şükela:  tümü | bugün
 • epiros’un eski zamanlarda, mevcut olan bir şehrin adı. burası aslında önemli bir yer değildi. fakat o ünlü mabadi, zeus’a danışma yeri olduğu için önemliydi. dodona’da tanrılara danışma ve cevap alma keyfiyetinin birçok usulü vardı: oradaki kutsal meşe ağaçlarına tüneyen güvercinlerle, yüksüklerle tapınağın avlusundaki, bronz havuza seslenerek ve bilhassa meşe ağaçlarının fırtınalı havalarda sallandıkça dallarının çıkardıkları seslerle, uğultularla zeus, sorunlara cevap verirdi.
 • dodona zeus'un mucizelerinden önemli biri. oradaki tapınak oraklı kutsal bir meşenin hışırtısını dinleyerek (gelecekten) haber verir, soruları yanıtlarmış. bu soruları gösteren binlerce kurşun levha ortaya çıkarılmış. levhanın birinde hermon karısı kretaia'nın çocuk doğurması için hangi tanrıya dua etmesi gerektiğini soruyormuş. iö 5. yüzyıl sonlarından kalma bir kasede atina kralı aigeus pythia'nın selefi tanrıça themis'e danışıyor. kahine çocuk sahibi olmaması konusunu danışmış. aigeus daha sonra kahraman theseus'un babası olmuştur.

  (bkz: euenios)
 • yunanistan'ın kuzey batı'daki epir bölgesindeki yanya iline bağlı antik bir kenttir. tarihin heredot kayıtlarına göre bilinen en eski kahini dione'ya ithaf edilmiştir. aynı tanrıça değişik bölgelerde ra olarak da bilinir.yunan mitolojisi'nde ise zeus olarak yer almıştır.
 • zeus'un antik (en eski olmakla ünlü) ve gizemli bir bilicilik merkezinin ören alanıdır. homeros'a göre buranın rahipleri ayaklarını yıkamazlar ve toprak üzerinde uyurlardı. büyük bir meşe ağacında rüzgarın çıkardığı seslerden anlamlar çıkarırlardı. burada, geç tunç çağındaki faaliyetler hakkında bolca kanıt vardır, ama tapının sürekliliği ile ilgili hiçbir şey yoktur. homeros'un yaşadığı sırada zeus, burada dione adlı bir tanrıçayla birlikte tahta oturtulmuştu. bir yeraltı tanrıçası ile ilgili bazı tapılar ve kutsal domuzlarla ilgili bazı garip inançlar vardı. dione, demeter'le yakından ilişkili gibi görünmektedir.

  dodona'nın yapıları helenistik zamanlara kadar yoksul ve azdı, bugün görülebilen çok güzel yıkıntıların bir çoğunun kökeni daha geçtir. en belli başlısı epiroslu pyrrhos zamanında büyük iskender'in ölümünden sonra yapılan tiyatrodur ve yakınlarda restore edilmiştir.

  odysseus'un dodona'ya gitmiş olduğuna inanılır ancak o zaten ünlü bir gezgindi.

  tapınağın çekirdeği, kutsal ağacın kendisiydi.
 • yunanistan'ın kuzey batı'daki epir bölgesindeki yanya iline bağlı antik bir kenttir. tarihin heredot kayıtlarına göre bilinen en eski kahini dione'ya ithaf edilmiştir. aynı tanrıça değişik bölgelerde ra olarak da bilinir. yunan mitolojisi'nde ise zeus olarak yer almıştır.
 • delphoi'deki tapınaktan, danışılan konulara gelen yanıtlar işlerine gelmediğinde, eski atinalılar'ın zeus'a danıştıkları bir tapınağı barındıran epir/epirus kentidir dodona.
  hile-i şer'iye'nin eski yunan'daki uygulama alanlarından biri.