şükela:  tümü | bugün soru sor
 • http://doyoutrustthiscomputer.org/

  --- spoiler ---

  science fiction has long anticipated the rise of machine intelligence. today, a new generation of self-learning computers has begun to reshape every aspect of our lives. incomprehensible amounts of data are being created, interpreted, and fed back to us in a tsunami of apps, personal assistants, smart devices, and targeted advertisements. virtually every industry on earth is experiencing this transformation, from job automation, to medical diagnostics, even military operations. do you trust this computer? explores the promises and perils of our new era. will a.i. usher in an age of unprecedented potential, or prove to be our final invention?

  --- spoiler ---

  elon musk wants you to watch this movie about the dangers of ai
 • pazar gecesine kadar (türkiye'de pazartesi sabaha denk gelir) vimeo'dan ücretsiz izlenebilecekmiş.

  yarın 1 buçuk saat ayıralım bakalım.
 • (bkz: 07 edh 23)
 • son zamanlarda izledigim en etkileyici belgesel.

  yapay zeka sektorunun tepesindekiler tek bir agiz ayni seyi soyluyor, genel yapay zeka cok yakin ve tum dunyayi degistirecek. artik bunu durduramayiz cunku sen yapmazsan ben yapmazsam o yapacak. bunu yapan dunyayi kontrol edecek veya kontrol ettigini sanarken kontolu makinaya kaybedecek.

  iki ayrinti cok etkiledi

  - elon reyiz deep mind ile ilgili yorum yaparken ozetle, google server'larin isinma sorununu cozmek icin deep mind'a inanilmaz yetkili erisim izni vermisler. ya bir gun deepmind bir truva ati sokup tum google islem gucunu ele gecirirse ne yapariz?

  - ikincisi ise 4 bacakli genel amacli robotun programlanmamasina ragmen insan yuzlerini takip etmeyi ogrenmesi. demek ki insan yuzunun varligi ile kendi programinin basariya ulasmasini bir sekilde ayni kefeye koymus ve bunu hicbir on programlama olmadan yapmis.

  cok fena seyler geliyor cok. mutlaka izleyin.

  not: stok videolar cok dikkat dagitiyor keske daha az kullanilsaymis. bir de shivon zilis'in gozleri neredeyse alita kadar.
 • bu işlerle yakından uzaktan ilgisi olanlar için yeni bir şeyler söylemeyen, ve fakat sivillere kesinlikle izletilmesi gerektiğini düşündüğüm belgesel. gittikçe toplumlar ve hatta dünya 1984’e dönüşüyor; işşiz gençler er ya da gec 3. dünya savaşının temellerini atacak ve güç o kadar az kişide toplanacak ki.. çok endişeliyim. hele de ai’in bir problemi çözerken (global ısınma misal) insanları yok edersem problem çözülür demesi olasılığından ödüm patlıyor. olur mu öyle şey diyorsunuz; ama bizim zeki olmayan, görece küçük, deterministik kodlarımızda bile aklımızın basmadığı karmaşık hatalar oluyor. bir de nasıl çalıştığını bilmediğiniz, sizden zeki, sonsuz derecede karmaşık sistemlerde olduğunu düşünün bu hataların.. korkunç. ben görmem diye rahattım; ama göreceğim galiba.. gerçekten ürkütücü.
 • yakin zamanda izledigim en guzel belgesellerden

  hep deriz ya malum, ""ai dunyayi madem ele gecirecek, e koduna yazsinlar insanlara zarar verme dunyayi ele gecirme skertme"" vs die, o zaman bisi olmaz, ai insanligi yok etmez vs vs.

  iste bu belgeselde insanlarin cogunun, hatta ai vb algoritmalar ustunde calisan yazilimcilarin dahi nasil olabilecek sorunu onceden ongoremeyebileceklerini, ongorseler bile nasil engelleyemeyecekleri cok sahane anlatiyor.

  ai dedigimiz hede, sizin insan halinizle kafanizin aldiginin alabileceginin milyar trilyar fazlasi datayi inceleyip, gene olasi milyar trilyar sonucu degerlendirerek kararlar veren bir mekanizma oldugu icin, ve malum dunyada ai bazli kararlar tek bir ana kaynak yazilimla degil, gene milyonlarca farkli ai yazilimlarin, gene birbirleri ile etkilesimi sonucu aliniyor oldugundan, siz milyon tane guvenlik proseduru eklemis olsaniz bile, olasiliklar icinden bir tanesinin, o prosedurleri pas gecmesi her zaman olasi. belki simdi degil, belki 50 yil sonra degil. ama olasi.

  standart skynet geyigine cevirmek istemiyorum mevzuyu ancak, neden skynet in populer bir geyik oldugunu daha iyi anlamanizi saglayabilecek bir belgeseldir diyelim.