şükela:  tümü | bugün
 • ilk izlediğimde bünyemde müthiş aydınlanmalara sebep olmuş sunum. insan "inşallah çocuklarımın zamanında birşeyler değişmiş olur" diye düşünmeden edemiyor.
 • odtü'de eng102 dersinin favori konularından biridir. tüm dönem boyunca ken robinson'ın adı geçen konuşmasına reaction/response paragrafı yazılır, essay'de kendisine refer edilmek zorundadır vs. bu güzel konuşmanın ve konunun, öğrenci için, içi boşaltılır bir güzel.
 • her anne-baba adayının izlemesi gerekendir.
 • stand up show niyetine de izlenebilir/dinlenebilir bu.
 • istatistikler ile doğrulanmış durumdur. profesör george land tarafından yapılan bir araştırma eğitim sisteminde ilerledikçe yaratıcılığımızda korkunç bir düşüş olduğunu gösteriyor. örneğin, 3-5 yaşlarındaki çocuklar test edildiğinde%98 oranında bir yaratıcılık tespit edilirken, aynı çocuklar 5 yıl sonra test edildiğinde bu oran %32'ye düşmüştür. daha kötüsü bir 5 yıl sonra tekrar test edildiğinde bu oran %12 düşmüştür. 25 yaş üzerindekilere bu test verildiğinde ise oranın sadece %2 olduğu tespit edilmiştir.
  izlemek isterseniz.
  ted talks
 • "they fucking do" diye tepki verilesi. gerçi bizim yeni kuşak için yaratıcılık uzak bir kavram. okul olsa da olmasa da...
 • istatistik nedir bilmeyenler tarafından tartışılan konu, açıklayalım.

  1. yaratıcılığın tanımı nedir, yaratıcılığın skorunu nasıl yapabilirsin? 3-5 yaş arasındaki çocuklarda ortalama %98 yaratıcılık varsa büyük ihtimalle birçoğunda %100 yaratıcılık vardır. peki bu %100 yaratıcılığa sahip olanlar dünyadaki en yaratıcı insanlar mı?

  2. yaratıcılık yaşla birlikte azalıyor olabilir. örn. ben arabanın benzinini arabayı sürmenin değil de arabanın içinde geçirilen sürenin bitirdiğini düşünüyorum, çünkü şu ana kadar 100 binişim için veri topladım ve hepsinde arabanın içinde durduğum süreyle yaktığım benzin doğru orantılı. o yüzden de arabayı durdurur durdurmaz hemen inmeye başladım.

  yani yaratıcılığın azalmasının sebebi yaş olabilir mi?

  3. 1., 2. ve 3. sınıfların aynı anda okuduğu bir okulla düzgün bir eğitim verilen bir okul da aynı değil. kötü okulda çocuklar mala bağlıyor diye iyi eğitim vermeye çalışmayalım mı?