• müzikleri berbat olan dizi. müzikler biraz güzel olsa o kötü senaryo belki bir şeye benzeyecek ama olmuyor.
  • eğer senaryo düşündüğüm gibi ilerlerse ve companionlarin altı doldurulursa en iyi sezonlarin arasına gireceğini düşünüyorum.
    --- spoiler ---
    doctor 9. sezon 12. bölümde gallifrey'e gittiğinde süzülenlerin( gallifrey'e gelebilecek tehditleri önceden sezip çanlar aracılığıyla ve bazı kehanetlerle time lordlari uyaran sistem)
    kehanetlerinde bir varlık kendi vicdanını temizlemek uğruna bütün gallifrey'i yakip yikacaginı söylüyordu.time lordlarının yüksek konseyi bunu yapacak kişinin yarı dalek yarı time lordu olan bir melez olabileceğini düşündü. ama doktorun da dediği gibi dalekler asla genleri ile oynanmasına müsade etmez gerekirse imha ederler kendilerini. 12.sezon 2. bölümde ise master'in bütün gallifrey'i yok ettiğini öğrendik. sebebini de bildiğimiz herşey yalanmış bizi kandırmışlar demekle yetindi. bu da kehaneti doğrular nitelikte. 12. sezon 3. bölümde de ve dünyanın aynı şekilde yok olduğunu öğrendik. bunlar tesaduf olamaz. doktor her ne kadar küresel ısınmaya bağlamak istese de gerçekleri sakladığını düşünüyorum. ve kendi gezegenininde yok olduğunu bildiği için ve bunlar artık çok fazla geldiği için inkar sürecinde. bu sebeple de bunlar yaşanmadı olabilecek alternatif gerçeklerden birtanesi demekle yetindi. bence bu sezon hem gallifrey'in yükselişini hemde dünya'nın kurtuluşunu gorucez. kim bilir melez diye düşündükleri de yarı dünyalı yarı gallifreyli master'dan başkası değildir.
    --- spoiler ---
  • (bkz: kaput)
  • yayınlanan son bölümü, 4.6 puan ile dizinin imdb'deki en düşük puanlı bölümü olmuş. son 2-3 sezondur hayranlarına acılar çektiren dizi.
  • son bölüm aşırı kötüydü. önceden mesaj verecekleri zaman doktor laf sokarak verirdi, şimdi iyice kamu spotuna döndü. yaz ve ryan ı canlandıranların kötü oyunculuğuna bir şey demiyorum bile. şu son iki sezondur ortada bir ciddiyet, konu yokken dizi kendisini fazla ciddiye alıyor, epik konular işliyormuş gibi davranıyor ama tırt. bayılarak, tekrar tekrar izlediğim diziyi böyle görmek çok üzücü.
  • son iki sezon doctor who tarihine kara leke olarak geçmiştir. yere batsın sosyal mesajlarınız, farkındalık merakınız. doctor bile doctora benzemiyor, ucube bir şey.
  • benim için bir zamanlar favori dizimdi. bu diziden bir çok şey öğrenmiş, hayata farklı bakış açılarıyla bakmaya başlamıştım.

değişimin aslında o kadar da kötü olmadığını, hatta hayatımızın bir parçası olup, bunu kabul etmemiz gerektiğini en açık bu dizide görmüştüm. zaten hepimizin the doctor'u sevmesindeki ana nedenlerden biri doctor'un yıllar boyu değişime maruz kalsa da, içindeki iyilikten bir şeyler kaybetmemesiydi. yani doctor gibi hepimiz yıllar boyunca değişiyoruz, favori yemeklerimiz, favori renklerimiz, olaylara bakış açımız, tek farkımız aynı surata sahip olmamız.

bu dizi hakkında sevdiğim diğer bir şey, kötülüyü bize anlatmıyordu, gösteriyordu, ama gözümüze sokmadan. ırkçılık, kölelik, cinsiyetçilik aşağılık kavramların ne kadar kötü ve çağdışı kaldığını alt mesaj şeklinde doctor'un sadece bir kaç mimiğinden bile anlıyorduk. bu diziyi bize sevdiren şey, olay örgüsü, günümüz olaylarına olan küçük dokunuşlardı.

sonra dizi chibnall efendiyle birlikte değişdi. artık ırkçılığı ryan'ın yüzüne atılan tokattan, cinsiyetçiliği, doctor'un "upgrade oldum olm, kadınlık çoh gözel" değişinden anlamamız bekleniyor. tüm bunlarla birlikte, doctor "bak seyirci aptaldır, anlamaz, ırkçılık kötü haa. bak havayı-mavayı kirletiyonuz, sonunda o yaratıklara dönüşeceğeniz." söylüyor. bu mu yani doctor who? ilk 8 sezonu kara leke mi?
    doctor böyle pasta yapmayı nerden öğrendi?
  • orphan 55 isimli bölümü, devasa bir kamu spotu olan dizidir.

--- spoiler ---

aslında yeni bölümleri zerre merak etmiyorum, heyecanlanmıyorum artık. sol framede ya da internette gezinirken doctor who ismine denk gelirsem bu hafta ne haltlar yenmiş diye oturup izliyorum o da zoraki. zorla şöyle göz ucuyla izliyorum.

boktan bir bölümdü. filler var filler var. allasen bölüm sonunda doktorun, seyirciyi karşısına alarak '' ağbi yapma atma izmariti şu denize '' tandanslı, çevremize dikkat edelim ana fikrindeki konuşması neydi allasen? yahu.. yazarken kanım çekiliyor. bi tarafımla gülüyorum artık bu ders verme sevdasına.

chibnall, her defasında bakın bu sefer çıkartıyorum şapkadan tavşanı dermişçesine sahneye giriş yapıyor lakin gösterinin sonunda şapkanın içinin boş oluşuna aynı sıkılmışlıkla bakakalıyoruz. hikayeleri bağlayamamak da ayrı bi maharet olmalı. tebrik ediyorum vallahi. bir yıl ara vermeye rağmen böyle ebleh, altı boş hikayeler yazmış olmak.. yine sanıyorum en kötü '' kötü'' olma hikayesini de bu bölümde izledim. annesi kızını görmediği için, zihni sinir kızın nefes alınamaz bir gezegende yaşanılası tek yapıyı bombalaması mı? wtf!? hem kızı siyahi, annesini de beyaz tenli yapalım da plot twistin allahını izletelim seyirciye dediler herhalde * bak bak.

ucu nereye dokunur, altı dolu mu boş mu hesabı yapılmadan sürekli bi şeyler olmuş olsun diye yazılıp çiziliyor. ayrıca doktor hiçbir zaman geride birisini bırakıp da ön sıralarda kaçmaya, koşturmaya çalışmaz. neyse daha yazacaktım da değmez ya yazmaya da öyle siktiri boktan bi bölümdü.

--- spoiler ---

zehrini alsın diye midnight isimli bölüm izlenebilir. ben öyle yaptım.
  • dizi hakkında bazı trollerin ağzından köpük saça saça bir şeyler yazmasını keyifle ve gülerek izlememi sağlayan dizidir.
  • herif burada bayağı trollük yaptı yetmedi artık dm kutusuna bile hakaret etmeye başladı. oğlum işin gücün yok mu senin? bi sal lan bizi aq.!!!
hesabın var mı? giriş yap