şükela:  tümü | bugün soru sor
  • doğrudan demokrasi yasama organı olarak meclise ihtiyaç duymayan bir sistem. her yasama kararını halkın doğrudan aldığı, vekile ihtiyaç duyulmayan bir sistem. milletvekili diye seçtiğimiz insanların çoğu bizleri temsil etmekten acizler. bir çoğu seçim bölgelerine, seçimden seçime giden tipler. her yıl milyonlarca lira bu zatların maaşlarına, kendilerinin ve yakınlarının sağlık, seyahat vb masrafları ekonomiye büyük yük oluşturmakta. hele şu dönemde şeker fabrikalarından bile gelecek 500-600 milyona bile muhtaçken, meclisin sebep olduğu israfı bile 1 yıllığına zar zor karşılandığı ortada.

    "80 milyonluk bir ülkede, bunu yapmak zor değil mi?" diye sorulacaktır. halkımızın bilişim teknolojilerine gösterdiği büyük ilgi ve alaka ortada. e-devlet üzerinden ya da başka bir uygulamayla doğrudan demokrasinin kolayca uygulanabileceğine şüphem yok.

    not: evet bunu da hackleyecekler. aynı seçsisi hacledikleri gibi. zaten millet vekili seçerken verdiğiniz oylarda aynen iletilmiyor. değişen tek şey 550 vekil ve onların akrabalarının yükü bu devletin sırtından kalkacak. adı vekil olan insanlar, kendilerini vekalet ettikleri insanlardan (yani halktan) üstün göremeyecek. çünkü olmayacaklar.