şükela:  tümü | bugün
 • boyle dinazor minazorlar fosiller, fauna ve flora ornekleri ile maketleri , antropolojik sahneler gosteren maketler, uzayla ilgili bilgiler, dunyanin dort bir yanindan degisik irklarin sanatlariyla ilgili artifactler gibi bir suru nesneyi gosteren muzeler
  (bkz: american museum of natural history)
  (bkz: natural history museum)

  pittsburghdakinde de guzel dinazor heyekli ve fosilleri vardir. nytakinden cok daha kucuktur
 • türkiyede olmayandır. buyuk eksiklik.
 • turkiye'de olmayandir. efendim georges cuvier buyuk bir fransiz bilim adamidir. bu adam 18. yuzyilda yasamistir, bu adamin 'tek basina' topladigi hayvan iskeleti sayisi 30bindir. turkiye'de ise bu rakam:5. o da cumhuriyetten sonra toplanmistir. fazla soze ne hacet?
 • bir ara sürekli ziyaret edip, internet sitesi sayesinde smithsonian national museum of natural history sanal turu gerçekleştirdiğim müze türü.

  gerçeği gibi olmasa da mahrum kalmaktan iyidir.
 • türkiye'de bulunanı * için;

  (bkz: mta tabiat tarihi müzesi)
 • doğanın geçmişini, yaşadığımız coğrafyanın tarihini, dünya üzerinde bulunan tüm canlıların geçmiş formlarını ve ait oldukları atalarını bulabilmemiz, araştırabilmemiz, halka anlatabilmemiz ve sergileyebilmemiz amacıyla kurulan müzelerdir. bu müzelerin çıkışı, coğrafi keşiflerin de büyük katkısıyla birlikte zengin ve ayrıcalıklı zümrenin etraftan hobi ve gösteriş amaçlı topladığı fosil veya değerli mücevheratları sergilemesi ile başlıyor. öncelikle bunlar daha çok odalar veya dolaplar halindeyken, sonra sonra devasa müzeler haline geliyor. aslında o kızdığımız ve her fırsatta laf söylediğimiz zengin ve elit kesim; böylesine büyük bir oluşumun başlangıcı oluyor. tabii sadece zengin değil, eklediğim gibi “elit” ve görgülü kesimin farkındalığı sayesinde bu müzeler meydana geliyor.

  doğa tarihi müzeleri’nin temel amacı diğer müzelere göre biraz daha farklı. bu müzelerdeki tek amaç, bulunan yeni bir şeyi sergilemek değil. hatta en son amaç bu sergileme kısmı denilebilir. bu doğa tarihi müzeleri, öncelikle kurulduğu yerin coğrafyasını, yaşamış eski hayvanların fosillerini, coğrafik tarihini anlatan; daha sonra da dünya’nın tarihini gösteren yerlerdir. bulunan canlı fosilinin hangi popülasyona ait olduğundan, bulunan bir kayacın ne içerdiği ve nereden geldiğine kadar birçok konuda önemli araştırmaların yapıldığı müzelerdir. doğa tarihi müzelerine sahip olmanın avantajı; sadece sergilenmek amacıyla kurulan bir binadan çok, devamlı araştırma yapılan bir laboratuvar görevi görmesidir.

  doğa tarihi müzeleri’nin önemi; sadece kayaç, fosil vs. sergilenecek ya da size turizm olarak ekstra gelir getirilecek yerler olmasından ziyade; ülkenizin bir envanterinin çıkartılmasını, küçük mercekte düşünürsek ülkenizde, büyük mercekte bakarsak dünya üzerinde yaşanmış felaketlerin ortaya dökülmesini ve ülkenizin jeolojik evrimini ortaya çıkartmasını sağlamasıdır.

  bu yüzden sadece büyük ve gelişmiş devletler değil, bilinçli tüm devletler bu müzeleri kurmaktadır. hem de sanmayın sadece berlin, viyana, paris gibi büyük şehirlerde bu müzelerin bulunduğunu. arjantin’in ufak bir kasabasında, almanya’nın ufak bir bölgesinde, kanada’nın bir köyünde bile bulunan büyük tabiat tarihi müzeleri var.

  biz nasıl ki tarih konuşurken o dönemde yaşayan insanların tuttuğu kaynaklara, belgelere ya da arşivlere bakıyorsak; doğa ile alakalı bir şey öğrenmek istiyorsak da doğa’nın tarihini öğrenmek için buralara bakmak zorundayız. bunun için de düzgün doğa tarihi müzeleri kurmak ve bunları beslemek zorundayız. tarih, sadece geçmişteki devletleri, komutanları, padişahları ve savaşları bilmek değildir. tarih, aynı zamanda üstünde yaşadığın coğrafyayı, bu coğrafyanın tipini, iklimini, geçmişini bilmektir.

  ayrıca bu doğa tarihi müzeleri’nde yapılan çalışmalar sadece bilimi etkiliyor sanırsak büyük bir yanılgıya düşeriz. bu müzelerde yapılan çalışmalardan sonra bir dinozor ile alakalı bulunan her veri, o dinozorun yapılan oyuncağının değişmesine kadar etki ediyor. tüysüz zannedilen bir dinozorun tüylü olduğu meydana çıkıyor ve bu hemen yeni oyuncaklarda o dinozorun maketine ekleniyor. jurassic park’ta da gösterilen dinozorların çoğu yanlış ya da eksiktir mesela; o döneme göre olan bilgimiz de çok fazla değiştiği için şimdiki dinozor tasvirlerimiz bambaşka bir hal almaya başlamıştır.

  maalesef biz ülkemizde bu tarz doğa tarihi müzeleri'ne sahip değiliz. doğa tarihi müzesi olarak gösterilenler tabii ki sadece sergi meziyetine sahiptir. gerçek doğa tarihi müzesi misyonunu ve vizyonunu az çok yukarıdaki yazıda anlatmaya çalıştım. umarım türkiye'de de bir gün "gerçek" bir doğa tarihi müzesi olur.

  şimdi birkaç tane de program paylaşmak istiyorum. doğa tarihi müzeleri hakkında yapılmış gayet bilgilendirici ve bilinçlendirici programlar. kesinlikle izlemenizi tavsiye ediyorum. bu 3 programın toplam süresi 6 saat 30 dakika civarı ama kazanacağınız bilgi, edinim ve görgü günümüz sözüm ona üniversitelerden daha fazladır.

  teke tek özel - 17 aralık 2017 "doğa tarihi müzeleri" - celal şengör ve mehmet sakınç

  teke tek özel - 24 aralık 2017 "doğa tarihi müzeleri" - celal şengör ve mehmet sakınç

  teke tek özel - 9 aralık 2018 "doğa tarihi müzeleri toplumlar için neden önemlidir?" - celal şengör ve nalan lom