şükela:  tümü | bugün
 • türkçenin gücü kitabının yazarı
 • dilbilimci.
  detaylar...
  1929 yılında izmir'de doğan doğan aksan, ankara atatürk lisesini (1948), dil ve tarih-coğrafya fakültesi türk dili ve edebiyatı bölümünü (1952) bitirdikten sonra aynı fakültede asistanlığa (1954) atanmıştır. "yabancı dillerle türkçe arasında anlam benzerliği ve alışverişi" başlıklı çalışmasıyla doktor (1958), "genel dilbilim yönünden halk etimolojisi ve türkçedeki örnekleri" başlıklı çalışmasıyla doçent (1964), "anlambilimi ve türk anlambilimi" adlı çalışmasıyla profesör (1972) olmuştur.

  doktora çalışmaları öncesinde alexander von humbolt bursu ile bonn üniversitesi dilbilim enstitüsünde (1957-1958) araştırmalar yapan doğan aksan, doktora sonrasında (1963) ve doçentlik sonrasında (1967) frankfurt üniversitesi doğu dilleri kürsüsünde konuk öğretim üyesi olarak bulunmuş ve türk dilbilimi dersleri vermiştir.

  o yıllarda türkiye'de dilbilim bölümleri bulunmadığı için türk dili ve edebiyatı bölümünü bitirdikten sonra dilbilime yönelen doğan aksan, akademik yaşamında türkoloji ile dilbilimi buluşturmaya çalışmış, böylece dilbilimin türkiye'de kendi kimliğini kazanmasını sağlamıştır.

  doğan aksan bir yandan dilbilimin türkiye'de kendi kimliğini kazanmasını sağlarken bir yandan da yurtdışında türk dilbilimin tanınması doğrultusunda çaba harcamıştır.

  gerek türk dil kurumu yönetim kurulu üyesi ve dilbilgisi kolu başkanı olarak çeşitli yayınların ve etkinliklerin ortaya konmasında gerekse ankara üniversitesinde dilbilimin önce anabilim dalı (1982), sonra bölüm olarak düzenlenmesinde (1991) doğan aksan'ın payı büyüktür. ayrıca her yıl yapılması gelenekselleşmiş olan ulusal dilbilim kurultaylarının toplanması düşüncesini de 1987'de doğan aksan ortaya atmış ve bu yolla o tarihten bu yana türkiye'de dilbilim alanında azımsanmayacak gelişmelere katkıda bulunmuştur.

  yurtdışında ise sürekli altaistik konferansı (permanent international altaistic conference), uluslararası onomastik bilimleri merkezi ve uluslararası anadili eğitimi örgütü (international mother tongue education network) kongrelerine katılarak türk dilbilimin uluslarası düzeyde tanınmasına katkıda bulunmuştur.

  doğan aksan, gençlik yıllarından bu yana yazın dünyasının da içinde olmuş; şiir, öykü, makale, fıkra ve denemeler yazmıştır. türkçenin anlatım gücünden yazın ve dilbilimin içiçe oluşundan duyduğu "hazzı" ve coşkuyu yapıtlarına da ustalıkla yansıtmıştır.

  1996 yılında ankara üniversitesi dil ve tarih-coğrafya fakültesi dilbilim bölüm başkanı olarak emekli oluncaya değin hem kendi kurumundan olan hem de başka üniversitelerden gelen çok sayıda elemanın bilim uzmanlığı ve doktora çalışmalarında danışmanlık yaparak genç adayların yetişmesine yardımcı olmuştur.

  emekli olduktan sonra da türkoloji ve dilbilimi buluşturan çalışmalar yapmayı bırakmayan doğan aksan bu alandaki boşlukları doldurmayı sürdürmektedir ve sürdürecektir.

  doğan aksan evli ve iki çocuk babasıdır. *
 • son çıkan kitabı, cumhuriyet döneminden bugüne örneklerle şiir çözümlemeleri'dir. bilgi yayınevi tarafından yayınlanmştır. kitabın tam yayın tarihi aralık 2003'tür.
 • türkiyenin en büyük dilbilimcisi. gerek boyuyla gerek bilgisiyle.
 • ingilizce, almanca, fransizca, arapca, farsca ve yunanca bildigini bildigim ama baska hangi dilleri bildigini bilemedigim dilbilimci. leksikoloji, semantik gibi dilbilim konularinda uzmanlasmistir. beyefendililigi ve hosgorusuyle ender buluncak bir insandir.
 • türk anlambiliminin kurucusudur..
 • doğan naci aksan türk dilbilimci, eğitimci.
  aksan, izmir'de doğmuş ankara yenişehir mimar kemal ilkolulu'nda öğrenci olmuş, elazığ da orta öğrenimini sürdürmüş, 1948'de ankara atatürk lisesi'nden sonra ankara dil ve tarih-coğrafya fakültesinden 1952 yılında mezun olmuş ve aynı yıl dil tarih coğrafya fakültesi'nde akademik kariyerine asistan olarak başlamıştır. 1972 yılında ankara üniversitesi dil ve tarih coğrafya fakültesi'nde (dtcf) dilbilim profesörü olmuştur. aktif eğitimcilik ve öğretim üyeliği yaşamını 1996 yılında emekli olarak tamamlamıştır.

  türkiye'de dilbilimin kurucusudur. aksan, akademik kariyeri dışında türk dil kurumu'nda dilbilim ve dilbilgisi kolu başkanlığı gibi görevlerde de bulunmuştur. türk anlambiliminin önemli temsilcilerindendir.

  türkiye bilimler akademisi'nin 1998 yılı hizmet ödülü'nü de almıştır.

  kaynak:http://tr.wikipedia.org/wiki/doğan_aksan
 • içinde geçen her on cümleden birinin anlaşılmaz olduğu anadili adlı bir makalesi bulunan bir yazar. o kadar öğüt vermiş yazıda, biraz da kendisi kısa ve öz yazsaymış keşke.
 • 1952'den 1996'ya kadar 44 yıl dil ve tarih coğrafya fakültesi'nde görev yapan, bugün itibariyle aramızda olmayan dilbilimci.
 • türkçe'ye ve dilbilime büyük hizmetleri olmuş insan. ne yazıkki geriye artık sadece anıları ve kitapları kaldı