şükela:  tümü | bugün
 • beholder'ın yapımcısından yeni çıkmış bir bilgisayar oyunu. dünyanın çeşitli yerlerinde bulunan gizli kameralarla mekanları ve insanları, onların haberi olmadan bilgisayarımızın karşısına oturup gözetlemekteyiz. pixel art denilen iki boyutlu piksel piksel grafiklere sahip. windows dışında mac os x işletim sistemli bilgisayarlarda da çalışmaktadır.*
 • birkaç gündür keyifle oynadığım gözetleme oyunu.
  birçok şeyi aynı anda idare etmeye çalışmak oyuna iyice bağlıyor. uyku-açlık kontrolü bir yandan, davaları çözmemiz bir yandan, kiraydı kapıya gelenlerdi uğraşmak bir yandan.
  tavsiye ederim.
 • o ne güzel bir oyundur o. yemin ederim hayatımda oynadığım en güzel indie oyun. günlerce oynadım ufacık oyunu. birkaç ay geçti, şimdi birileriyle bir kez daha oynayacam. mutlaka tavsiye ederim.
 • belli başlı bir kategorisi olmasa da, illa ki kategorize etmek istersek, zaman-kaynak yönetimi üzerine kurulmuş bir bulmaca oyunudur. sakin bir havası var fakat kafa yormadan da bitirilmiyor. birden çok sonu olduğu için bir kere oynamak tatmin etmiyor. farklı sonları görmek adına defalarca kez oynanabilecek bir oyun.

  teması şöyle anlatılabilir. günümüzde herkesi endişelendiren bir durum olan, dijital kameraların bir takım "kurumlar" tarafından kontrol edilebilmesi ve kişisel görüntülere izinsiz olarak ulaşılabilmesi. karakterimiz böyle bir "kuruluşta" işe başlıyor. aslında kurumun sizden beklediği onlara enformasyon sağlamanız ve etliye sütlüye bulaşmadan sizden talep ettikleri bilgileri onlara aktarmanız. yani izleyin ama "maymunları beslemeyin" yoksa biletinizi keseriz diye tehdit ediyorlar. buna karşılık size ödeme yapmayı vadediyorlar fakat cepte ancak 3 günlük kira parası var. rasgele 4 mekan yani "cage/kafes" ile oyuna başlıyoruz. daha sonra bu kafes sayısını 25'e kadar çıkartabiliyoruz. her mekanda ayrı bir olay dönüyor. maşallah her kafesin sakini ayrı bir garip, absürt, eğlenceli. buralarda hem güncel, hem doğal bazende doğaüstü olaylar dönüyor. her olaya isterseniz çözüm odaklı, isterseniz kişisel çıkar odaklı yaklaşabiliyorsunuz. isterseniz de işi oluruna bırakıyorsunuz. tüm verdiğiniz kararlar sonucunda her mekan/olay için farklı sonlara ulaşabiliyorsunuz ve bu kararlar oyun sonunda ki "karma" puanınızı oluşturuyor. bunu nasıl yapıyorsunuz peki? mekanları izleyip mekanda olup biteni yorumluyorsunuz, konuşmalardan yakalayacağınız önemli kelimeleri bir yere not edip, internet üzerinden aratarak kişisel bilgilere ulaşmaya çalışıyorsunuz. karakterler size her şeyi sayıp dökmüyorlar, sizin kafa yorup bir şeyleri didiklemeniz gerekli ki çalıştığınız kurumun isteklerini yerine getirebilesiniz yada duruma istediğiniz şekilde müdahele edebilesiniz. seçtiğiniz yol sonucunda kişisel maddi kar edebilirsiniz fakat kötü karma kazanırsınız ya da iyi karma kazanmak için düzgün ahlak denersiniz fakat bu kezde maddi kazancınız çok yüksek olmayabilir. size kalmış. karakterimizde bir robot olmadığından bunlarla uğraşırken bir yandan da karakterin açlığına, yorgunluğuna ve sağlığına dikkat edip kira parasını da çıkarmak gerekli tabii. işin kaynak yönetimi kısmı da buradan geliyor. bir tane örnek vereyim.

  --- spoiler ---

  bir mekanda bir mutfağı ve bir oturma odasını gören 2 kamera. sabahları bir kadın mutfağa geliyor, yemek pişiriyor ve pişirirken telefonla konuşuyor. ama yabancı dilde konuşuyor. sürekli tekrarladığı bir kaç kelime var, onları seçebiliyorsunuz aradan. öğleden sonra oturma odasına geçiyor ve ünlü bir pembe diziyi izliyor. dizi ingilizce. bir süre sonra tv de duyduğu kelimeleri kendi dilinde tekrarlayıp ingilizce öğrenmeye çalıştığını anlıyorsunuz. akşamüstü bir adam geliyor ve kadını azarlıyor. kadında "bir rahatla dizi izletmedin aq" deyip çıkıyor odadan. biraz sonra bdsm kostümü giyip geliyor. sonra beraber odadan çıkıyorlar. 1-2 gün sonra adam kadına adıyla hitap ediyor, siz kadının isminden eski bir dans yarışmasına katıldığını görüyorsunuz, adını sanını telefonunu buluyorsunuz, yanındaki adamın abisi olduğunu öğreniyorsunuz. bir yandan da çiftlikte geçen pembe dizimizde bazı kelime gruplarının ingilizce ne anlama geldiğini öğreniyorsunuz. bu kelime grupları da "çiftlik", "seks" ve "nefret" kelime grupları oluyor.

  bundan sonrası size kalmış. kadını arıyorsunuz, tabii ingilizce bilmiyor. 3 kere anlamadığınız şeyler soruyor. siz bunlara "seks" başlığında cevap verirseniz evinize gelip $50 karşılığında size bdsm tecrübesi yaşatıyor, "çiftlik" başlığında cevap verirseniz, eve inek alıp evinin kadını oluyor, "nefret" başlığında cevap verirseniz, kendisini seks işçiliğine zorlayan abisini öldürüp hapishaneden size bir teşekkür mektubu yollayıp yanında da para gönderiyor.

  hiçbir şey yapmayıp bilgileri "kuruma" satarsanız, göçmen bürosu evi basıyor, dosya kapanıyor.

  --- spoiler ---

  valla anlatması bile bu kadar uzun sürdü işte. basit görünen detaylı ve keyifli bir oyun. mutlaka tavsiye ederim.