şükela:  tümü | bugün
 • yanlış bir genelleme örneğidir*. bu yanlış genellemenin doğru yanı ise her doğruda bir sapma payı olmasıdır. oysa ki doğru doğrudur yanlış ise yalnış.
 • (bkz: dogru yanlıs)
 • bu lafin dogrusu sudur ki:

  "dogru ya da yanlis diye birsey yoktur gercek vardir"

  bazi insanlar tarafindan (ki bunlarin lugatinda prensip diye alti cizili bir kelime bulunur) kabul edilen ama gercegin* zaman icinde degismeyecegi gibi sacmasapan bi varsayima dayandigindan tarafimca reddedilen bi onermedir bu..
 • inanclar, egitim sureci, ahlaki degerler, tabular, yasanilan cevre, aile vs. nin yarattigi bir insan oluruz.dogrularimiz ve yanlislarimiz olur her donem.yasanilan deneyimlerle o dogrular ve yanlislar degisir.isimize gelen dogru olur, gelmeyen yanlis olur kendimizi kandirmak istedigimizde.baska insanlara akil verirken kullandigimiz dogrular biraz daha objectiftir, biraz daha katidir,dunyanin en ahlakli insaniyizdir.kendi hayatimizda uygulamak zorunda oldugumuz zamanlarda , o dogrular biraz yumusayiverir.asla yanlis degildir biz yaptigimizda sadece dunyaya bakis acim degisti deniverir hemen kalibina uydurulup.bu yuzden dogru ya da yanlis diye birsey yoktur demek bir kacistir.aslinda boyle bir polemige girmekte yanlistir.bu tamamen hayata bakis acisiyla ilgili birseydir.bana gore ise hayatta belli gercekler vardir.dogru ile yanlis ise o gercekleri bulmak adina hayatinimizin her dakikasinda kesfettigimiz rehberlerdir.
 • unfaithful filminde aldatmaya meyilli ama karar veremeyen kadını ikna etmek için müstakbel sevgilisi tarafından söylenmiş cümle. kadını ikna etmeyi başardı ama filmin sonundan "doğru ve yanlış diye bir şeyin var olduğunu" ve ikisinin iyi ayıredilmesi gerektiğini öğreniyoruz.
 • aslında ortada doğru ya da yanlış olabilecek birşey de yoktur.
  peki o zaman ortada hiçbirşey yoktur.
  öyleyse bu yazı da yoktur.**
  (bkz: there is no spoon)
 • - bak hamzacığım bu dünyada doğru yada yanlış diye bir şey yoktur..
  - çok doğru..
  - aptalsın diyorum hamza
  - yanlııışşş.. ı ıh..
  - neyse hamza kumandayı uzat bana..