şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
 • --- 8x9 spoiler ---

  bölüm analizinden çok birazcık teori sıçmak istiyorum müsadenizle. müsadesi olmayanlardan da özür dilerim. okumadan geçiniz.

  tumblr'a gif koyucam diye kasarken mecburen bölümü en az 5 kere izledim. izledikçe daha bir aydınlandım aslında, daha doğrusu üzerinde düşünülecek bir kaç şey buldum. şöyle ki. doctor'un en son cümlesinden başlayayım "you were an exceptional doctor, clara. goodness had nothing to do with it". harika bir doctor oldun ama iyilikle bi ilgisi yoktu dedi. yani henüz clara'ya dank etmemiş ancak doctor'un çok bariz şekilde farkında olduğu bir gerçek var. moffat abimizin de "extra" videosunda bahsettiği gibi, doctor en kötü zamanlarında bile, insanları iyi biri haline getirdiğini düşünerek kendini rahatlatır. ancak bu sefer iyilikten ziyade, clara'yı olduğundan daha kötü birine dönüştürdüğünü düşünüyor. clara kendisinin yerini alınca nasıl herkese bariz şekilde yalan söyleyebildiğini, ölümleri nasıl umursamadığını, gözü kara davrandığını gördü. dahası bunları nasıl sanki "doğasında varmış gibi" yaptığını gördü. biraz da kendine baktı dışarıdan. ve gördüğü şey pek hoşuna gitmedi. ama clara konusunda canını sıkan bence "bu benim clara'm değil, kızı ne hale getirmişim" düşüncesi. ve ayrıca o da fark etti ki clara onunla birlikte gelebilmek için herkese yalan söylüyor. kendisine de, danny'e de. belki danny o kadar da sıcak bakmıyor clara'nın doctor'la gitmesine. öyle olsa niye tam ekşının ortasında telefonu açıp "eeeeee çocuğa yardım ediyorum teyzesini bulması için" desin ki. "olm yine uzaylı muzaylı bişeyler var onlarla uğraşıyorum de get" diyebilirdi gayet. demek istediğim, clara'da kendini gördü doctor ve kendinden bir kez daha nefret etti.

  bir de missy meselesi var. bence bu 2 boyutlu canavarları yollayan da, tardis'i minnacık hale getiren de missy olabilir. hadi bakalım clara doctor olmadan ne yapacak diye merak etmiş olabilir. ben beklerim o manyaktan. kız bu kadar iyi çıkınca kendine de itiraf etti "süper seçim yapmışım helal" şeklinde. clara'yı bu kadar missy'le bağladıklarına göre sezon sonu kesin gidici clara... da.... çok büyük bir "da"... ben clara'nın doctor'u değil, doctor'un clara'yı bırakıcağını düşünüyorum. bu bölüm baktı gördü ki clara'yı daha kötü bi insana dönüştürmüş, bir de sezon finalinde missy'nin planının bir parçası olduğunu öğrenicek, büyük ihtimalle de en büyük parçası, clara'nın kendi iyiliği için ondan artık uzak durmaya karar vericek ve kızı bırakıp gidicek diye tahmin ediyorum ben. tabi ki de bir 2. donna noble vakası olmaz elbette ama hayatını mahvetmediğim biri kalsın bari deyip clara'yla "üzgünüm tatlım buraya kadarmış" "sorun sende değil bende" "sen daha iyilerini hak ediyorsun" deyip vedalaşacakmış gibime geliyor.

  şimdi eyyorlamam bittiğine göre, bölüm çok güzeldi. yine bir jamie mathieson bölümüydü. bu arkadaşa moff'tan sonra showrunner'lık teklif etseler ya. özlediğimiz doctor who tadını geri getirdi 2 bölümdür. eline sağlık.

  adams family olayından herkes bahsetmiş. ama ben en çok şu dans ettiği yere güldüm https://33.media.tumblr.com/…smvxv1qdr3s3o3_500.gif
  erken sevindin canım benim, bursa'dan gol haberi almış fenerli modu. sonrasında olanlar oldu tabi.

  yukarıda bir arkadaşımın yazdığı gibi, en sonunda çıkardı vurdu masaya küsküyü.
  https://38.media.tumblr.com/…vokqn1qdr3s3o2_500.gif
  "yeter ulan, yeter amına koduklarım yeter lan, siktirin gidin 2 boyutunuza pezevenkler adamı katil etmeyin!"
  https://31.media.tumblr.com/…qn1qdr3s3o3_r1_500.gif
  https://33.media.tumblr.com/…z0wua1qdr3s3o1_500.gif
  https://31.media.tumblr.com/…z0wua1qdr3s3o2_500.gif

  efendim bazı doctor ilk bölümden başlar "i am the doctor!" diye. çünkü ihtiyaçları vardır. bazıları da sezon sonuna doğru bunu yapar çünkü sabreder sabreder bi yerde "yeter ulan!" deyip böyle küsküyü vurur masaya. şimdi çıksın ortaya o "emaann doctor değil ki buu, çok pısırık, bi bok yaptığı yok her şeyi clara'ya yaptırıyo, ama daha 'i am the doctor!' bile demedi eki eki eki" diyen tipler. analarınıza selamı varmış 12.doctor'un haberiniz olsun.

  capaldi'yi bir kez daha tebrik etmek istiyorum. şu bölümde o da kendini daha bi buldu sanki doctor'un içinde. bundan sonraki 3 bölümde çok daha rahat oynadığını, çok daha sağlam noktalara bastığını düşünüyorum. beni yanıltmayacağından da eminim.

  bölümle ilgili küçük bir anekdot. jenna coleman geçen gün katıldığı bir panelde anlatmış. bu bölümün çekimleri sırasında, trenli sahneler için tünele girdiklerinde, set arasında peter ortadan kaybolmuş. sette böyle gezinmek gibi bir adeti varmış kendisinin. neyse bi süre beklemişler geri gelsin diye. en sonunda çıkagelmiş ama... üstü başı sırılsıklam... meğer oralarda gezerken büyük kırmızı bir düğme görmüş ve tabi ki basmış. kaynak
  daha ne kadar doctor olunabilir ki.... (bkz: big red friendly button) her gördüğün kırmızı düğmeye basarsan böyle olur canım benim.

  ayrıca şurda feci derecede jon pertwee değil mi ya? https://31.media.tumblr.com/…ziyw41qdr3s3o5_250.gif

  --- 8x9 spoiler ---
 • son bölüm çok güzeldi laf edeni dalek çarpar, bence flatline ve mummy on the orient express bolumlerinin yazari (adını unuttum adamin :/ ) görevi moff'dan devralabilir

  o değilde

  --- spoiler ---

  missy valeyard çıksa da sağda solda nick'in havasını atsam
  --- spoiler ---
 • yeni bölüm adı, the mentalist'in bir nevi mottosu olan, tiger tiger şiirine gönderme yapılmış. ben daha önceden bu olaya işaret etmiştim tabii. böyle buyurun -->> #36985410
 • ---spoiler---

  missy - miss y- miss you

  flatline bölümünde "oy benim clara'm" tarzında konuşması ağır derecede river'ı anımsattı. hadi be river, çık gel sarışınım.

  ---spoiler---
 • bir bölümünde gitse diyorum dumlupınar denizaltısı'na, hani kimsenin birşey yapamdığı mürettebata, yüzeye göndermişler vericiyi işte, belki sonik tornividasıyla bir şeyler yapabilir. ah bir ataş ver doctor who.
 • bu haftaki masalsı bölümüyle bizi hem doctor who tipi duygu karmaşasından alıkoymayan hem de birazcık rahatlatan dizi. böylece haftaya ve ondan sonraki hafta sezon finalinin yaşattığı üzüntü ve umutsuzluğa daha hazırlıksız yakalanmış olacağız.

  bölüm hakkında birşeyler yazmak isterdim ama next time kısmı aklımı aldığı için yorum yapamıyorum:

  --- 8x11 spoiler ---

  "you will never step inside your tardis again."

  "clara oswald has never existed."

  --- spoiler ---

  ve finale 2 kala ortalık ısınmaya başlar.
 • şahsen yeni bölümünü beğendim, sezon ortalamasında hatta biraz daha üstündeydi, lakin bu bir hafta geçmeyecek gibi duruyor, ilk defa sıfır teori ve ipucu ile sezon finaline giriyoruz, hadi bakalım hayırlısı.

  next time trailer'ının ardından:
  http://www.allmystery.de/…/t348ae8_c89978972a87.jpg
 • korsan dağıtımında neden bu kadar sorun yaşadığını merak ettiğim dizi.

  ne kat.ph de ne de zamunda da 720p ve üstü düzgün hd bulamıyorum bölümleri. bölük pörçük hep. 7,8 ve 9. bölüm yok mesela, net. ama 10 bölüm dağıtılmaya başlandı bile. geri kalanlarını da utanarak söylüyorum ki google'dan buldum, rezillik.
 • 8x11 trailer…: http://youtu.be/p_hdeoxdbuo

  the finale begins!

  allahim ilk defa bir final icin yerimde duramıyorum zira elimizde tek bir ipucu dahi yok.

  "clara oswald has never existed." ıle clara'ya bu sezon veda edecegimizi hatirladim. sanirim diger companionlara gore cok farkli olacak gidisi.