şükela:  tümü | bugün soru sor
 • 1934-1978
  ankara cumhuriyet savcı yardımcısıyken 24 mart 1978'de ülkücü katil ibrahim çiftçi tarafından öldürüldü.
 • tiyatro ve sinema sanatçısı bengi heval öz'ün babasıdır.
 • 18 gorgu tanıgının sahitlik yaptıgı cinayet davasında sanık ibrahim ciftci nin serbest bırakılmasıyla neticelenen davanın maktulu.
  dava kararı :
  "sanık ibrahim ciftci nin maktul dogan öz u tahammuden oldurdugu mahkememizce sabit görülmüstür.ancak askeri yargıtay daireler kurulu kararına direnilemeyeceginden ,7/8 lik oy cokluguna dayanılan daireler kurulu bozma ilamına sırf bu hukuki zorunluluk nedeniyle uyulmus ve sanık ciftci nin beraatine kara verilmiştir."
  turk hukuk tarihine esi benzeri görülmemeis bir karar ornegi olarak gecmistir.
 • (bkz: ergenekon)
 • 1977 yılında, denizli’den ankara’ya cumhuriyet savcısı yardımcısı olarak atanmıştır. görevi gereği yaptığı soruşturmalardan yola çıkarak oluşturduğu bir rapor onun 24 mart 1978 yılında onun öldürülmesine neden oldu.
  eşi sezen öz’e göre : “bu savcı yardımcısının istememem bedenleri sayıp dökmekle bitmeyecek kadar çok.
  bir kere, namlı konya olayları sırasında, yöneticiler ve polisler olayları seyrederken , olayın sanıklarını tek tek tespit etmiş, haklarında iddianameyi hazırlamış, saldırganlardan otuza yakın kişinin mahkum olmasını sağlamıştır. bu bir.
  ikincisi, kayseri olaylarının ardından mücadele birliği’nin, öğretmenlerin, tös’lülerin komünist oldukları yolundaki bir bildirisini toplatmış, bunu yayımlayanları yargıç önüne çıkartmış. bu iki.
  ama asıl önemlisi, için can alıcı yanı, konya ve dolaylarında faizcilere ve tefecilere karşı savaş açmış.”
  doğan’ın tetikçisi yakalanmış ve 7 yıllık zorlu bir dava süreci sonunda beraat etmiştir. yerel askeri mahkeme son hükmünde şu sözlere yer veriyor: “sanık i. ç’nin … doğan öz’ü taammüden öldürdüğü mahkememizce sabit görülmüş, ancak askeri yargıtay daireler kurulu kararları mahkememizi bağlayıcı nitelikte bulunduğundan sanık ibrahim ç. hakkındaki 7/8 lik oyçokluğuna dayanan bozma ilamına uyularak sırf bu hukuki zorunluluk nedeni ile sanık i. ç’nin beraatine…”
 • cinayetten ziyade adaleti gördünüz mü kitabında da bahsi geçen hukuki garabete kurban edilen, katili halen hayatta ve serbest olan, olanlar hakkında söylemek istediğim her şeyin silinme sebebi olacağı açık olan cinayete ve yargılamaya kurban giden insan.
 • kontrgerilla ilgili başlatacağı büyük soruşturma ile için hazırladığı ön raporundan bazı satırlar şunlardır:

  "şiddet olayları, anarşik eylemler olarak nitelendirilebilecek kadar basit değildir. amaç, demokrasi umudunu yok etmek; onun yerine faşist düzeni gündeme getirmek ve bütün unsurlarıyla yürürlüğe koymaktır. böylece abd ve çokuluslu ortaklıklar, ortadoğu sorununu büyük ölçüde çözmek amacını gütmektedirler. bize göre bu sonuca ulaşmada cia, kontrgerilla gibi gizli örgütlerin yönlendirmesi vardır. bu örgütler devlet aygıtını geniş ölçüde kendi amaçlarına uygun şekle dönüştürerek demokrasi düşmanı akımları iktidar yapmayı öngörmüşlerdir.

  legal yan kuruşlarda başarılı görünenler illegal çalışmalara yönlendirilmektedir. bunlar aynı zamanda 10 bin tl’den başlayarak ayda 3040 bin tl’ye kadar varan aylık ücretler de almaktadırlar. bunun için mali kaynaklar:
  a) okul ve yurtlardaki öğrencilerden alınan ayda 50 tl ödentilerle ve bağışlar.
  b) mahalle esnafından ve küçük zanaatkârdan alınan bağış ve ödentiler.
  c) işe yerleştirilenlerden alınan rüşvetler ya da maaşın belli bir miktarı.
  d) mahalle arasındaki evlerden toplanan bağışlar.
  e) devlet ihalelerinden alınan yüzdeler.
  f) silah, afyon kaçakçılığı ile beyaz kadın ticaretinden vurulan vurgunlar.
  g) bazı iş çevrelerinden alınan bağışlar.
  h) cia, aid ve savak gibi kuruluşlardan yapılan desteklemeler..."

  bütün bu çalışmalar içinde askeri ve sivil güvenlik güçleri vardır. kontrgerilla, genel kurmay harp dairesine bağlıdır. kontrgerilla, il ve ilçelerde seferberlik işlemini yürüten kurum olarak, askerlik şubelerince yönetilmektedir. bu konu da en çok, aşamalı eğitimden geçen astsubaylar kullanılmaktadır. sivil güvenlik güçleri içinde de mit elemanları ve 1. şube görevlileri kullanılmaktadır.

  bütün bu çalışmalar, siyasal planda mhp ve onun kadrolarınca yönetilmektedir.

  bu genel çerçevede cinayetleri, şiddet ve anarşik eylem nitelendirmelerini daha iyi anlamak olasıdır. konuya bu kapsamda yaklaşılmadıkça, öncelikle can ve mal güvenliğini sağlamak, şiddet ve anarşi eylemlerini kaynağında kurutmak olanak dışı olduğu gibi demokrasiyi tek seçenek olmaktan çıkartarak bütün kurumlarıyla faşizmi kökleştirmek de gündeme gelecektir…"

  doğan öz, bu raporu yazdıktan iki ay sonra öldürülür. sanık ibrahim çiftçi askeri mahkemede yargılanır. avukatı can özbay mahkemeye verdiği bir dilekçede, müvekkilinin milli savunma bakanlığı'nda dosyasının olduğunu belirtir. ibrahim çiftçi için verilen idam kararı askeri yargıtay tarafından dört kez bozulur. ibrahim çiftçi beraat eder.

  ...
 • (yanılmıyorsam) türkiye'de öldürülen tek cumhuriyet savcısı.
 • katili ibrahim çiftçi yakalanmış suçunu itiraf etmiş, bazı tanıklarca da teşhis edilmiştir. yargılanması sürerken 12 eylül darbesi gerçekleşmiş, askeri mahkeme de ibrahim çiftçi'yi idama mahkum etmiştir. ancak o ana kadar cezanın onaylanmasını isteyen askeri yargıtay savcısı, jet hızıyla fikrini değiştirmiş ve karara itiraz etmiştir.

  bunun üzerine dosya askeri yargıtay ceza daireleri genel kurulu'na gitmiş, sekize karşı yedi oyla ibrahim çiftçi aklanmıştır.

  idam cezasını veren mahkeme, dosyayı ikinci görüşmesinde beraat kararı vermiştir.

  doğan öz'ün eşi sezen öz'ün o sürece ilişkin ifadelerine bakalım: “her duruşmaya gidişimiz bir olaydı. kırmızı plakalı arabayla sanık ibrahim çiftçi'nin annesini taşırlardı. davayı takip etmememiz için uğraştılar. arabamın lastiğini bıçakladılar'.

  evet hepsi patates bunların. ülkenin o çok gizli, hakiminin bile göremeyeceği devlet sırları da patates. patates üzerine yaşamışız yıllarca. bir çeşit giffen paradoksu bizimki de. baksanıza savaş planlarımız da patates olunca patatesten siyasetçiler de çoğalıyor memlekette.