*

şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: dnr)
 • (bkz: d n r)
 • (bkz: asistoli)
 • no code order olarak da bilinen, bir hastanın kalbi durduğunda yaşama döndürmeme kararı. yazılı olarak bildirilen bu karar hastanın kendisi tarafından ya da belirli durumlarda (şuurunun kapalı olması ya da daha önceden böyle bir karar mevcut değilse kalbin durmasından sonra) hasta adına karar verme yetkisine sahip kişi tarafından alınır. özellikle ölümcül hastalıklarda daha fazla acı çekmeden, dirilip dirilip tekrar aynı şeyleri yaşamadan huzurla göçmek isteyen hastaların tercihidir.

  bir de kardeşi vardır do not intubate şeklinde (dni), bu da aynı durumun solunum durması durumunda gerçekleşmesi halidir, genellikle dnr / dni birbirinden pek ayrılmaz zaten.

  ailemizin doktoru gregory house dnr'ın ne anlama geldiğinin altını foreman'e verdiği aşağıdaki ayarla oldukça iyi bir şekilde çizmiştir:

  'dnr means "do not resuscitate", not "do not treat".'

  not: tahmin ettiğiniz gibi bu abd sınırları içinde geçerli bir terimdir (gıcık olanlar olabilir, o zaman yeni zelanda ve avustralya versiyonunu verelim: nfr = not for resuscitation), ne yapalım burada house m.d. çekildi de biz mi izlemedik? tabii bir doktorlar mevzusu da var ama o konuya hiç giresim gelmedi.
 • ülkemizde sınırlarında da geçerli bir terim
  ama bu kararı,ne hasta ne de hasta yakını verir. ülkemizde genellikle acil servis resüstasyon hekimi ya da ilgili servisin yoğun bakım hekimi bu kararı verebilir. bir kaç sefer arrest olmuş,cpr ile dönmüş lakin yeterince hipoksi yediği her halinden belli olan çok yaşlı ve çok ağır hastalarda bazen bu karar verilebilir. bu kararın hekim tarafından verilmesinin ne kadar doğru olduğu tartışılır ama yukarıda belirttiğim hastalar her arrest olduklarında döndürseniz dahi en fazla bir kaç saat sonra,ölürler *.
  (bkz: tüm çabalara rağmen kurtarılamadı)
 • testament şarkısı olanı için; (bkz: d.n.r.)
 • aynı zamanda the sopranos ikinci sezon ikinci bölümünün adı.
 • hastane içinde yapılan 5 resüsitasyon 4'nün ölümle sonuçlandığı gerçeğine (istatistiğine) bakarak pratikte pek de mana ifade etmeyen hasta isteği. zaten 65 yaşında bir kanser hastası isen ve serviste beyin metastazından yatıyorsan hastalığın terminal döneminde gelişecek kardiyojenik arrest sırasında yapılacak cpr'ın tek faydası çömez asistanlara entübasyonu öğretmek olur. onun dışında bu tip hastaların geri gelmesi teorik olarak mümkün olsa da agoni (can çekişme) sürecini uzattığı için bence mantıklı değil. ülkemizde böyle bir istek hasta ve hasta yakınlarından gelmiş olsa da kanunen uygulanması ötanazi anlamına geleceği için uygulanamaz, uygulayan doktor adam öldürmekten yargılanır ve hatta adam öldürmeyi mesleğini kullanarak yaptığı için normalin 1,5 katı ceza alır. (sanırım) ayrıca dizilerde filan bu olay canlandırmayın emri olarak geçer.
 • teyzenin biri dövmesini yaptırmış bunun

  http://www.haberturk.com/…hayata-dondurmeyin-galeri

  edit: tıbbi müdahale aşamasında bilinç kapalıysa dövme dikkate alınmıyormuş. akdenizikindileri53 hatırlattı sağolsun.
 • (bkz: and)
hesabın var mı? giriş yap