1. bu filmin hayranı boldur... sıcak bir yaz günü, sen de zenciler, ben diyeyim beyazlar ,götleri kalkmış kendilerine diken aramaktadırlar, olaylar geli$melidir ki bir spike lee filmi olsun.
 2. sicak gun intibagini uyandirmak icin en carlak renkleri secmis, kameranin onunden bolca buhar gecirmis, wide angle lenslerle extreclose uplarla ekrani doldurmus, nyu ekolunun doruk noktasina ulastigi filmlerden biri.

  bol bol ayna, cam tribi yasaniyor idi diye hatirliyorum bi de.
 3. bir de hand held e cok ozen gostermis, sokakta ki numayisi bu sekilde bize aktarmistir spike amca. sette coik asabi hir gur bi adam oldugu soylenir. 150 boyundaki adama hir gur etme sansi veren yonetmenlik meslegine saygimiz sonsuzdur.
 4. ing.doğru şeyi yap
 5. 25th hour'da edward norton'un ayna karsisindaki fuck you monologunun (ya da oto-diyalogunun) bolumleri, degisik irklardan**** insanlara birer degisik irk hakkinda soyletilmis olarak bu filmde karsimiza cikar ilk. bir de 'hava cok sicak' temali montaj sekansi vardir ki, yeme de yaninda yat.
 6. 'stay black', 'fight the power' gibi siyah topluluğa mesajlar göndermekten çekinmeyen cesur yönetmenin en olmuş yapıtı.

  --- spoiler ---
  sal'in dükkanına ilk saldıranın, 'oğlum' dediği mookie olması filmin herhalde en akılda kalan hamlesiydi.
  --- spoiler ---

  marthin luther king ve malcolm x ayrımında spike lee'nin durduğu noktayı işler film: kendini savunmak için uygulanan şiddet aklın göstergesidir.

do the right thing hakkında bilgi verin