şükela:  tümü | bugün
 • genelkurmay eski başkanı orgeneral. çiller döneminde görev yapmıştır. çiller için "şak diye emrediyor, tak diye yapıyorum" dediği için adı şakşakçı general kalmıştır. susurluk ile ilgili suç duyurusunda bulunulmuş bu günlerde..
 • paşa, mecliste oylanacak bir gensoru için ‘‘oyumu beğenmezseniz etek, beğenirseniz erkek elbisesi giydirirsiniz’’ demesiyle gündem yaratmış, bahsi kaybetmiş ve sözünde durup eteği giymemiştir. onun yerine etek giymek ünlü komedyen levent kırca'ya düşmüştür. böyle bir parodiyi kendisine yapılmış büyük hakaret sayan güreş ile kırca mahkemelik olmuştur.

  (bkz: açılın emekli albayım ben)
 • 1926 yılında mustafa nuri ve nuriye'den olma adana doğumlu paşamızdır. sırası ile harp okulu, kara harp akademisi, yüksek komuta akademisi, roma nato savunma koleji'nde okumuştur. ingilizce, fransizca bilmektedir. emekli kurmay subay ve orgeneraldır. asker iken bulunduğu görevler şunlardır: atina askeri ataşesi, nato yüksek komutanliği karargahi silahlanma ve sanayi başkanliği yardimcisi, zirhli birlikler okulu ve tümen komutani 3. kolordu komutani, istanbul harp akademileri komutani 1. ordu komutani, kara kuvvetleri komutani, genelkurmay başkani. emekli olduktan sonra 20. dönem dyp kilis milletvekili olmuştur. evli ve 2 çocuk babasıdır.
 • türk siyasi tarihinde etekli doğan paşa olarak yerini almış mümtaz bir şahsiyettir.bu etek hikayesi uzun ve karışık bir öyküdür,eğer yeri ve günü gelirse elbet onu da irdeleriz.(bkz: etekli doğan paşa).
 • türkistan kökenli bir aileden gelmektedir. kendine ingiliz subaylarını örnek aldığı için, küçük parmağı havada çay içmeyi ve sürekli elinde bastonla dolaşmayı pek sever.(di)*
 • doğan güreşin şu an ismini hatırlamadığım klavye, org tuşlu ne varsa çalan ve nedense klavye çalanlarda görülen o hassasiyetten payını almamış başıbozuk, ipten kazıktan kurtulmuş gibi görünen bir oğlu vardı. (allah ömrünü bağışlasın belki hala vardır) bu oğlu dansözlerle anılır, marmaris diskolarında badigardların üzerine jandarma tümeni salar, f 104 lere atlayıp sivastapola semalarında barrell roll yapardı. sözün özü manyak yaradılışlı bir insandı.

  bu şahsı tanıyan sedat güreş kadar olmasın manyak bir arkadaşım ne zaman kavga olsa, hır çıksa

  ''ben serdat (sebat?) güreşi tanıyorum, arkadaşım'' diyerek blöf yapardı.cidden seyhat güneşi tanıyor mu bir kan bağı hısımlığı var mı bilemiyorsam da, bir gün yine hır çıktığında üstüne yürüyen adama ''ben sed...'' dediği sırada kafaya aldığı bir darbe yüzünden travma geçirmiş, nöroloji servisinde 12 saat boyunca ''güreşi tanıyorum at güreşi tanıyorum'' diye sayıklamıştı. sümsüğü çakan insan sanırım bu cümlenin devamını duysa yumruğu yine de çakardı, zira ''at güreş'' isimli bu şahıs travma geçirmiş tanıdığını ziyaret etmediği gibi, herhangi bir mislleme yapmak üzere intihar timi teşekkül etme girişiminde bulunmamıştı.
 • türkiye büyük millet meclisi 21. dönem milletvekili
  doğan güreş, kilis
  adana - 1926, mustafa nuri, nuriye - harp okulu, kara harp akademisi,
  yüksek komuta akademisi, roma nato savunma koleji - ingilizce, fransızca -
  kurmay subay, orgeneral - atina askeri ataşesi, nato yüksek komutanlığı
  karargahı silahlanma ve sanayi başkanlığı yardımcısı, zırhlı birlikler
  okulu ve tümen komutanı, 3 üncü kolordu komutanı, istanbul harp akademileri
  komutanı, 1 inci ordu komutanı, kara kuvvetleri komutanı, genelkurmay
  başkanı - xx nci dönem kilis milletvekili - evli, 2 çocuk.
 • 2002 yılı kısında ceviz kabugu programında "muavenet'i amerikalılar bilerek vurmustur. amerikan m-16 tufeginde bile ates etmek icin 3 kilit acarsınız." diyerek devasa bir gaf yapmis kisi. m-16'da sadece bir emniyet kilidi vardir. saniyenin onda altisi zamanda kilit acilabilir ve atese baslanabilir. bu seviyede bir ordu kokenli insanin bilgisayarda oyun oynayan cocuktan daha az m16'yi tanimasi ise acinilacak bir seydir.
 • çiller için "tak diye emrediyor, şak diye yapıyorum" dediği için adı "tak-şak paşa" olarak kalmistir. yine ayni sekilde 1997 yilinda marastaki 172 nci zirhli tugay komutanligi nin bulundugu orgeneral dogan gures kislasinin adi, tsk kislalari isim verme yonergesindeki "hayatta olan komutanlarin isimlerinin kislalara verilemeyecegi" hukmu gerekce gosterilerek tumgeneral mehmet hayri kaytan kislasi olarak degistirilmistir.
 • 6 aralık 1990 - 30 ağustos 1994

  orgeneral güreş; 1926 yılında adana'da doğdu. 1945 yılında kuleli askeri lisesi'nden, 1947 yılında nakliye (ulaştırma) asteğmen rütbesi ile harp okulu'ndan mezun oldu. 1949 yılında ulaştırma sınıf okulu'nu bitirdi. muhtelif karargah ve birliklerde kısım amirliği, bakım subaylığı, takım ve bölük komutanlığı yaptı. 1963 yılında girdiği harp akademisi'ni 1965 yılında bitirerek kurmay oldu. 1973 yılına kadar çeşitli karargah ve birliklerde, atina'da görev yaptı. 1973 yılında tuğgeneral, 1977 yılında tümgeneral, 1981 yılında korgeneral, 1985 yılında orgeneralliğe yükseldi. tuğgeneral rütbesi ile kara kuvvetleri tayin daire başkanlığı, shape lojistik ve silahlanma dairesi başkan yardımcılığı ve zırhlı birlikler okulu ve eğitim tugay komutanlığı, tümgeneral rütbesi ile zırhlı birlikler okulu ve eğitim tümen komutanlığı, korgeneral rütbesi ile genelkurmay personel başkanlığı ve 3 ncü kolordu komutanlığı görevlerinde bulundu. orgeneral rütbesinde harp akademileri komutanlığı ve 1 nci ordu komutanlığı yaptı. 23 ağustos 1989 tarihinde kara kuvvetleri komutanlığı'na, 4 aralık 1990 tarihinde genelkurmay başanlığı görevine atandı. 30 ağustos 1994 tarihinde emekliye ayrıldı.

  ingilizce bilir. evli iki çocukludur.