şükela:  tümü | bugün
  • vahşi kelimesi bazen yırtıcı kelimesi ile karıştırılıyor. doğada, insandan uzak, kendi ekosistemde yaşayan her canlı vahşidir ve bunun '' en vahşi ''si olmaz. o yüzden bir sıralama yapmıyorum. en sevdiklerim arasında; tek gezen bir erkek kızıl geyik, kurt sürüsü, yılkı atı sürüsü, orman kartalı, kızıl şahin (afyon, sandıklı, çukurca köyü mevkii dağları), yaban domuzu, tilki, sansar (her yerde görebilirsiniz), büyük oklu kirpi, bozyörük yılanı, bolca akrep (izmir, çatalkaya dağı), yunus, (karaburun açıkları), müren var. bu hayvanları kendimi farkettirmeden, kendi ekosistemlerinde görme şansım oldu (yunus ve müren hariç). beni en çok etkileyen kızıl geyikti. ormanı yırtarak ilerlerken çıkan sesler bana doğru yöneldiğinde, birbirine yakın ilerleyen bir grup yaban domuzu görmeyi bekliyordum fakat heybetli boynuzları göründü ilk olarak. bana gerçekte olandan kat kat daha uzun görünen bedeni o ana dek gördüğüm en estetik hareketlerle yamaca doğru süzüldü. kaslarının hareket edişi, kendinden emin bakışlarıyla gözünüzü bir an bile olsa kırpmak imkansız. yaklaşık 30 metrelik mesafeyi karların arasında birkaç saniyede katederken ağız, burun ve vücudundan çıkan buhar o kadar yoğundu ki... o an bir kızıl geyik olmayı istedim.
  • vaşak (beyaz rusyada)
    rakun (meksika)
    büyük iguana (cayman adaları)
    string ray - cayman adaları
    köpek balığı - atlas okyanusu
    kobra yılanı - özbekistan
    bir maymun çeşidi adını bilmiyorum , bildiğim kadarı ile avrupada maymun yaşan tek ülke (cebeli tarık )
  • insan
  • (bkz: boz ayı)

gördüğünüz an altınıza kaçırmaya başlarsınız, beni görecek mi diye. hayatınız film şeridi gibi geçer, gözünüzün önünden.
  • yılan ve tilki görmüştüm. yılan çiftleşiyordu çok tehlikeli değildi, tilki ise yolda karşımıza çıkmıştı.
  • tavşan bazen vahşice işler yapabiliyor.
  • (bkz: bal porsuğu)
    bokuyla kavga ediyor derler ya bu o işte. ne bakıyorsun lan deyip dalan tiplere benziyor.
  • (bkz: yılan)

bir taşı kaldırmamla birlikte göz göze geldiğim hayvan. nasıl kaçtığımı hatırlamıyorum.
  • çıngıraklı yilan ve kurt ( suru olarak ) ikisi de hayatımın film şeridi gibi gözümün önünden gecmesine neden oldu
  • (bkz: homo sapiens)