şükela:  tümü | bugün soru sor
  • akıl, kalp ve libidonun oy birliğiyle gerçekleşir.
  • bi hayli zor bir secimdir.

soyle ki;
    eger secimi kendin yapiyorsan eyvallah, dogrusuyla yanlisiyla senindir zaten.

ancak;
    bu ulkede secim hakki pek sana birakilmaz. ailen karisir, arkadaslarin karisir, akrabalarin ve hatta komsularin karisir. hadi diyelim direkt mudahale edilmedi "sen uygun gorduysen, bize de uyar" denildi ama hic oyle olmaz. sozlerle olmasa bile bakislarla secilmis kisiye istenmedigi hissettirilir. sekilciligin kol gezdigi bu ulkede evet bi hayli zor bir secimdir bu.
  • formülsüzdür. düşeş dersin hep yek gelir, hep yek dersin düşeş gelir.
  • (bkz: fisher-yates shuffle)

karisik biraz. benim matematigim kotu oldugu icin ben beceremiyorum genelde.
  • pazarda yaparsan kazanamayacağın seçimdir.

(bkz: artiz ne arar la bazarda)
  • ne yalan söyleyeyim insanlardaki şu kariyer hırsını pek anlamam, belki ben sahip olmadığım içindir bilemiyorum, o yüzden direk olarak kınamak gibi bir yola başvurmuyorum şimdilik. fakat muhteviyatında ve pratiğinde canımı sıkan, ağırıma giden, irrite edici çok fazla şey var gibi. neyse, bu kariyerist olmak meselesi ayrıca kallavi bir entry hakediyor, şimdi buralarda girmeyeyim buna. şuraya bağlayacağım konuyu; sık sık tertiplenen, üniversitedeki ve özel sektördeki kariyer delisi insanların doluştuğu kariyer seminerlerinde bu konuyu da başlık olarak almışlar son zamanlarda. bir de kocaman kocaman yazmışlar. iki insan arasındaki bu derece özel bir ilişkinin bir siyaset alanı doğurmaktan uzak olduğunu uman biri olarak sinirlerim oynuyor, midem bulanıyor, toplantılarını basıp sahnenin ortasında götümü gösteresim geliyor. iflah olmaz bir romantik miyim bilmiyorum, fakat bu kadarı benim için ağır. daha yirmili yaşlardaki insanların maddi tatmin ve kendini gerçekleştirme bahanesi adına bu kadar teslimiyetçi ve hesaplı olduğu bir yer pek iç açıcı gözükmüyor benim buralardan. yine de herkesin yolu açık olsun ama benim pek oyuna dahil olasım yok.
  • kumarın kıralını oynamamak için zamana ihtiyacınız olan karardır. aslında zaman ileride karşılaşılabilecek riskleri en aza indirmeye yarar. beş yıl çıkmış birbirini köpek gibi sevmiş çift tek kalemde boşanabiliyor. aynı zamanda kısa bi sürede tanışıp evlenen çift mutlu mesut yürütebiliyor. bu işin pek formülü yok gibi.
  • henüz formüle edemediğim bir problem...
  • önce hayat, sonra evlilik kavramının içini benzer düşünüşlerle dolduran kişilerin birbirini eş olarak kabul etmesidir. fikirlerin doğruluğu her zaman tartışılabilir ama uyum ise aranan, bu şart.