şükela:  tümü | bugün
 • su spor yazarligi piyasasindaki en baba yorumculardan birisi.futbol tarihi ve taktikleri konusunda acayip bilgilidir ve hicbir yazisini millete yaranayim diye yazmaz.*
 • galatasaray lisesi mezunudur. arap kaymakam adiyla bilinen zattin da oglu olmaktadir.
 • bir kaç sene önce milliyetten sabaha geçen, sonra da vatan gazetesi oluşumuyla vatana geçen spor yazarı
 • 40 larin ikinci yarisinda milli takim formasi giymisligi vardir. hucum futbolu konusunda sayisiz yazisi bulunur. futbolda ayrintilarin adamidir. teknik direktorluk isine soyunsaydi herhalde baya iyi is cikarirdi. yillar once hamza, arif, tugayli galatasaray doneminde bas bas futbolda sinirsiz enerji tuketiminin oneminden bahsetmekteydi. bircok acidan mustafa denizli ile ayni kafada bir insandir. ayrica sevimli, efendi bir adamdir.
 • gordugum en iyi spor yazari. bir fenerbahce taraftari olarak herzaman gipta ettigim "keske benim takimimi da boyle yorumlayabilen biri olsa" dedigim kisi. yazilarinda, kimseye hakaret etmez ve teknik direktorden daha iyi bildigini iddia etmez. maci yorumlarken senin benim gordugumu degil de goremediklerimizi yazar. bugun herhangi bir spor yazarinin yazisisni alin okuyun %60-%70 i maci ozetleyen yazi ile benzerlik gosterir. oysa dogan kologlu'nda bunu goremezsiniz.
 • zamanında siyasi fikirleri yüzünden hapis yatmışlığı vardır.
  ilerleyen yaşına rağmen berrak bir hafıza, bazen dinlerken dehşete düşersiniz:
  "..almanlar kupayı aldı, beckenbauer ve helmut schön basın toplantısında dediler ki, ben de biraz geç kalmıştım ama sefarette görevli arkadaşlardan birinin yardımıyla girdim içeriye.."
  hey maşallah, allah uzun ömür ihsan eylesin...
 • mülkiyeli sadullah koloğlu’nun oğlu, derne belediye reislerinden suadzade hacı mebruk efendi ile ulu zeyneb hanımın torunu. 1927 yılında sürmene’de doğdu. ilk, orta lise öğretimini galatasaray lisesi ’nde tamamladı. kardeşi orhan ile lise yıllarında “biraderler” olarak anıldı. galatasaray kulübü’ne futbolcu, yönetici ve teknik adam olarak hizmet etti. divan kurulu'nda 2. başkanlık yaptı. akşam gazetesinde yazı işleri müdürlüğü yaptı. 1963 yılında türkiye spor yazarları derneği ’nin kurucuları arasında yer aldı. hürriyet, milliyet ve sabah gazetelerinde çalıştı.

  galatasaray'da 13 sezon süren kariyerinin son yıllarında aynı zamanda milliyetgazetesinde çalışıyordu. hürriyet'te yayın yönetmenliği yaptığı dönemde fenerbahçe yönetiminin erol simavi'ye baskısı sonrasında istifayı basıp çıktı. 80'den fazla davada yargılandı. hapisten çıktığında politikadan çekildi ve kedi deyimiyle futbol basınında tutunabilmek için 1982 yılında hücum futbolu deyimini ortaya attı. hıncal uluç ile olan polemikleri de bu deyimin ve futbol anlayışının kimin tarafından ilk kez kullanıldığı üzerine başladı. hıncal uluç ile yıldızı hiçbir zaman barışmadı. halen vatan gazetesindeki yazılarında en çok eleştirdiği isimdir hıncal uluç..

  patlayan forvet i de ilk kullanandır. hakan şükürü 2001 yılından beri eleştirmektedir ve konunun aslında futbolla alakası yoktur. hakan şükür'ün iyi oynadığı ve gol attığı maçlarda adını köşesinde kullanmamaya özen gösterir.

  ilerleyen yaşına rağmen dünya futbolunu çok yakından takip eder. la gazetta dello sport, l'equipe'i hergün mutlaka okur. eli öpülesi adamdır her daim..
 • bugün kardeşi gazeteci-tarihçi orhan koloğlu'ndan alzhemier olduğunu öğrendiğim duayen. maç yazıları ve yorumları ayrı bir keyifti bizim için. spor medyası daha bu kadar kirlenmemişti ve doğan koloğlu gibi değerleri barındırıyordu. bugün rahatsızlığını öğrenince çok üzüldüm, kendisiyle ilgili bir satır haber bile çıkmamış olmamasına hiç ama hiç şaşırmadım. şimdi telegol moda, vefa ise bir semt. geçmiş olsun, gülen yüzünü hiç unutmayız.