şükela:  tümü | bugün soru sor
 • dogal olma hali. günümüzde müteber bir marka olmaktan çıkmış, doğal olarak doğal olmamak olarak özetlenebilecek ismin yalin hali.
  (bkz: paketi muteber kilmak icin kozmetige yonelmek)
 • genetiğin balık hafızasından yitmiş bir değer.
  (bkz: kayip ruhlar)
 • tabiilik de denir.
 • fark etmediğimiz koca bir değer.

  çoğunlukla giyim- kuşam, aklına ne gelirse ağzından döktürenler ile birlikte andığımız, aslında derinlerde * var olmasının daha kıymetli olduğunu bilmemiz gereken değer.
  doğal giyimli olmaktan ziyade, olağanca kendinizi yansıtan gönül cümleleriniz ile var olduğunuz müddet hak ettiğiniz duruşun baş kelimesidir.
 • herkesin pek bi onaylayıp sözde teşvik ettiği, ama nedense talibi az olan kavram.
 • "normal olmak" kavramından sonra hayata geçirilmesi gereken kavram.
  (bkz: mazeretim var doğalım ben)
 • gunumuzde en cok taklit edilen, en cok ulasilmaya calisilan hal. yirmi birinci yuzyil fetisi.
 • belki de övüldüğü kadar matah olmayan bişi.
  herkes doğal olsa, etrafımızdakiler hesap yapmadan oldukları gibi olsalar filan isteriz de. günün birinde damarına basıp durduğumuz ama nezaketinden ses vermyen ancak çok doğal olan bir arkadaş zıvanadan çıksa, içinde ne var ne yok açık yüreklilikle, duygularını da katarak, belki bağıra çağıra belki kendini yırta yırta kızsa, esse, gürlese... buna "harika! ne de doğalsın" diyen babayiğit çıkacak mı?
 • gördüğüm en değişik ve en mantıklı tanımını hakan günday piç'te afgan'ın ağzından yapmıştır:

  "...insanların çırpınırcasına savundukları gibi, doğallık, yemeği elle yemek, sahte mimiklerden kaçınmak, dürüst olmak sosyal maskeler takmamak değildir. doğallığın bütün bunlarla hiçbir ilgisi yoktur. mağaralarda ya da saraylarda yaşamıyoruz. her çağın kendine ait doğallığı vardır. bu çağın doğallığı da insanın üzerinde bir karakter taşımamasıdır. doğal olmak isteyen insan çağın gereklerine boyun eğecek ve karakterini her sabah yenileyecektir. geçmişten gelen doğallık bugün işe yaramaz. maymunlar gibi davranmanın ve adını da doğallık koymanın salaklıktan başka bir şey olmadığını herkesin anlaması lazım. bu çağda gerçek doğallık, yapay olduğu için aşağılanan insani davranışların tümüdür. nefret etmesine rağmen patronunun yüzüne gülen insan doğaldır. lokantada yan masadki kadının çantasının markasından yola çıkarak onu yargılayan kadın doğaldır. moda olduğu için zevk almadıkları müzikleri dinleyen çocuklar doğaldır. çünkü bütün bunlar 2002 yılının doğasında vardır. sürekli eleştirilen bu tavırlara karşı sunulan doğallık yalanı kullanma tarihi geçmiş bir antibiyotiğe umut bağlamak gibidir. bu çağda insanlardan cesur, dürüst, idealist, tutarlı, onurlu olmalarını beklemek günün doğallığına aykırı bir yapaylığı savunmaktır..."
 • bazı kadınlar bunun çok çekici bi şey olduğunun farkındalar, bazıları değiller.