şükela:  tümü | bugün
 • edit: dostlar, bunun işletim sistemi ya da isp ile bir alakası yok; malezya'da bile kullanılıyor yahu, sizde mi çalışmayacak?! tarayıcıya her gece güncelleme geliyor; şimdi olmazsa bir sonrakinde olur.

  bilinçli insanlar için hayat kurtarıcı bir teknolojidir. internette gizliliği büyük oranda arttırır, vpn kullanmadan yasaklı sitelere girmeyi sağlar, internet performansını da olumlu etkiler.

  geçtiğimiz günlerde mozilla firefox tarafından desteklenmiş, tavsiye edilmiş ve nightly sürümüne eklenmiştir.

  tarayıcıda yapılacak ufak ayarlamalarla özgür internetin keyfini çıkarabilirsiniz.
 • bir an umutlandırdı ama windows üzerinden çalıştıramadığım uygulama. her şeyi ayarladım nerde sorun var çözemedim.
 • ttnet, superonline, turksat ve turk.nette denemis oldugum sistem. hepsindede catir catir giriyor. blocker dpi kullanmaya gerek kalmadi. hiz olarakta gayet iyi. chrome eklentisi olarak aradim ama bulamadim. umarim biran once chrome'a eklenti olarak gelir.
 • ubuntu 18.04, firefox 60 b16, superonline üzerinde engelleri aşmayı başaramayan yöntem. daha iyisi için (bkz: reqrypt) (bkz: ipv6 tunnelling)
 • biliyorsunuz turk telekom, dns sorgularinizda hijacking denen yontemle dns hizmetini manipule ediyor.
  populer dns servislerinin coguna, olmasi gerektigi gibi erisemiyorsunuz.

  yukarida yazilanlar guncel bilgiler degil.

  ne 8.8.8.8 google dns'ine ne de 1.1.1.1 cloudflare dns'ine, turk telekomun dns hijackingine takilmadan ulasmak mumkun degil.
  dns over https de kullansaniz, dns over tls de kullansaniz, sonuc ayni.
  telekomun yaptigi buyuk bir orospu cocuklugudur.

  edit: baslik sahibi arkadasla ozelden yazistik. an itibari ile onda calisiyor. ama bende iki farklı yerde denememe ragmen calismiyor.
 • üzgünüm ama çalışmıyor.

  türk telekom, macos 10.13.4 üzerinde en son firefox 61.0a1 ile denedim, çok üzgünüm ama olmuyor.
 • yaptığım denemeler sonucunda normal dns değiştirmekten bir farkı olmadığını gördüğüm yöntem. normal ağ bağdaştırıcısında dns'yi değiştirdiğimde bazı sitelere sorunsuz girerken bazılarında 195.175.254.2 ip'sine yönlendiriyor. ağ bağdaştırıcısından dns'yi otomatiğe alıp, bu yöntemi denediğimde yine değişen birşey olmadı. bazı sitelere girebilirken bazılarında 404 not found sitesine yönlendiriyor. gerçi bu sitelerde hosts dosyasına direk site ip'lerini eklesem bile çözüm olmuyor. dns dışında farklı bir engelleme var.
 • çalıştırması kurması kolay değil bu hedenin. yani kimi ayarlar profesyonel düzeyde bilgisayar ilişkisi ister.
  işletim sistemleri default desteklemediğinden (henüz standart değil) son kullanıcıda sorunlar yaşanabilir.

  telekom dns hijacking yaparken sizin google dns isteğinize yapıyor. çünkü veri şifrelenmeden iletiliyor, görülebiliyor.
  dns-over-https denilen yöntemde ise dns sunucularına attığınız istek şifreleniyor. https üzerinden gidiyor yani istek. bunlar da sertifikalar ile yapıldığından, key dosyası olmayan, veriyi okuyamıyor. hijack ediyor gene ama eline geçen veri şifreli veri oluyor, bir anlamı kalmıyor.

  ios uygulaması var bu arada. isteyenler:
  [dnscloak • dnscrypt doh client by sergey smirnovhttps://itunes.apple.com/…-client/id1330471557?mt=8 dnscloak]
 • öncelikle bu bir tarayıcı özelliği değildir.

  sonralıkla, bu deneysel yöntemi 2018 yılında google ve mozilla şirketleri kendi ürünlerine entergre etmeye çalışmaktadırlar.

  yorumlara bakılırsa daha kullanışlı hale gelmemiş düzeydedir bu sebeple bunlarla zaman kaybedene kadar ufacık tefecik full fonksiyonel olan dnscrypt ile birlikte sertifikalı olaraktan dns sunucularıyla iletişime geçebilir, daha güvenli isimler sorgulayabilirsiniz.

  (bkz: dnscrypt)
  https://github.com/…ter/dnscrypt/dnscrypt-proxy.exe