şükela:  tümü | bugün
 • insanoglunun hayatin her alaninda, her gunun her saatinde gerceklestirmeye calistigi, ugruna gotunu yirttigi, bir duruma karsilik yapilmasi mumkun olan secenekler arasindan, inanclar ve fikirler dorgultusunda en uygununu secmektir.

  ayrica, bos bir gayrettir. cunku herkesin dogrusu kendinedir.

  (bkz: sen dogru olani yaptin)
  (bkz: dogru olani yapmanin aci vermesi)
 • çalışkan öğrenci mutluluğuyla yürümektir kaldırımlarda. vicdanı rahat ve olgun adımlar atarken, tebessüm edersin kendine, 'aferim' dersin, 'iyi ki yaptım'.

  bazen doğru olanı yapmak çok zordur, çok ağırdır atılması gereken adımlar ve sarfedilmesi gereken sözler. koskoca bir hanın kapısını tek elle kapatman gerekir, ellerini parçalarcasına itmen gerekir. böyle zamanlarda doğru olanı yaptıktan sonra acıyla olan savaşın başlar. zamana karşı verdiğin bu savaşın bitmesini beklemen gerekir, doğru olanı yapmanın o tatlı huzurunu hissedebilmek için.

  bazense o kadar ağır değildir doğru olanı yapmak ama yine de işine gelmez, canın istemez. çoğu savaşçı birey, daha basit olan bu doğruları sürekli es geçer. insan, zorlandıkça daha çok verim alınan bir makina olduğundan, kolay olanda her zaman hata yapar. 'ne olacak ki', 'umrumda değil' der, egosuna yenik düşer. olur da becerirse doğru olanı yapmayı, işte o zaman gökyüzüne bakar ve gülümser, 'aferim lan bana' der. kaldırım taşlarını arşınlarken yere sağlam basar ama burnu havada değildir, kendine güvenir ama hiç ukala değildir.

  doğruları yaptıkça kendimizi severiz ve saygı duyarız. her ne kadar doğruları yapanlar çok yaşamasa da doğru düzgün yaşarlar ve doğru düzgün adamlar tarafından hatırlanırlar.
 • müzikleri kapatın!

  düşüncelerinizi etkilemesine izin vermeyin... bazen doğru olan ayrılmaktır, gitmektir.
  bazen doğru olanı yapmak insanları üzmekten geçer. hatta kendinizi üzmekten ve hatta en sevdiğinizi üzmekten...

  ama doğru olan budur...
 • doğru olanı yapmak, yarınında sana kaybettirse de yanlış bir başlangıcı engellemek için yapılabilecek en doğru şeydir.
  bazen kaybetmek de güzeldir bu yüzden...
 • doğru olanı yapmak en klişesinden siktir olup gitmektir bazen.
 • ''daima doğru olanı yap. bu bazılarını memnun edecek, geriye kalanları da şaşırtacaktır.''

  (bkz: mark twain)
 • yapmanın senin için doğru olduğu şey.

  herkes doğru olanı yapmak gerektiğini bilir. doğru olanın ne olduğu da birçok zaman tartışma konusudur. bazen doğru olanı kesinlikle bildiğimizi hissederiz, bazen de tam emin olmayız.

  ama şöyle bir ayrıntı var. bizim doğru olduğunu düşündüğümüz şeyi yapmamız gerekir. bazen bunu yapacak gücümüz olmaz. canımız bunu hiç istemez. ama bu bizi sorumluluktan kurtarmaz. mesela sırf kendimizi kötü hissediyoruz diye birine ters bir cevap veremeyiz.

  eğer sıklıkla doğru olduğunu düşündüğünüz şeyleri yapamıyorsanız bir yardım alın. bir psikolog size bu konuda çok yardımcı olacaktır.
 • (bkz: kime göre, neye göre)
  kendin için doğru olanı yapmak gerekir. başkalarını memnun edeyim derken hayat akıp gidiyor elimizden. o memnun edeceğim diye yırtındığın insanlar da nankör oluyor. bu da burda dursun kulağıma küpe.
 • çok sağlam bir irade gerektirir, çünkü doğru olanı yapanlar yalnızlığa mahkumdur.

  insan zaman içinde bazı doğrulardan feragat ediyor yalniz kalmama adına.