• büyük konuşacağım. yıllardır ara ara redd dinlerim, ama bu adamı bir redd konserinde canlı dinledikten sonra gerçek bir solisti diğerlerinden nasıl ayırt edebileceğimden kesin olarak emin oldum. sesinin kayıttan gibi tertemiz ve güçlü gelmesi, söylediği her cümlenin ve sesinin tonundaki her değişimin temiz şekilde anlaşılması, kendinden emin, abartısız ve yerli yerinde olması, keyif alabilmek için şarkıları bilmeye gerek kalmaması, ilk kez dinleyen birinin bile canlı dinlemekten keyif alabilmesi. sesi adeta enstrüman gibi, istediği gibi kullanıyor ve gerçekten çok etkileyici. ayrıca enstrüman gibi ama "instrumentalized" değil. başka bir deyişle, güzel sesi olan ve ilgi çekici görünmesi için sesini orantısız ve dengesiz kullanan solistlerin aksine şarkıyı söyleme şekli şarkının bütünü içinde bir yerde duruyor. çok saygı duydum, bugüne kadar bulunduğum konserlerin büyük bir kısmının konser olmadığını anladım. çoğunda önceden bildiğim şarkıları kendi kafamda tekrar çalarak cızırtılı bir gürültüye eşlik ediyormuşum. güzel olan atmosfermiş. bu konserde ise olan bir şeyler vardı, sesi gökyüzünde dağılıyor ve her yerde eşit şekilde var gibiydi (açık hava konseriydi). saygılar, selamlar.

edit: kendisi entry'mi görmüş ve hikayesinde paylaşmış, okumasına çok sevindim. bu entry'nin üstüne gelen live albüm eşliğinde sevgilerimi iletiyorum. sanırım bir sonraki albümün eski albümler gibi daha politik bir albüm olacağını söylemişlerdi. son albümlerde de bunu arıyordum, bu yüzden çok sevindirici buldum. bu vesileyle onu da merakla beklediğimi not düşeyim. iyi çalışmalar diliyorum.
  • eğemen bağış'a iyi ayar vermiştir.

egemen bagis ?@egemenbagis
    türkiye'de adam gibi muhalefet olsa bu gerginlikler yaşanmazdı.

eylemciler parti kursa demokrasimiz güçlenir, bizi de kamçılar.

dogan duru ?@doganduru
    adam gibi muhalefet olsa siz iktidar olamazdınız @egemenbagis
  • yıllar önce idolümdü. tanıdıkça bu adama benzeyeceğime ölürüm daha iyi dedim. müziği konusunda bir şey diyemem ama kişiğili konusunda çatlaklar var. kibiri hele. söylendi mi bilmem kendisi sözlük yazarı aynı zamanda.
  • dün geceki hayal kahvesi konserinin başında sahnedeki tüm penaların ortadan kaybolması üzerine 'arkadaşlar 17 aralık diye böyle şeyler yapmak zorunda değilsiniz' demiştir.
  • felsefenin feriştahını yapıp "felsefe yapıyorum" diye bağırmayan biri.
    duyduğum en iyi seslerden birine sahip biri.
    duyduğum en iyi sözleri yazan biri.
    duyduğum en iyi şarkıların bestecisi.
    gördüğüm en gururlu adamlardan biri.
    bir yer edinmenin önce birilerini edinmekten geçtiği müzik medya dünyasının en temiz kalmışlarından biri.
    en idealist olanlardan biri.
    mesleği gerçekten müzik olan biri.
    müziği en iyi öğretenlerden biri.
    olmuş ama ben oldum diye bağrınmayan biri.
    bazı köşe yazarlarının, müzik yazarlarının, vjlerin, djlerin hiç tanımadan, hiç konuşmadan, hiç dinlemeden her nedense sevmedikleri biri.
    ve çünkü köşeleri olan biri.
    bu düzenin adamı olamayan biri. bu yüzden bu kurulu düzenin tıkır tıkır işleyen çarklarında farkında olarak ya da olmadan dönenler, bir yolunu bulanlar arasında yer almayan, belki bu yüzden sevilmeyenlerden biri.

işte bu yüzden; gerçekten de kirli suyunda parıltılar saçan biri.
  • izmit'te doğdu. 1993 yılında istanbul universitesi sahne sanatları bölümü'nü konservatuvarda şan eğitimi almaya başladı. yönetmenliğini tunca yönder' in yaptığı iki ayrı kemalettin tuğcu dramasının film müziklerini yaptı. 1997 yılında, yönetmenliğini mehmet birkiye'nin yaptığı, "anlat şehrazat" müzikalin de 1.5 yıl kadar oyunculuk ve şarkıcılık yaptı. 2000 yılında istanbul üniversitesi devlet konservatuvarı opera ve sahne sanatları bölümü'nden yüksek lisans derecesi ile mezun olan duru, italya'dan gelen bir davet üzerine milano'ya giderek eğitimini sürdürdü. scuola musicale di milano'da, scala operası'ndan carlos del bosco ile çalışmalarına devam etti.

2001 yılında ripatransone workshop çalışmalarına konuk olarak davet edildi ve bu orkestra ile italya'nın güneyinde verdikleri konserlerde solist sanatçı olarak puccini aryalarını seslendirdi. 2002 yılınada italyan hükümeti tarafından özel yetenekli öğrencilere verilen sanat bursunu alan duru; guisseppe verdi konservatuvarı'nda araştırmalarını sürdürdü. ve bu süre içinde milano'da şan resiltalleri verdi.

2002 mart ayında istanbul operası'nın sınavını kazanıp sözleşmeli sanatçı olan duru, koro ve küçük roller çalışmaya başladı. 2002 opera'dan ayrıldı.

2002 temmuz'unda ii.uluslararası ispanya, malaga jimena festivali'ne davet edilen duru, "malaga pablo picasso orkestrası" ve "coda ensemble" grubu ile şefliğini andres rodrigo lopez'in şefliğini yaptığı konserde solist sanatçı olarak sahne aldı. burada mozart requiem ve missa brevis eserlerini başarılı bir yorumla seslendirdi.

doğan duru, yıldız üniversitesi sanat ve tasarım fakültesi, sanat eleştirisi ve müzik ve sahne sanatları bölümünde yüksek lisans çalışmasını tez aşamasında sürdürmektedir.
    kaynak:www.redd.com.tr
    (bkz: vay anam vay)
  • sesiyle türkiyede tenor rock vokal olayını ulaşılmaz bir noktaya taşıdığını düşündüğüm, şarkı söylemeyi bilen adam. ayrıca iyi bir insan.
  • bir öğrenci grubu basın özgürlüğü hakkında panel düzenlemiş ve de doğan beyden twitterdan duyurmasını istemişler. bu abimiz de "ne yapayım gazeteye ilan mı vereyim?" demiş. bir de caps yapmış.

öğrenci arkadaşlar seni seviyorlar ki duyurmanı istemişler. sen bundan tabi ki hoşlanmayabilirsin. duyurmak istemeyebilirsin.

mutsuzsundur. istemiyorsundur. çok sıkılmışsındır. binlerce sebebin olabilir. binlerce takipçine bunun ısrarla hatalı olduğu göstermene gerek yok.yol çok yanlış. maalesef. muhakkak bu arkadaşlara rahatsızlık farklı ve özel yollardan iletilebilirdi.

ben sadece öğrenci arkadaşlara yapılan tavırdan rahatsız oldum.
  • "güzel dudaklarına gülüşler zımbala, ben kalbime bir çiçek dikerim", "dilime takılmış kokun yüzünden, ismin silinmez olmuş terli tenimden", "filme çekmişim dudaklarındaki susu, kalbim yırtılır sanki nefes alırken" gibi içinde müthiş sözler olan şarkıların yazarı. adam bildiğin ikinci yenici. severiz.
  • türkiye'nin en iyi sesi olduğu konusunda iddialıyım.
hesabın var mı? giriş yap