şükela:  tümü | bugün
  • bir var oluş hali.

bundan 7 sene önce bir sonbaharda beyoğlu'nda bir sahaf tezgahını karıştırırken, akşamın karanlığı ve havanın serinliği içinde çok yabancı duran masmavi bir kitap geçti elime. kitabın kapağı bir fotoğraftı, ismi duyulmamış bir yunan adasının sakin bir sokağında, duvarları masmavi bir minik kıyafet dükkanına dışarıdan bakan bir açıyla çekilmişti. üzeri yunanca yazılar ve kuğu resimleri ile süslenmiş pencerelerin önünde hasır şapkalar ve salaş yazlık elbiseler asılıydı. kitabı bir çırpıda okudum. bir sayfasında yazar mediterraneo diye bir filmden bahsediyordu. senelerdir izlemek istiyordum, henüz birkaç hafta önce izleyebildim. tam zamanında.

ve o kitabın üzerinden bir mavi sürgün*, bir işler ve günler* ve birkaç bilitis'in şarkıları* geçti. bugün dönüp geriye baktığımda anlıyorum ki tam 7 sene önce farkında olmadığım bu var oluş hali, bugün sindirilmiş ve benimsenmiş bir kabul ile heyecanla su yüzüne çıkıyor. ve ne kadar cahil olduğumuzu fark ediyorum. fırtına mevsimlerinin onda biri bile kadar merak etmiyorum kandilli'den çamlıca'ya nasıl gideceğimi. ve bunca gürültünün içinde doğruları sessizlikte bulabileceğimize inanıyorum.

bir var oluş hali, mutluluğu körükleyen, heyecanı körükleyen, merakı körükleyen.