• yazar olmayan bir arkadaşımın ricası üzerine;

"arkadaşlar, tam anlamıyla rezalet özet olarak şu şekilde gerçekleşti. babama ait 2015 model renault clio 4 marka engelli ruhsatlı araç, 12-14 ağustos 2016 tarihinde kastamonu-cide'de meydana gelen sel felaketinde evimizin önünde park halindeyken selden etkilenerek kullanılamaz hale gelmişdi. doğa sigorta kooperatifi tarafından kaskosu bulunan aracımız, doğa sigorta'ya kaskosu yaptırılırken engelli araç ruhsatı üzerinden yapmalarına ve kaskoda sel hasarı da dahil olmasına rağmen, kendilerinin hazırladığı poliçede aracın engelli aracı olarak belirtilmediği bahane gösterilerek, araç ağır hasarlı olduğu halde (ön expertise göre hasar en az 7 en çok 30 bin tl kadar) kasko şirketi sorumluluktan kaçmakta ve hasarı karşılamayacağını söylemektedir. bu durum babamın bedensel engelli olmasından dolayı, işe gidiş gelişlerinde arabasız kalması ve bir de üstüne kasko şirketinin işgüzarlığından dolayı bizim için büyük bir mağduriyet halini almıştır. üstelik aracın kasko primleri de, devletin engellilere sunduğu ötv hariç bedeli üzerinden değil, aracın gerçek satış bedeli üzerinden ödenmiştir.
    bu olayı çözüme ulaştırmak için kendileriyle ne kadar diyaloğa girsek de, her seferinde mevzuyu geçiştirip telefonu suratına kapatarak bütün iyi niyetimizle kurmaya çalıştığımız diyalog yollarını kapattılar.
    elimizde, aracın ön expertise raporu, babamın engelli raporu, aracın engelli ruhsatı, babamın engelli sürücü belgesi, kaymakam imzalı sel felaketinden aracımızın etkilendiğine dair yazı ve kasko poliçesi var.
    kasko poliçesinde “aracın engelli araç ruhsatlı olması halinde, aksi poliçe üzerinde açıkça belirtilmediği ve gereken ek prim ödenmediği durumlarda, poliçe hemen iptal edilecektir. söz konusu durumun bir hasar vukuunda tespiti durumunda (yanma çalınma dahil) her bir hasarda
    sigorta bedeli üzerinden % 50 oranında tenzili muafiyet uygulanacaktır. “ diye bir ibare var. fakat acenteye kasko yaptırırken verdiğimiz ruhsat ve fatura üzerinde araç ötv’den muaftır, engelli aracıdır diye yazmasına rağmen, adamların verdiği cevap şu şekilde “"sayın ilgili ,
    konu sigortalının aracı engelli aracı olup , poliçe engelli araç poliçesi olarak düzenlenmemiştir. poliçe şartlarına göre engelli araç olması halinde araç değeri üzerinden %50 muafiyet uygulanması gerekmektedir. hasar tutarı bu muafiyet rakamının altında kalmakta olup hasar ödemesi yapılamamaktadır.”

şimdi soruyorum,
    biz aracın engelli aracı olduğunun belirtildiği fatura ve ruhsatı verip buna göre kasko yaptırırken, acentenin araç için engelli aracı olduğunu yazmaması bizim suçumuz mu?
    primleri günü gününe ödenmiş ve doğal afet sonucu etkilenmiş bir aracın masrafını kasko şirketinin karşılaması gerekmez mi?
    en basit plaka sorgusunda bile aracın engelli aracı olduğu açıkça belirtilmesine rağmen, kasko şirketinin kasko yaparken bunu göz ardı etmesi mümkün mü?

kısaca, doğa sigorta şirketi engelli vatandaşlara ayrımcılık uygulamakta ve haklarını gasp etmektedir.

yaptığım kısa araştırmaya göre, doğa sigorta tarafından bu şekilde mağdur edilen başka engelliler de var.

olay avukatımız ceren hanıma intikal ettirilmiştir, hem biz hem de başka engellilerin mağdur olmaması için hem hukuk hem de medya yoluyla mücadelemizi sürdüreceğiz."
  • rezalet puanı 10/10 olmasına rağmen sözlükte pek ilgi çekmemiş olması içler acısıdır.
  • mesleğini yapmayan bir uzman sigortacı olarak, özel sigortacılık müessesinin tazminat ödememe yöntemlerinin muhasebesi üstüne kurulu olduğunu gayet iyi bildiğimden şaşırmadığım rezalet.

sosyal sigortalar hariç tüm sigorta sistemi ve bununla ilgili hizmet sektörü (hastaneler, servisler vs.) lağvedilmeli.

17 sene önce yanlış romatoid artrit teşhisi konulan eşimi, en ufak ortopedik sorunda kapsam dışı bırakan ve hiçbir işe yaramayan acıbadem sigorta'nın da allah belâsını versin.
  • elbet şu firmanın bir sahibi, esas patronu vardır.

ben şimdi gitsem şu kişiye, bir yarım saat anlatsam, durum böyleyken böyle desem sanmıyorum ki kapıları yüzümüze kapatsın, azıcık vicdan sahibi biriyse dinler, hak verir ve çözüm için çabalar diye düşünüyorum.

ama bu kapitalizm denilen bok çukuru öyle lanetli ki, hayatı en fazla bir iki kuşak mertebede şu dert sahibi ile çoğunlukla örtüşen ve benzeşen, aylık 3000-5000-15000 maaş için kurumsallık payesi altında kendisine tanımlanmış iş doktrininin bir adım dışına çıkamayan, kendi değerlemesi, kendi vicdanı, kendi kararları olmayan ve olamayan beyaz yakalı insansıların robotlukları - ve tüm bunların üstüne bir de kraldan çok kralcılıkları - sayesinde şu konu bu patron kişisine belki ulaşmamıştır bile.

şirket demek, mevzuat demek, kayıt demek, sözleşme demek, kâr demek, para demek; peki ama sadece bunlar mı demek? yok mudur şu koca firmada dinleyip karar alıp - karar verebilecek bir insan? herkes mi robot? hiç mi çıkılmaz bu yazılanların dışına? hem poliçeyi yazarken hata yapan sen ve/veya senin acenten. bu kadar mı zararda firmanız? kâr etmiyor musunuz?

şirket demek, nasıl kurumsal ve nasıl bürokratik görünürse görünsün iş yapmak üzere bir araya gelmiş insanlar demektir. iş yapmak sadece para kazanmak değildir, hizmet, ürün üretmek, insanları memnun etmektir ki böylelikle para kazanılır zaten. eğer bir robot gibi sadece kâr ve para amacıyla mevzuat uygularsanız, yazılı olanı yorumlayan bir otomata dönüşürsünüz. insan olun, şirket olmayın.
  • kendi hatalarının müşteriye yüklemeye çalışan bir sigorta şirketçiğinin yediği halt.
    araç ruhsatı engelli olarak düzenlenmişken sen poliçeyi ona göre düzenlememişsin. bunu hatanı neden müşteriye yıkmaya çalışıyorsun.
  • rezalet gibi rezalet.
  • benim asıl merak ettiğim şey şu. hiçbir mağduriyet yaşamadan bu doğa sigorta denen kurumdan parasını alan var mı? ben de buradan kasko yaptırdım ve gördüğüm, duyduğum bir takım hadiselerden sonra bu kuruma yönelik endişelerim var. kasko süresinin dolmasını bekliyorum. normalde sigortacıların zararı karşılamak için kendileri mücadele etmesi gerekir. çevremde bunun örnekleri var.

gündemde tutulması gereken ayrımcılık.
  • rezalet gibi rezalettir.

hayır araç engelli aracı olsa ne olacak olmasa ne olacak.

sen primleri almış mısın? almışsın.

kasko içeriğinde sel yazıyor mu? yazıyor.

ödeyeceksiniz kardeşim seve seve yada rezil ola ola.

ayrıca size tavsiyem doğa sigorta rezaleti diye başlığı değiştirmeniz.
  • başlığın rezalet olarak düzeltilmesi gerekir.

gerçek bir rezalettir. türkiye'de genel olarak sigorta işleri maalesef dolandırıcılık üzerine dönmektedir. arada çıkan 1-2 tanesi düzgün çalışmakta, ama gerisi ihtiyaç anında kaytarmanın yollarını aramaktadır.

umarım en kısa sürede mağduriyet giderilir.

(bkz: geçmiş olsun)
  • galiba başlık yüzünden dikkat çekmedi, rezalet olduğunu da belirtseydi böyle ilgisiz kalınmazdı. ortada olan durum rezaletin daniskası yoksa.
hesabın var mı? giriş yap