şükela:  tümü | bugün
 • gerilim deeri deismeyen sabit kalan elektirik akimi...
 • (bkz: dc)
 • kaltak bir şey bu doğru akım dedikleri, bir kere elinizi veridiniz mi sizi bırakmaz, yamultana kadar kavrar, tir tir titretir, gebertir, sürüm sürüm süründürür.. elinden kurtulduğunuzda da ağzınızda garip bir tad bırakır, özlersiniz onu.. hadi bir daha yesem diye geçer aklınızdan..

  (hayırsız, yedin 220 v dc'yi sapıttın iyice, koy kafayı yat artık .!)
 • (bkz: ac dc)
 • dogru ahmet in arkadasi.
 • hani çizgi filmlerde karakterlerden biri, bir şekilde evdeki prizle temsa geçip çarpılmaya başlar. bu sırada bir karakterin kendisini görürsünüz, bir etrafında ışık demetiyle iskeleti gözükür ve çarpılma bu döngüde devam eder. "dızıt - dızıt - dızıt - ..." gibi bir efekt ortaya çıkar.

  eğer ki aynı karakter doğru akıma maruz kalsaydı; sürekli olarak ışık saçan iskeletini görüp, "dızıııııııııııııııııııııt" diye bir efekti duyacaktık. hayır, bu hiç de eğlenceli olmazdı.

  (bkz: düz akım öldürür, alternatif akım süründürür)
 • alternatif akımın aksine frekans kaynaklı bir deri etkisi olmadığı için çarpılınması durumunda daha tehlikeli olabilecek akım çeşidi.
 • fransızcası courant continu olan yazar arkadaşlarında söylediği gibi tehlikeli bir akım çeşididir.
 • genel kanının aksine elektrik enerjisinin iletiminde alternatif akıma göre daha az kayıplara yol açan elektrik enerjisi formu.

  peki neden dc'de kayıplar daha azdır?
  cevap: deri etkisi
  bir iletkenin direnci, alternatif akımda daha büyüktür. hatta ac'nin frekansı artarsa iletkenin direnci o kadar artar. dolayısıyla iletim hattı boyunca aktif güç kaybı ac iletimde daha fazladır. (güç = akım x akım x direnç, p=i x i x r)(bkz: #5748179)(bkz: #13466072)(bkz: #63595361)

  peki neden elektrik enerjisini ac ile iletip dağıtıyoruz?
  cevaplar: (bkz: #69413087)(bkz: #69074288)(bkz: #76216434)

  peki dc ile hiç mi enerji iletimi yok?*
  cevap: var. (bkz: high voltage direct current) mesafe ve maliyet ilişkisine göre elektrik enerjisi iletiminde doğru akım kullanılabilir, kullanılıyor. bkz

  peki iletimde doğru akımın avantajları ve dezavantajları tam olarak nelerdir?
  avantajlar: denizin altından elektrik enerjisi iletimine daha uygundur, iletim hatlarında kullanılan direkler daha küçüktür, iletkenlerin direnci daha küçüktür, kayıplar azdır, reaktans söz konusu değildir, farklı frekanstaki ac şebekeleri birbirine bağlayabilir, uzak mesafelere iletimde güç kapasitesi daha büyüktür.
  dezavantajlar: bu konudaki tecrübe şüphesiz ki ac iletimdekine göre daha azdır, büyük güçlerdeki enerjinin formunu değiştirmek dc'de daha zordur***, dc enerjiyi kesmek ac'den daha zordur**, çok terminalli sistemlerin tasarımı komplekstir, topraklama ac'ye göre daha zordur.