*

şükela:  tümü | bugün soru sor
 • benim çocuklugumda vardı,babamın cocuklugunda da daha gerisini bilemiycem
  en güzel cocuk dergisiydi,şeytan çekici pen,tarzan,yıldırım kaptan,ateştop falam vardı içinde
  en güzel bölümü dolu dolu anadolu diye efsane anlatan bir bölümdü
  rivayete göre dergiyi çıkaranın oğlu doğan isviçrede kayak kayarken çığ düşmesi sonucu ölüyor ve dergi onun anısına çıkartılıyor...
 • yapi kredi bankasi kurucusu kazim taşkent'in oğlu doğan' in ölümü sonrasi yayin hayatina baslayan dergi. onceleri banka promosyonu olarak çikarken sonralari turkiyenin en kapsamli cocuk dergisi olmus ve 30 kusur yil kesintisiz yayinlanmıstir.
 • zamanının ve hata sanırım tüm zamanların en kaliteli çocuk dergisiydi. üye olup aldığın kredi kartı tadındaki kırmızı kartıyla bilumum yerden indirim de alabiliyordun. ne güzel günler geçirdim doğan kardeş'le. kırmızı deyince aklıma gelir.
 • gectigimiz yillarda sadece birkac sayi cıkıp sonra ortadan kaybolan "album" dergisinin bir sayisinda dogan kardes yayinları ve dergiye adini veren dogan'ın isvicre'de cıg dusmesi sonucu olumu uzerine epey uzun bir yazi vardi. dogan kardes yayinlarinin ayrica bir sürü de cocuk kitabi vardı, ilk aklima gelen ve en sevdigim, uykudan once anne-babalarca cocuklara okunsun diye yazılmıs kisacik bir suru masaldan olusan, adı da -yanlıs hatırlamıyorsam- "allah rahatlik versin" olan kitapti.
 • george orwell'ın hayvan çiftliğini(çizgi roman şeklinde yayınlamışlardı,çok ağır gelmesin diye heralde),ıtri'nin hayatını ilk bu dergide okumuştum.içerik çok zenginmiş ,şimdi anlıyorum.posta kutumuzdan 3 ayda bir çalınırdı dergi.ben gün sayarken derginin yadellere gitmesi çok koyardı, o gazla dolanırdım bütün apartmanı gördünüz mü diye.hiç çıkmazdı ortaya.direk postacıyı bekleyip elden teslim alınca çözüldü sorun.yararlıymış,devam etse yayınlanmaya keşke.
 • çocukluğumuzun unutulmaz parçası, en çok arka sayfadaki bilmeceleri severdim o sıralar.ordaki bilmeceleri hemen ezberleyip arkadaşlarıma sorardım.
 • türkiye'de şu ana kadar çıkan en kaliteli çocuk dergisi...hayvan çiftliği'ni çizgi roman olarak yayınlamak başka hangi derginin aklına gelir ki...bir sayıda ağustos böceği ile karınca hakkında bir yazı vardı..."herkesin tembel dediği çalgıcı ağustos böceği, o sesi çıkarmak için kanatlarını birbirine öyle çok sürtmek zorunda ki, kanatları yanıyor, ve yumurtalarını bırakırken de ölüyor" gibi şeylerden bahsediyordu ki, bu şimdiye kadar yerleşmiş bir önyargıya karşı yapılan en dokunaklı argümandır herhalde...bunca yıl aklımdan silinmediğine göre...bir ağustos sayısında da "küçük gemi" adlı nacizane şiirim basılmıştı, ikinci sınıftaydım, hatta bütün sayfayı da gemi konseptine göre düzenlemişlerdi de, sevinçten havaya uçmuştum. umarım kimse arşivlememiştir dergiyi bu arada:)
 • yuzlerce sayisini ciltletip kutuphaneme koydugum, hala arada bi acip baktigim, gelmis gecmis en kaliteli, en guzel cocuk dergisi..