şükela:  tümü | bugün
  • ailemden aldığım genlerin ibneliği olan senede 5 defa bademcik cortlamasinin bu yıl 2.sini geçirmekteyken, ki hic birini ayakta atlatamiyorum ve bu satırları yatakta gecirdigim 4. günün ardindan can sikintisindan kendimi sikmek uzereyken yaziyorum.

her neyse, az önce düşündümde, eğer bu hastalığı 5 bin yıl önce geciriyor olsaydım, evrim kesinlikle bu probleme sahip genlerimi gelecek nesillere aktarmama izin vermeyecek, bi mağarada geberip gidecektim.

tıbbin sürekli gelişim halinde olması ancak daha bir çok hastalığı ortadan kaldırmak yerine geçiştiriyor olmasi gelecek nesiller için iyi mi kötü mü bilemedim.
  • insanoğlu bitki ve hayvanların işine yarıyan biçimlerini evcilleştirip kendi yararı için kullanır. buna yapay seçilim denir. aynı şekilde doğa da insanlar arasından kendine uygun olanları seçer ya da adapte olmaya zorlar. bu da doğal seçilimdir.

dinleri olumlama ya da olumsuzlama türünden bir işlevi yoktur. bilimsel bir gerçektir.
  • sosyal bilime uyarlanmış hali ırkçılığa çıkıyor, devletler için emperyalizme bilimsel dayanak da olmuştur bir dönem
  • (bkz: seçilim)
    (bkz: değişinim)
  • "kullanışlı olan her küçük farklılığın korunması ilkesine doğal seçilim adını verdim."

charles darwin
  • grip olup hastanenin acillerinde ölen biten insanları gördüğümde aklımdan geçen olay.

yarın birgün bir kıtlık bir savaş ne bileyim birşey olduğunda ilk bu insanlar ölecek gibime geliyor.

bu yaşıma geldim bir kere hastaneye gitmedim.

doğal seleksiyon olayı insanlar için şu anlık geçerli değil benim kanaatimce. ama insanlar, doğal seleksiyonda düşük dirençli sınıfına giriyor.'bence'

şimdi ele yavru kedileri ele alalım. soğuk bir günde ölen kediler düşük dirençlidir. ölmeyen kediler ise yüksek dirençlidir. yüksek dirençli kedi çiftleşerek daha dirençli nesiller meydana getirir öyle devam eder.

şimdi insanları ele alalım. düşük dirençli insan şu an bir şekilde hayatta kalıyor ve bir yavru meydana getiriyor. o yavru anneden babadan gelen genleriyle büyüyor ve tekrar ürüyor. bu böyle devam ediyor ta ki olası bir felaket senaryosuna kadar.

sonuç olarak geni güçlü olan insanlar hayatta kalacak ve çoğalacak zayıflar ise safdışı kalacak.

https://tr.wikipedia.org/wiki/doğal_seçilim
  • üç temel türü bulunan, en etkili ve güçlü evrim mekanizması.

1) yönlü doğal seçilim: doğal seçilimin en temel alt türü. belirli bir özellik, canlıların temel var oluş amacı olan hayatta kalma ve üreme yolunda avantaj sağlıyorsa (bu avantaj devam ettiği müddetçe) evrim o yönde ilerler. elbette doğa ve çevre faktörüyle bu yönde ön görülemeyen (rastlantısal) sapmalar olabilir. doğal afetler, kitlesel yok oluşlar vb. faktörler bu süreci etkileyebilir. kas gücü yerine hızlı koşma, iyi avlanma yerine büyük beyin (bkz: bilişsel devrim) avantajlı özellik konumuna gelebilir ve evrim bu doğrultuda ilerlemeye devam eder, gelecek nesiller avantajlı özelliğe "yönelir".

2) sabitleyici (dengeleyici) doğal seçilim: evrimin, bir popülasyondaki bireylerin belirli ortalama özelliklerinde sabitlenmesi anlamını taşır. örneğin, yeni doğan bir homo sapiens bebeği için ortalama bir boy ve ağırlık (3-4 kg, 45-55 cm) bulunmaktadır ve çok büyük ihtimalle bebekler bu özelliklerle dünyaya gelmektedir. çok kilolu veya aşırı zayıf doğan bebekler ya ana rahminden çıkamayacak ya da bulaşıcı hastalık kapmaya daha meyilli olacaktır. bu süreç, ortalama özelliklere sahip bireylerin hayatta kalmasını, dolayısıyla genlerini nesilden nesile aktarmasını sağlayacaktır. kısacası; aşırı uçlarda olmayan, "ortadaki" bireyler evrim sürecinde avantajlı konuma geçecek ve sayıları artacaktır. buna "sabitleyici doğal seçilim" adı verilmektedir. bazı kaynaklarda "dengeleyici doğal seçilim" olarak da ifade edilmektedir.

3) bozucu (bölücü) doğal seçilim: yukarıdakinin zıttı olarak tanımlanabilir. ortalama özelliklere sahip olanların değil, ekstrem özellikler taşıyan bireylerin avantajlı konuma geçmesidir. bir bitki için kuşlar ve yere yakın hayvanlar üreme aracıdır. çok uzun boyluların kuşlar tarafından, kısa boyluların da yüzeye yakın hayvanlar tarafından tozlanmaya tabi tutulduğunu düşünelim. bu durumda aşırı uzun ve aşırı kısa olmak bir avantaj haline gelecek ve ortalama özelliklere sahip bireylerin sayısı azalacaktır. buna bozucu doğal seçilim denilmektedir. popülasyondaki bireyleri farklılaştırdığı göz önünde bulundurulduğunda türleşmeyi oldukça desteklediği söylenebilir.
  • bir nevi kalite kontrol biçimi
  • sadece evrim değil, ekonomiden kozmolojiye kadar işin içinde ne zaman "istatistik" varsa etkisini gösteren müthiş olay.

mesela güneş'in etrafında, gezegenlerin neden hep aynı doğrultuda dönüyor olması.