şükela:  tümü | bugün
  • doctor strange izleyip beğenenlerin iq ortalaması 60 diyen adam o ses türkiye izliyor. olm siz nasıl kafalar yaşıyorsunuz.

http://i.hizliresim.com/zn8rlb.jpg
  • --- spoiler ---

filmle ilgili rahatsiz edici kisimlar; wifi password esprisi. bok gibiydi. gülüp gecilemeyecek kadar yersizdi. bir digeri yine bir marvel klasigi olarak villain'in içinin boş olması. bir digeri, the ancient one'in o kadar da ancient olmaması. ucuz gitti o da.

bunlarin disinda klasik marvel filmi iste. ana karakter gelişimi guzel işleniyor. benedict de role muazzam yakışmış. sherlock esintileri de yok değil. evrene dahil olmasi heyecan yaratiyor sonraki filmler icin. ne gelirse gelsin izliyoruz iste, napalim!
    --- spoiler ---
  • gorsel unsurulari filmin en basarili oldugu alan, casting de basarili, senaryosu yeterli derinlige sahip degil belki ama, mcu dan zaten bir iki ornek haricinde cok basarili senaryolar cikmadi simdiye kadar, ozellikle filmin basinda astral seyahat kismindaki cgı kullanimi ve gorsellik cok enteresan.

ama film bunlara ragmen ortalama bir film olarak kaliyor nedeni ise diyaloglari zeki tek kelimelik esprilere bogmus olmalari. neredeyse filmin 3/4 u esprilerle geciyor. misal adam iki saniye once birini dogramis hemen akabinde komiklik cikarma pesinde, son derece karanlik bir temasi olmasi gereken filmin komedi filmine donmesine ramak kaliyor.

baslangic hikayesi olarak bence yeterli ama cok guzel bir film olabilecekken hatta winter soldier kadar iyi olabilecekken antman e bile yetisemiyor.

benedict c nin, dr.strange olarak son derece uygun bir secim oldugu zaten ilk gorsellerde de anlasilmisti, ama tilda s nedense ancient one olarak bana cok uygun gelmedi, belki de hikayesi uygun gelmedi bilmiyorum. chiwetel e yetenekli bir oyuncu devam filminde daha fazla ekran sansi bulacaktir.

ızlenmesi gereken bir film ama cok guzel olabilecek bir filmi ortalama bir film haline getirmisler yazik olmus.
  • tipik bir marvel filmi. thor'un ilk filminden biraz daha başarılı. iron man 1 ile kıyaslanamaz bile.

görsellik şahane ama yetmiyor işte. içi boş bir film. her şey çok hızlı oluyor. açıkçası ben şu çakra açma işlerine biraz daha fazla girerler diye umdum, o da olmadı. ama suç bende marvel filmlerinden derinlikli bir şey beklemekle hata ediyorum. o çok gömdüğünüz batman v superman dawn of justice filminin şu sahnesi* bile bu filmin tamamından daha etkileyici.
  • filmin müziği biraz fazla mı star trek 'ten araktı ne? şehri eğip bükme, yer yön değiştirme olayları da akıllara sürekli inception ı getirdi. benedict ağabeyi de yine kendini beğenmiş, herkese hava basıp aşağılayan, çokbilmiş adam rolünde görünce sherlock marvel evreninde takılıyormuş gibi oldu. yoksa aslında doctor strange ilgi çekici bir karakter ama marvel sululuğuna kurban gidiyor. dc evrenine daha uygun bir karakter gibi sanki.
  • --- spoiler ---

doktorluğunun house'den, şehrin bükülmesinin ınception'dan ve son olarak cerrahın elinin titremesi konusunu doktorlardaki doktor suat*'tan alan filmdir. ımdb 8.3 almakla beraber bu puanı hakettiğini düşünmemekteyim zira film tamamen ticari kaygılarla çekilmiş gibi görünüyor. serim yapıp düğümü 10 dk içinde çözmek bana çok basite kaçmak gibi geldi. ikinci filmi yapmak için bu filmde konu kısıtlamasına gidilmiş ve olabildiğince efektli aksiyon sahnelerine yer verilmiş. tavsiye etmiyorum, ha 3 film olur ard arda izlersin ama tek film çok kopuk ve yüzeysel kalmış.
    ayrıca yazar arkadaşlarımızın dediği gibi ana temadan uzak bir karakter seçimi var. strange tapınağa gidip aydınlanmıyor aksine tapınakta edindiği güçlerle egosu kuvvetleniyor. kadim kişi ise çok basit bor şekilde ölüyor. uzatmadan söylemek gerekirse boş 2 saatiniz varsa izlenir ama film izlemek sizin için lüks bir şeyse -vakit bulamıyorsanız- gidilecek bir film değil.
    --- spoiler ---
  • daha boyle universite egitimi almis kitleye super hero filmi yapalim satalim ulkusuyle yola cikilmis, gorece ciddi oscar-friendly oyunculardan bir kadro kurulmus. uzerine irk ve cinsiyet cesitliligi gozetilmis falan.
  • beğendiğim film. hani öyle olağanüstü demem ama zaten olağanüstü filmler adı üstünde olağanüstü sürekli çıkmıyor. başarılı buldum şahsen yani.

------------------ spoiler ---------------

benedict cumberbatch'i de sherlock'u da çok fazla seven bir insanım. bence cumberbatch yine rolünün hakkını vermiş. iyi bir oyuncu zaten. görsel olarak da çok üzerinde çalışılmış bir film. mistik bir süper kahraman filmi olmasi diğer süper kahramanlardan farklı bir noktası. aynı zamanda doktor gerçek hayatla aslında ilişkisini diğer süper kahramanlara göre daha fazla tutuyor gibi. sürekli mesleği ile ilintili şeyler vardı filmde. filmin olmayan yönleri de var elbette. ilk başları biraz daha yavaş ilerliyor ve seyirci filmi sindirebiliyor. ama sonrası biraz hızlı akıyor. seyirci kendini noluyoruz derken bulabiliyor yani. dövüşme sahnelerini çok fazla tercih etmişler, onun yerine bize o mistik dünyanın felsefesini ve onunla ilgili ayrıntıları daha fazla verebilirlerdi kanımca ya da filmin süresi uzatılabilirdi. seyirci doctor strange'in ustalığı konusunda tatmin olmuyor pek. bir bakıyoruz strange dünyayı kurtarıyor. belki de çizgi romanda da böyle ileliyordur ve doğru olan budur bilemiyorum. bir giriş filmi olmasını da göz önünde bulundurmak lazım, hatta bir giriş filmine göre gayet başarılı bile denebilir. ben bu filmin devamına giderim kalitesinde. tavsiye ederim efem.

edit ; 9gag'ın da paylaştığı şu dialoga da filmde çok güldüm.

- mr?
    + doctor.
    - mr. doctor?
    +it's strange.
    - maybe. who am i to judge?
    benedict reyize komedi çok yakışıyor.
  • tipik bir marvel filmi olmasının yanında sunduğu müthiş görseller, dozunda bir aksiyon ve tadında bir mizah diliyle sizi koltuğa bağlayacak olan filmdir.

olmuş filmdir.
  • bir materyalist olan beni kendine çekememiş filmdir.
    şimdi diyeceksiniz ki fantastik kurgu filminde ne gerçekliği arıyorsun kardeş. haklısınız da. fakat savunmam şu şekilde:

sanskritçe, telekinezi, şekillerle yapılan büyüler, astral seyahat gibi olgular fantastik kurgunun dışında birçok insan tarafından var olduğuna inanılan şeyler. bütün film bunu pompalıyor beynimize. yaşam/ölüm çizgisindeki ''ruh''tan, meditasyondan, zihin kontrolünden filan bahsediyor. bu tür şeyler eğlenceli gösterilmek için çok tehlikeli bence. kesinlikle kimsenin özendirilmemesi gereken şeyler. dünyada olmayan/olma olasılığı bulunmayan filmleri izlemekten keyif alırım, star wars fanıyım mesela. çünkü o gerçek bir kurgudur, tutup kimse darth olmaya kasmaz yani. ama birçok insan tarafından taraftar bulan çeşitli tarikat ve inanışların fikirlerini süsleyip püsleyip perde önüne getirmek bence biraz sakıncalı. nepalde sanskritçe okuyup asyalılarla döğüşmek yerine süpergüçlü kahraman şovu izlemek daha keyifli olmaz mıydı? sadece soruyorum.