• dunya kupasinda gorev alan ilk ve su ana kadar tek turk hakem. 1974 dek kupada almanya- sili macini yonetmis, ve bir silili oyuncuyu* kirmizi kartla oyundan atmistir.
  • ali okanci'nin, nam-i diger pennearabiata'nin blogunda yazdigi uzere 25 şubat 2010 galatasaray atletico madrid maçı icin ispanyollar kendisinden gorus almislar. babacan ise yasina yakisan bir agirlik ve bilgelikle guzel bir gozdagi vermis ispanyollara. kanim kendisine bir kez daha kaynadi.

"babacan "36 yıl önceydi. hakem olmadan önce futbolcuydum. sahalarda yaşanmış bir çok hatıram var. ve artık hepsi birbirine karışmaya başladı. ama o günü hiç unutmuyorum. büyük tartışmalar yaşanmıştı." demiş. babacan atletico taraftarlarını 36 yıl sonra yine kızdıracak bir şey yapmış ve sözlerini şöyle noktalamış, "galatasaray taraftarları takımını çok ateşli destekler. eğer atletico ali sami yen'de kötü bir sonuç alırsa çok fazla üzülmesin çünkü birçok takım oradan boynu bükük ayrıldı.""

blog'daki yazinin tamami icin;
    http://pennearabiata.blogspot.com/…/02/babacan.html

not: yukaridaki yazilari da okudum da, besiktasliymis kendisi. olsun, iyi cevap vermissiniz hocam...
  • dünya kupası tarihinin ilk kırmızı kartını gösteren hakemdir. kart uygulaması 1970 meksika'da başladı ama o turnuvada hakemler sadece sarı kart göstermekle kaldılar. doğan babacan hakemlik kariyerinin zirvesinde önemli maçlar yönetti, bunlardan bazıları; 1973-74 sezonu şampiyon kulüpler kupası yarı finali atletico madrid-celtic, 1973-74 süper kupa finali d.kiev-b.münih ve 1974 dünya kupası almanya-şili karşılaşması..
  • kendileri aynı zamanda beşiktaşta top koşturmuş olup, ben bir hakemdim isimli kitaplarında bugünün hakemlerine ders olacak nitelikte değerlerdirmelerde bulunmuşlardır. halen hakem gözlemciliği yapmakta olan hocamızın gözlemciliğini yaptığı hakemler genellikle haftanın en düşük notunu almaktadır. (bkz: fırat aydınus)
  • beşiktaş alt yapısından yetişen ve bir dönem a takımda da oynamış olan ama esasen hakemliğiyle ün yapmış biridir. beşiktaş'ın küme düşmemek için balıkesirsporla mücadele verdiği 1976 senesinde balıkesirsporun en son maçı olan adanaspor maçını yönetmiş ve adana lehine bir de penaltı vermiştir. maçı 3-1 kazanan adanaspor olmuş ve son maçında trabzonsporla berabere kalan beşiktaş kümede kalmıştır. verdiği kritik penaltı kararı ise dönemin beşiktaşlıları tarafından "cesurca ve doğru bir karar" olarak değerlendirilir. işin garip yani eğer o sene 3 puanlık sistem uygulanıyor olsa idi beşiktaş tarihinde ilk defa küme düşecekti.
  • unutulmaz hakemimiz. kendisinin beşiktaşlı olduğu ve yönettiği beşiktaş galatasaray maçlarında beş siyah beyaz kaplan gücünde olduğu anlatılmıştı büyüklerimiz tarafından. hatta mecidiyeköy'de dükkânı da varmış galiba bunun. her galatasaray aleyhine verdiği karardan sonra, dükkânın cam çerçevesi indirilirmiş tevatüre göre. tevatürler bir tarafa bırakırsak, dünya kupaları tarihinde görev yapmış tek hakemimiz olan babacan, ayrıca dünya kupaları tarihine de adını kırmızı harflerle işlemişti. evet, dünya kupaları tarihinin ilk kırmızı kartını göstermek bizim hakemimize nasip olmuştu. kartı görmekse şili'nin aykırı bir ismine.
    (bkz: carlos caszely)
    bonus (bkz: 21 kasım 1973 şili sscb maçı)
  • baba büyüksün

"eğer atletico ali sami yen'de kötü bir sonuç alırsa çok fazla üzülmesin çünkü birçok takım oradan boynu bükük ayrıldı."

80 yaşında ayar veriyor. bravo.
  • kendisi dünya kupasında ilk görev alan türk hakemimizdir. bugün itibariyle hakkın rahmetine kavuşmuştur. hakemliğe ilk adım attığım zaman il kokartımı kendi ellerinden almam benim için ayrı bir gurur idi. seni unutmayacağız doğan hocam. mekanın cennet olsun.
  • kendisini kaybettik, mekânı cennet olsun.
hesabın var mı? giriş yap