• doğa koleji başlığındaki son girilerden de görüldüğü üzere doğa koleji uzun zamandır öğretmen maaşlarını yatırmıyor. 7 aydır süren düzensiz maaş ödemeleri ve gecikmelerle ilgili herhangi bir açıklama yapılmamakla birlikte öğretmenler ve dolayısıyla aileleri mağdur ediliyor.

bakın herhangi x şubesiyle ilgili bir durum değil, bütün doğa kolejlerinde durum aynı. ve merak ediyorum, öğrenim ücretlerini alırken de bu kadar rahat davranıyorlar mı?
  • saat gibi çalışan okulun inşaat firmasına satılması ile başlayan sorunlar silsilesinin son halkası. önce bir hafta on günlük gecikmeler, daha sonra yarısı şimdi kalanı ay sonunda ve son olarak %30 u şimdi kalanı allah kerim şeklinde devam eden maaş ödeme tarzları ile yaz tatilinde varacakları nokta bir ara hallederiz noktasına kadar gelecek gibi.

doğa koleji kazançlarının inşaat işlerine aktarıldığını ve kriz nedeni ile inşaattan okullara bir dönüş olmadığını düşünüyorum. çalışanlarına kolaylık ve sabır diliyoruz.
  • velilerden para almaya gelince şak diye alırlar ama hemen.

çalışanı sömüren ve ücretini vermeyen tüm kurumlar yerle bir olsun.
  • bu ay maaşların yüzde otuzunu yatırmışlardır. öğretmenlerden sabır istemekteler. gelecek yılın bile ödemelerini velilerden almaya başlamış olan kurumun, çocuklara güler yüzle eğitim vermesini istediği öğretmenlerin içini aglatmasi durumu bu artık.

o okulda 4-5 yaşındaki çocuğa okuma yazma öğretmek zorunda olan öğretmen arkadaşım var. başarı anlayışları oyun çağındaki çocuğa zorla okuma yazma öğretilmesi olan bu kurum, idealist öğretmenlerin iş azmini zaten bu zorlama yüzünden kırmaktaydi. simdi maaşları da sadaka gibi vererek onları iyice mutsuz etti. kirası 1500 tl olup 1000 tl maaş almış öğretmenin sabretmesi ve çocukların dersine yine yüksek motivasyonla girmesi bekleniyor. ticaretten iyi anladıkları kesin ama insan psikolojisi böyle yönetilmiyor.

öğretmenlerin neden iş bırakmadığını sorgulayanlar var, çünkü 1000 sıfırdan iyidir. dışarıya çıktığınızda kucağını açmış sizi bekleyen yüzlerce iş alternatifi yok. bir öğretmen daha ne kadar çaresiz kalabilir ki? öğretmenden çok velinin ses çıkarması gereken durum bu. çocuklarınıza, paranızın sonuna kadar hakedildigini düşünmeniz için var gücüyle eğitim vermesi zorunlu olan bu insanların aç kalma endişesiyle okula gidip gelmeleri esas sizin sorununuz olmalı. çocuğu o kurumda eğitim alan bir veli olsam tüm velileri yanıma toplar, basını da yanıma alarak okul kapısına dayanır, ödediğim her kuruşun hesabını sorardım. öğretmen maaşı listenin en başında yer alır.
  • velilerin örgütlenmesi gereken durumdur.

işin insanlık boyutunu düşünmeseler bile duruma şöyle bakılabilir; çocuğuma eğitim verecek insanları parasız bırakırsalar, bu durum çocuğumun alacağı eğitime göreceği ilgiye günde saatlerce vakit geçirdiği sınıfın atmosferine illa ki yansır.
  • eğitime hazırlık ödeneğini ocakta verdikleri şubeler var, bakın devletin eylülde öğretmenlere teslim edilmesi için verdiği parayı ocakta verdiler. etütle, toplantıyla, gözetmenlikle öğretmenleri hafta sonları da çoğunlukla çalıştırıp da insanlara hak ettikleri parayı önümüzdeki günlerde diye diye vermiyorlar. demiyor ki bu insan kira, kredi kartı falan ödeyecek mi
    ve bu kadar bataktayken inatla yeni okullar inşaa etme derdindeler.
  • öğretmenlerin örgütlenip yasal yollara başvurması gereken bir durumdur. bütün öğretmenler aynı anda yasal yollardan işi bıraktıklarında veliler de ayaklanacaktır eminim. çalışanın haklarını gasp edenlere tahammül edemiyorum. en kısa zamanda dibe vurmalarını diliyorum.
  • öğrencisi pardon müşterisi azalınca maaşları düzgün yatırmaya başlayacak olan kurum.

öğretmenlere laf edenler olmuş. öğretmen tepkisini koyuyor zaten. ama bir yere kadar. işsiz kalınca ekmeğini verecek misiniz? şu zamanda işsiz kalmak kolay mı? hırsızın hiç suçu yok gibi konuşuyorsunuz. empati yapın biraz empati!!!
  • şu sektörde öğretmen maaşını düzenli yatıran, sigortayı tam gösteren kaç tane okul var ki! şaşırtmamıştır.
  • benzer bir kurumda çalışmaya başlayıp dönem biter bitmez sıvıştım. asla o paraya yapılacak iş değil. telefoncuda tezgahtarlık yapıp aynı parayı kazandım. çok daha az yorularak hemde. atanmasam yine aynı yerde çalışmaya devam edecektim. tam anlamıyla kölelik var özel okulların büyük bölümünde.
hesabın var mı? giriş yap