• piston kupası'nı 3 yıl üst üste kazanan, yarış pistlerinin gördüğü en dominant yarış arabası.

geçirdiği kazadan sonra çok hızlı bir şekilde toparlanmasına karşın, yarışmaya hazır hale geldiğinde sponsorlar desteğini çekerek pistlere yeni giriş yapan bir çaylağı destekleme kararı almışlar ve hudson'ı pistlerden uzaklaştırmışlardır.

öylesine ünlü ve sevilen bir yarışçıdır ki, yaşamakta olduğu detroit'te hayranları bir türlü peşini bırakmaz. kırmızı ışıkta, benzin istasyonunda, otoparkta yanına gelip fotoğraf çektirmek ve imza almak için yarışırlar. ancak bu durum hudson'ı mutlu etmekten ziyade üzer ve hırpalar. yarışmak onun için öyle bir tutkudur ki, pistlerden uzak kalmayı bir türlü sindiremez ve yaşadığı haksızlıkları hatırlamak yarasını her defasında biraz daha deşer. üzerindeki amblemleri ve yazıları söktürüp, yarış lastiklerini çıkarır. kendini sıradan bir araç gibi boyatır ama hala yaşadığı şehirde onu tanıyanlar vardır.

sonunda detroit'ten taşınmaya karar verir. uzunca bir hikayede her tanıştığı aracın eksiklerini kolayca tespit edip, arızasını hemen çözdüğünü fark edecektir. bu tip konulara karşı doğuştan gelen bir yeteneği vardır. sonunda doktor olmak için akademiye kayıt olmayı kafaya koyar. çok çalışkan ve yeteneklidir, muhteşem bir öğrencilik hayatı sonucunda okulu birincilikle bitirir ve doktor olur. yani kısaca doc hudson.

sonra kendisini kimsenin tanımadığı radyatör kasabası* adlı küçük bir yerleşimde teknik servis açar. ünü sınırları aştığı için servisin önünde kuyruklar oluşur, komşu şehirlerden araçlar tamir edilmek için kendisine gelir.

yıllarca burada gizlenir. yarış dünyası ve medya arayıp tarasa da kendisinin izini bir türlü bulamaz. kasabada yaşayanlar kendisini iyi bir doktor ve sevimli bir komşu olarak tanımaktadır.

ta ki uzun yıllar sonra bir çaylak gelip kasabayı alt üst edene kadar..

derlenen kaynak: the world of cars - yazan: catherine daly - önsöz: john lasseter
  • oğlumla beraber izlemeye başladığımız (açıp açıp seyrediyoruz) cars serisinde hudson hornet lakaplı eski bir yarışçıdır. lightning mc queen in akıl hocasıdır. sadece ilk filmde görebildik kendisini. diğer filmlerde yoktu.
    ben farketmedim ama 5 yaşındaki oğlum baba doc hudson neden öldü diye sorunca farkettim. gerçekten de devam filmlerinde öldüğüne dair üstü kapalı anlatımlar vardı. biraz araştırınca öğrendim;
    ilk cars filminde (2006) doc'u paul newman seslendirmiş. 2008'de paul newman akciğer kanserinden vefat edince 2011 yılında çekilen ikinci filmde paul newman'a saygı için doc'u filme koymamışlar. ne ikinci ne de üçüncü filmde ölümüne dair bir ipucu da koymamışlar.
  • cars 2'de yok, yapımcılar öldürmüşler kendisini. çok para istedi herhalde.
  • dublajörü paul newman'ın ölümü sebebiyle cars 2 ve cars 3 filmlerinde öldü olarak gösterilen babacan karakter.

işin daha ilginç yönüyse şudur: türkiye'deki dublajında doc'u seslendirenlerden erhan abir* 2016'da, kaya akarsu* da 2021'de vefat ettiler. kaderin cilvesi zaar...
  • 37 yaşında bir doktordur kendisi.
  • arabalar filminde son yarista "muhtesem hudson hornet" diye anons edilen, herkesin hurmet ettigi ulu karakter. severiz onu.
  • spin-off çekmek için neyi bekliyorlar bilmiyorum. mükemmel bir kapasite var oysa.

t: kupayı kase olarak gören yarış arabası.
hesabın var mı? giriş yap