*

şükela:  tümü | bugün
 • sakarya'nın geyve ilçesine bağlı maksudiye köyü'nde yer alan, 15 mayıs 2013 tarihinde çevre ve orman bakanlığı tarafından tabiat alanı ilan edilen ve milli parklara bağlanan, doğançay deresi üzerinde bulunan, toplamda 3 şelaleden ve 4 hektarlık alandan oluşan, marmara bölgesi'nin en iyi trekking parkurlarının yer aldığı, doğanın "evet, bak şimdi yaşadığını anlıyorsun" dedirteceği eşsiz mekandır. yerel halk, "su düşen şelalesi" olarak isimlendirir.

  + nasıl ulaşabilirim?

  adapazarı - bilecik d 650 devlet karayolunda üzerinde bulunan doğançay köyü'nden veya geyve'nin eşme köyü üzerinden ulaşabilirsiniz.

  doğançay'dan ulaşmak istiyorsanız, doğançay'ın içinden maksudiye köyü'ne bağlanan yaklaşık 10 km'lik asfalt yol var. yolun kalitesi çok iyi. asfalt yol maksudiye köyü'nde sonlanıyor. şelalelere varabilmeniz için, resimlerde göstereceğim sapaktan toprak yola geçmeniz gerekiyor. yaklaşık 2 km kadar toprak yolu kat ettikten sonra şelalelere inen patikaların olduğu bölgeye varıyorsunuz. (yol inişli çıkışlı, yükselti 60 metre - 540 metre arasında değişiyor.)

  doğançay üzerinden ve maksudiye köyü'ne uğramadan şelalere giden bir yol daha var. ancak bu yol dağ yoludur. daha kısa, daha riskli ve sizi direk şelaleye ulaştırır.

  eşme köyü üzerinden gitmek isterseniz; güzergah üzerinde ermeni yerleşkesinin yakınlarından geçersiniz. orta köy isimli bu eski ermeni yerleşim yeri, ermenilerin çeteleşip yerel halka zulmetmesinin ardından yakılmış ve tüm ermeniler sürülmüştür. isminin köy olduğuna bakmayın. zamanının belde statüsünde nüfusa sahip yeridir. parkur üzerinde orta köy'ün kalıntılarını, kilisesini görebilirsiniz. hatırlatmakta fayda var, definecilerin hikayelerine konu olan bir yerdir. kulfallar köyü'nden orta köy'e varırsınız, kamışlı köyü yol ayrımından maksudiye'ye ulaşırsınız. biraz yol yürüyerek kamışlı köyü'nü de görebilirsiniz. şelaleleri ziyaret edip, gözleme ve ayranla ziyafet çekerek, seyahatinizi doğançay'da sonlandırabilirsiniz. yaklaşık 26 veya 27 km'lik bir parkurdur. eğer doğa yürüyüşlerini seven ve farklı yerler görmek isteyen biriyseniz, muhakkak bu parkuru kullanın. yürüyüşe alifuatpaşa üzerinden başlarsanız, tarihi köprüyü de görmüş olursunuz. alifuatpaşa - eşme - maksudiye arası en düşük ve yüksek rakım sırasıyla 70 m ve 840 m'dir. birden fazla iniş ve çıkış vardır. (bu parkuru yürüdüğüm zaman, fotoğraflar ve daha fazla bilgi entry'de yer alacaktır.)

  parkur
  https://i.hizliresim.com/mo8x2y.png (sarı olan yol; kamışlı köyü ayrımına kadar asfalt ve binek araçla gidilebilir. mavi olan dağ yolu, kırmızı yol ise kamışlı - kufallar - eşme köylerine giden yol ayrımı.)
 • güzel bir trekking parkuru. şimdi ıhlamurlar açık, hala tek tük dağ çileği de var.

  doğançay dan içeri girince, piknik alanını geçin, solda küçük bir beton yapı var, su deposu gibi. onun karşısında, yani yolun sağında bir yol ayrılıyor yukarı doğru. yani vadinin sağ yamacında. oradan dümdüz yokuş yukarı yürürseniz 2 saatte falan şelaleye ulaşırsınız. oradan yürümenizi tavsiye ederim. kaybolma riski yok. eğer çok yorulmak istemezseniz bu yoldan arabayla devam edin, varsa tabii, ilk gördüğünüz evin oralarda bırakın ve yürüyün. yokuşun çoğunu böylece geçmiş olursunuz.

  üstteki arkadaş güzel anlatmış. onun mavi rotası sanırım bu bahsettiğim.
 • harika bir şelaledir, yüzmek için de idealdir. arabayı park ettikten sonra eğimi yüksek bir patikadan yürüyerek inmek gerekiyor. o sebeple çocuklarla, yaşlılarla, ayağında dizinde sorun olanlarla gidilmesi üzebilir.