şükela:  tümü | bugün
 • ismi doğukan olan kişinin lakabı
  -dodo olm yok böle bişi
 • nesli tukenmeden evvel yalnizca mauritius adasinda yasayan ortalama 20 kg agirliginda, 1 m boyunda olan kus. latince adi raphus cucullatusdur, ortalama 30 yil yasar. yillarca adada izole bir sekilde kendi hallerinde yasayan bu saf kuslar 1598'de portekizli gemici afonso de albuquerque'nin adayi kesfiyle gemicilerin beslenmesine hizmet etmis ve 1681'de dunyadan tamamen silinmistir.

  ayni zamanda reunion adasinda bourbon isimli bir biranin da etiketini susler dodo kusu.
 • mauritius adasının yerlisi, nesli tükenmiş kuş. griye çalan beyaz tüyleri, 1 metrelik boyuna göre bile büyük cüssesi vardı ve kıvrık komik gagası ona yunuslar gibi sürekli gülümsüyormuşcasına bir ifade verirdi. uçamadığı gibi, pek fazla koşamazdı da...

  neslinin tükenmesinin tek nedeni ise, hunharca avlanması değildir. adaya yerleşenlerin yanlarında getirdikleri domuzların, vahşileşerek adanın ekosistemini bozması ve dodolara saldırması da önemli bir etkendir.
 • fr. cocuk terminolojisinde: uyku
 • ismi doğukan olan insanlara takılan lakap. tabii ismi batıkan olan bir insana baba denir mi o da ayri bir tartisma konusu.
 • (bkz: elrond)
 • bilim adamlarina göre bu hüleyha gibi uçamayan dodo aslinda bir guvercin cinsi. fakat hiç bir yirtici ya da avci nin olmadigi maritus adasina gelip yerlesince uçmalarina gerek kalmaz.. efendim yiyecek de boldur derken git gide büyürler.. bu arada kanatlarda islevsiz hale gelir.. zira yürüye yürüye yiyecek toplamak mümkündür... kaçacak kimsede yok...ayni zamanda üreme hizlari da yavaslar.. çünkü tehdit olmadigi için aman çok yumurtayayim 5-10 yavru yapayim da en azindan ikisinin mürvetini göreyip sikintisi yoktur... uzun zaman araligi ile yaptiklari bir yumurta da neslin devami için pekala yetmektedir

  bu güsel günler maritus adasina hollandalilar çikana kadar devam eder. hollandalilar ile birlikte de kisa bir zamanda zavallilarin nesli tükenir.

  neslinin tükenmesi nedeni üzerinde biraz zorlamali ikilem var... yaygin kani maritus adasina çikan holandalilarin bu uçamayan kaçamayan devasa kuslari asiri derecede avlayarak neslinin tükenmesine neden olduklaridir. fakat ayni neslin torunlari simdi bu adada arastirmalar yaparak sunlari demektedirler: "efenim, hollandalilar bu kusu asiri avlayarak tüketmediler, tükenmelerinin nedeni adaya sonradan getirilen domuz ve köpeklerin bunlarin habitatini tehdit etmesidir. böle olunca da dodolar yuva yapamaz yok yumurtlayamaz oldurlar biy biy da biy biy... zaati kayitlara göre de dodo nun eti pek bi yagli pek bi lezzetsiz imis ". ama insanin aklina da su geliyor: "hadi siz avlamadiniz yemediniz (ki yalana benziyor) e dürzüler, o domuzu köpegi kim getirdi adaya?

  nesli tukenmek uzere iken bir tane dodo kusunu oxford universitesinde içini doldurarak saklamislar ama denilene göre seneler sonra bir bahar temizligi sirasinda kaza eseri yere duserek parçalara ayrilmis. kazayi gerçeklestiren sahista aman kimse görmesi diye çöpe atmis... ama sonradan farkedilip aramislar ve ancak bir kaç parçasini tekrardan bulmuslar.. kafa ve bir ayak gibi bisey kalmis ellerinde...

  son olarak, dodo kusu kendi halinde bir canli iken nesli yakin sayilabilecek bir tarihte yani 17 inci yüzyilda insanlar tarafindan yok edildi.

  dodo kuslari çok sevimlidir.. bi insana dodo lakabi takarsaniz pek güsel olur... di mi dodo?
 • genelde doğan isimli kişilere denilen lakap. doğan hakyemeze de herkes bu lakapla hitab eder.
 • adı doğuhan olanlara takılan bir rumuz
 • istanbul eglence hayatinin en klasik ismi.. eski yesil varken orayi isletti.. sonra galiba 19'lar 20'ler donemi geldi.. simdilerde bebek'te mel's diye bir mekan isletiyor..sosyete onsuz yapamaz...