şükela:  tümü | bugün soru sor
 • 9 eylül'de başlayıp 7 ekim'deki 5'inci bölümüyle ilk sezonunu noktalayan bbc one dizisi.

  konusu tek cümleyle, aldatılan kadının psikolojisi ve zaman içinde yaşadığı değişimler. doktor gemma foster'ın (suranne jones) kocası simon'ın (bertie carvel) atkısının üzerinde bulduğu sarı bir saç telinden sonra bir şeylerden şüphelenmesiyle dizi başlıyor. ilk bölümün de harika bir kurgusu var. önce ufak şüpheler, sonra yanılgıya düşmeler ve kendini suçlama, ardından olayın kesinleşmesiyle birlikte karşımıza çıkan sarı saçlı kadın adayları.

  bu dizi bbc'nin 2015 yılı içerisinde şimdiye dek en çok izlenen dizisi. 5 bölümü ortalama 8,1 milyon izleyici çekerken, final bölümü 10,1 milyon kişi tarafından izlenmiş. şimdi sizin kendinize sorduğunuz "ulan nihayetinde aldatma temalı bir dizi, niye bu kadar izlenmesi var?" sorusunu ben de kendime sordum. sonra anladım ki ingiltere'deki çoğu kadın bu diziyi izlemiş. çünkü dizide erkek bakış açısı yok. tamamen kadın üzerinden ilerleyen ve bence hedef kitlesini de kadınlar olarak belirlemiş bir dizi.

  suranne jones'ın olağanüstü performansına da bir paragraf açmazsam olmaz. jestler, mimikler ve ruh hallerini o kadar iyi yansıtıyor ki ekrandan gözünüzü alamıyorsunuz. ayrıca 37 yaşına rağmen çok da zarif bir kadın. bertie carvel ise onun yanında biraz gölgede kalmış tabii ister istemez.

  ilk sezonda konu tamamlanmasına rağmen, bu izlenme sayısıyla ikinci sezon onayını da aldı. açıkçası ne anlatacaklarını merak ediyorum. yapımcısı ve senaristi de bu kadar talep göreceğini beklememiştir sanırım. ingiliz dizilerine meraklı olan ve 5 saatlik güzel bir dram izlemek isteyenlere tavsiyedir. sırf o efsane final bölümü için bile izlenir.
  sevgiler.
 • tek kelimeyle mükemmel. konusu basit olabilir fakat kurgusu, oyuncularının performansı ve yasattigi inişli çıkışlı duygular oscar ödüllü bir filmle yarışır. film tadında bir dizi. hayata dair bir drama. hangimizde cesaret var bu kadının ki kadar? ıkinci sezonu iple çekiyorum.
 • başlandığı gibi bitirilen, sonrasında "ee yani" tatminsizliği bırakan anlamsız bir 5 bölümlük dizi. yalnız jodie comer'in performansı iyiydi.
 • yukarıda da bahsedilmiş, sadece aldatılan kadının bakış açısını bizlere sunduğu halde oldukça etkileyici sahnelere sahip ingiliz dizisi.

  2. sezon onayını da almış, umuyorum erkeğin bakış açısını yansıtırlar bu kez. hatta daha sonra diğer kadının ve sonrasında da çocuğun gözünden anlatırlarsa daha güzel olur; alın size 4 sezonluk dizi.

  --- spoiler ---

  etkileyici sahnelere sahip dediğimi biraz açmak istiyorum. eğer bir şeye dikkatinizi verdiyseniz, sonrasında o dikkatini verdiğiniz şeyle ilgili bir sürü şey görür veya duyarsınız. algıda seçiciliği kastediyorum; yani onunla ilgili tüm detaylar önünüzdedir her zaman. kadın aldatıldığını düşündüğü andan itibaren tüm detaylar bir bir sıralandı ve fark etti ki her şey gözünün önündeymiş zaten; ya kendisi farkında değilmiş ya da dikkât etmemiş. işte o algıda seçicilik anlarını o kadar güzel ve doğal bir şekilde kamera açılarıyla gösteriyorlar ki, sanki sizmişsiniz intibaına kapılıyorsunuz. tabi bunda kadın oyuncunun mimiklerini kullanmadaki başarısını gözardı etmemeliyiz. çok iyi kotarmış rolünü.

  --- spoiler ---

  kısacası basit bir konu ve etkileyici bir anlatım olmuş bu 5 bölümlük dizi. bence izlenmeli.
 • çok güzel bir ingiliz dizisi. daha önce söylendiği gibi aldatılan bir kadının kadın gözünden hikayesi.

  suranne jones müthiş bir oyunculuk çıkarıyor. 38 yaşında ancak bana daha yaşlı göründü. 2.sezon çekimleri başlamış. izleyin derim.
 • google translate'den anladığıma kadar 2. sezonu bugün başlıyor. şurada gemma ve simon'un 2 yıl sonra yüz yüze yaptıkları görüşme var. şurada da 2. sezon trailer'ini izleyebilirsiniz.

  bölümleri ise buraya bakıp izleyebilirsiniz.
 • yokluktan ilk sezondan bir bolum izliyim dedim sonra bir baktim hic tanidik sahneler degil. meger 2.sezon cikmis.
 • çok garip bi dizi. sıkılarak beğendim. evet, aynen öyle bi oksimoron. kadının gelgitlerini hem anlayıp hem kendisinin ağzına çarpmak istedim. adamın seksi ve şeytan tüylü bir bok parçası olması, bile bile lades müdürlüğü kurduruyor insana.
  kadın gerçekten mükemmel oynamış. o kadar duyguyu, mimiği nerden çıkartmış hiç bilmiyorum. ya gerçek hayatta aldatıldı ya bunu yaşayan biri vardı yakınında; cidden alıp götürüyor (hem insanı hem de diziyi)