyfi yaşatan devam filmi. yalnız ilk filmde bile konuyu takip etme güçlüğü çeken, holywood öğretilerine aşina hımbıl izleyiciler olarak bize bu 2. filmde yaşatılan ızdıraba ne demeli.. senaryoya yön veren dakika başına üç olay yaşanıyor neredeyse. konuyu kaçırmayayım diye algıyı zorlarsanız bu sefer de seyir keyfi kaçıyor. en iyisi siktir edin konuyu gitsin, cacık zaten. sahne sahne düşünülünce gelmiş geçmiş en zevkli filmlerden biri var çünkü karşımızda.
  • timur'a atfedilen çok güzel bir sözün olduğu film:

"dünyaya hükmediyordum, ben bile yanımda götüremedim"
  • bi kere night watch'u izlemeden izlemeyin bunu. bi de mumkunse ikisini birbirine yakın zamanlarda izleyin. ya da 1'i izlemenizin ustunden uzun zaman gectiyse 2'den sonra 1'i izleyin tum ayrintilar ve referanslar baska bi anlam kazaniyor, hayranlık... zaten alisildik mitolojileri ve verisimilitude'lari tersine cevirdigi ve pek bi ozgun oldugu icin baglanana kadar corba oluyorsunuz o nedenle - pek guzel olurdu ama- sinemada degil kendi hakimiyetiniz olan bi yerde, durdurmaya, ara vermeye korkmadan, usenmeden izleyin. her seyiyle sahane, kusursuz olmus, kendi icinde de tek. boyle seyler de var iste'yi hatirlatiyor! son zamanlarda beni zevklen dort kose eden, okumaya beyin acicilardan. umarim hollywood dogru yoldan saptirmaz.
  • --- spoiler ---

anton gorodetsky karakterinin oglunun dugunune girisi ve yaptigi konusma sahnesi, klasik rus edebiyatinda siklikla gordugumuz delirme ve cilgin parti bolumlerini icermekte. dostoyevski nin suc ve ceza sinda bulunan katerina ivanovna nin delirme bolumu ile anton nun zehirlenme sahnesi birbirine cok benziyor. etraftaki davetlilerin alaylari, cilgin bir sekilde gulusmeleri, esas karakterler cok ciddi ve aci veren bir durumla mesgulken herkesin bir deli gibi davranmasi her iki eserde de ayni sekilde anlatilmis.

--- spoiler ---
  • kesinlikle ilerde star wars gibi bir klasik olabilecek bir seriye tamamliyorlar bu filmi...tek kelimeyle agzim acik kaldi izlerken.

--- spoiler ---

ozel efekt konusunda resmen olayin dalagini yarmislar abromovich fln sponsor oldu herhalde filme diye uzun süre adini bekledik bitisinde, ozellikle otel etrafinda donen kirmizi araba, timur'un atiyla duvarlari yiktigi sahneler tabi ki birde o kiyamet topaci (anca bu ismi yakistirabildim:) fln dudak ucuklatacak cinsten. ayrica ilk filmdeki loser ezik kahramanimiz anton gene ayni anti-karizmasini bu filmdede surdururken muazzamda bir oyunculuk cikarmis. senaryoyu ilk filme muhtesem baglamislar son derece tutarli ve kafa yorduruyor. kotuler gene daha karizmatik (ozellikle zavulon piskopati) ve bir onemli ayrinti daha slav irkinin butun guzellik genlerinin kadinlarda toplandigi gun gibi asikar bir halde yuzumuze vurmakta filmde gerek svetlana gerek olga olsun siir gibi sarap gibi...yalniz aklimizda kalan yegane onemli soru sonu bu sekilde biten bir filme nasil bir devam filmi cekilebilecegi oldu

--- spoiler ---

velhasilikelam ilk film pek hakettigi ilgiyi gormesede bu filmle fiction sinema hayranlarini kalplerinden vuracaklarini eminim degme hollywood filmlerine tas cikartacak kadar guzel bir film kotarmis ruslar...takdir ediyor yeni projelerini bekliyoruz...
  • olağanüstü bir devam filmi.

--- spoiler ---

timur bekmambetov kimdir, bu üçlemeyi (ya da dörtlemeyi) kim yazmıştır bilemiyorum ama bazı konularda inanılmaz bilgili oldukları kesin. çünkü film bir yandan pek de anlamı olmayan bir hikaye anlatırken asıl bilgileri alt metinde veriyor. bir miktar metafizik çalışmış - özellikle 20.ci yüzyıl başlarında yazılmış metinlerden - olanlar için film muhteşem bir görsel kaynak. constantine (ki iyi filmdi) gibi hollywood kaynaklı filmler işi gayet beginner düzeyinde tutup görselliği ön plana çıkarırken burada her ikisinin de sağlam olduğunu görüyoruz. öte yandan mesela rudolf steiner tarafından 8th sphere olarak kabul edilen karanlık bölge burada ikinci düzey olmuş, sivrisinekler ve çöp tarafından işgal edilmiş. yine özellikle uzak doğu öğretilerinde özel bir yeri olan kargalar burada ışık savaşçıları - kadim metinler tam tersini söyler oysa. film dengenin önemini anlatıyor. karanlık adamlar hollywood filmlerindeki gibi kargacık burgacık salt kötüler değil. aydınlık adamlar da sütten çıkmış ak kaşık değil, alkolik veya lezbiyen de olabiliyorlar mesela! şükür hollywood'un siyah/beyaz ayrımı burada yok. filmin moskova'da geçmesi ayrı bir güzellik zaten.

sonuçta hollywood tarafından epeyce kullanılmış olan hitler'in okült yüzü, thule örgütü, vril society vsvs gibi konulardan ziyade başlı başına kendisi okült bir karakter olan timurlenk üzerinde şekilleniyor film. bu da esas orta asya'da ne cevherler var diye düşündürüyor insanı.

--- spoiler ---
  • çok çok güzel sahneleri olan bir filmdir, yani öyle romantik, ne bileyim iç aydınlatan, yüreğe dokunan anlamında değil koltukta oturuşunuzu değiştiren türden heyecan verici sahneler. insan bir geriliyor oturduğu yerde, dikleşiyor, sigara yakıyor falan.ilk filmin kurgusunu daha çok begensem de bununki de iyidir. ayrıca timur abi son sahnede bu sefer izleyiciyi heyecanlandırmak yerine guldurmeyi secmiş sanırım, ama yine de midnight watch ı da izleme istegi uyandırıyor. ayrıca yoyo olayı bence super bir fikir.

edit: arkasından gelen filmi midnight watch olarak biliyordum ama spekülasyonlar var konuyla ilgili dusk watch, twilight watch gibi. araştırdım da geldim nette de bir yerde dusk watch geçiyorken wikipedia da twilight watch üçüncü film. ama yine de benim uydurduğum midnight watch en güzeli bence*
  • - nochnoy dozor'dan öykü anlamında çok daha iyi olan film.

- film batılı fantastik filmlerin aksine doğu'nun mitlerinden ve öykülerinden faydalanmış. bu öykülerden zaten bahsedilmiş, bir ekleme yaparsak: tebeşir + iki karakterin bir çizgi üzerindeki başkarakteri kollarından çekmesi -> (bkz: kafkas tebeşir dairesi)

- anton rolündeki konstantin khabenskiy filmden sonra rusya'da çok ünlü olmuş, hatta angelina jolie'nin wanted filminde oynamış*. yan rollerdeki bazı oyuncular da rusya'nın ünlü şarkıcıları popstarları falan(mış).
  • öyle böyle değil bayağı bayağı fantastik olan film. bir yoyo ile şehir nasıl yıkılır , meyve suyu pipeti ile yaşam gücü nasıl çekilir , tarih tebeşir ile nasıl değiştirilir hepsi bu filmde.

edit : efektler ve filmdeki rus bayanlar çok güzel ama hakkını yemiş gibi olmayayım filmin.