şükela:  tümü | bugün
 • allah aşkına nedir? şu sözlü sınav. bunu birileri profesörler tatmin olsun diye uydurmuş. bunun dünyada pek örneği yok. kaldırın şu saçmalığı. hocaların önünü açın. biri 5 puanla sözlüden geçiyor, diğeri 55 puanla sözlüden kalıyor. birine babasının adı soruluyor, diğerine profesörün dedesinin adı soruluyor
 • saçmalık olduğu doğrudur. kötü niyete son derece açık bir uygulamadır.
 • profesörlerin kendini tatmin etmesi için iyi bir fırsat. doçent adayıyla kedinin fare ile oynadığı gibi oynuyorlar.
 • bu sınavdan geçmiş biri olarak diyebilirim ki doçentlik alınmaz verilir.
 • eskiden doktora sınavları'nda öğrenciye ders anlattırılırmış. doçentlik sınavları ise umuma açık yapılır, öğrencilerin ve halkın gelmesi sağlanırmış. o kalabalığın önünde adaylara sorular sorulur cevaplar alınırmış.

  siz şimdi sınav kalksın diyorsunuz. îyi de bizde insanlar ünvan peşinde zaten. ben bu ünvanı taşıyabilir miyim kaygısı yok. profesör sayısı 2 kat arttı. önünü açalım da bu iş nereye gidiyor? ünvan evrensel ama sen lokal standartlarda alıyorsun bunu. sınav öncesinde yayın aşaması var. şimdi kimse kusura bakmasın, bizde yayın dediklerimizin çoğu uluslararası standartlarda yüksek lisans öğrencisinin ev ödevi bile değil. tek bir hipotezi olmadan, literatüre tek bir katkı yapmadan makaleler yayınlanıyor. makale, yapılan bir bilimsel çalışmanın sonuçlarının ilanıdır. ama bizde makale kopyala yapıştır, kompozisyon... yurtdışında okumuşlar bilir. amerika'da sana verilen dönem ödevini bile bu şekilde veremezsin. birşeyleri test etmen, teoriyle bağlaman, literatür taraması yapman vs.gerek.

  neyse, bilimsel üretimi mumla aradığımız bir ülkede şartların daha da zorlaştırılması gerek. akademik yaşamda saygı; bilgi, birikim, donanım ve bilimsel üretimle kazanılıyor. ünvanla değil. alıp ne yapacaksın?
 • saçmalığın dibidir.
  kalkması pek mümkün görünmüyor.
  ego tatmini için elzem bir basamak.
  ne haksızlıklar döndüğünü tahmin edersiniz muhtemelen ama, buraya da yazmış olalım. çool büyük haksızlıklar dönüyor malesef.
 • standartları yükseltelim ama dandik sözlü sınavla yükseltmeyelim.
 • sözlü sınav kaldırılmalı, bilimsel açıdan kaliteyi artıran kriterler getirilmelidir. ayrıca değerlendirme objektif bir değerlendirme ile adaletli bir şekilde yapılmalıdır.

  jüri; doçent yapmayı düşüğü adama "anasının adını" sorar...

  doçent yapmayacakları adama "kendi analarının adını" sorar. bilirse "sen benim anamı nerden tanıyon" diye yine bırakır.

  ülkede akademik yükselme malesef bu şekilde...
 • ilkokulda yapılan sözlü sınavların bile daha objektif olduğu kesin. ilkokulda en azından öğrencinin ideolojisi olmuyor.
 • bir insanı meşru yoldan aşağılamak, küçümsemek için uydurulmuş her türlü sorunun sorulabildiği az gelişmiş ülkelere özgü bir sınav. bugün çok değerli bir yardımcı doçent hocamız gezegen keşfetmiş. istenirse ve proflar kötü niyetliyse bu arkadaşa profesörler sözlü sınavda şöyle sorular sorabilirler: sen bu gezegeni nasıl keşfettin? keşfettiğinde bana niye haber vermedin? bu gezegenin ağırlığı ne kadar? hocamız bu soruları cevaplayamayacağından yetersiz görülebilir.