*

şükela:  tümü | bugün
 • asıl adı multilevel marketing olan satıs sistemi. cok katlı pazarlama olarak da bilinir. ucgen seklinde buyuyen ve asagı doğru kolları uzayan bir satıs sistemidir. hem urun satarsınız, hem de yeni satıs temsilcileri bularak puan toplarsınız. ülkemizde de bu sistemi uygulayan pek cok firma vardır. bu yolla ozellikle ev kadınları ek gelir sahibi olurlar...
 • geceleri boş programlarından sıkıldığım vakit, kanal kanal gezerken sık sık duyduğum kabak tadı vermiş program. söz konusu programları bilmeyen yoktur. mahmutpaşa'dan alınan araç gereç alet edavat ıvır zıvır kıl yün ü normal fiyatının 10 katına üstelik indirimli(!) şeklinde satıldığını idda eden taş bir hatun onun partneri olarakta vitamin basılmış şişme kaslardan oluşan bir dallama seçilir. üstelik tanıtılan ürün kas geliştirme, kilo verme ya da egzersiz ürünü değil bir temizlik malzemesi. iyide bu abla ve abinin işi ne ayşe teyze gibi topuz saçlı beyaz gömlekli emektar anaç bir görünüm çizen ev hanımlarımız dururken? adamlar kendileri de biliyorlar sattıkları ürünün bir boka yaramadığını fakat amaç izlettirmek olduğu için potansiyel kadın müşteriler için balon kaslı abi erkek müşteriler için de taş abla konulması sorunu kökten çözüyor. işin komik tarafı ise rol yapma yeteneği olmayan bu iki kazmanın. birbirilerini önceden tanıyormuşçasına davranmaları gerekiyor hal böyle olunca ortaya absürt konuşmalar çıkıyor. izleyen herkes hemen hemen şahir olmuştur

  - ohhh şunun nasıl da temizlediğine bir bakın...

  "gerizekalı biz ekran başından sizin gösterdiğiniz kadarını görebiliyoruz kamerayı çamaşır makinesinin içine mi sokuyorsun" diye sorma şansınız olmadığı için "helebelelhebelel" şeklinde embesilmişiz gibi davranıp izleyeceğimizi düşünen yapımcılar işi nereye kadar götürecek merak edip izliyoruz.

  - hey carl böylesini hiç görmemiştin değil mi ha?
  + ohh evet harika bir madde ben şimdiden 10 kutu sipariş ettim biliyor musun?
  - aa gerçekten mi? gerçekten harika birşey bu ürünü herkesin kullanması lazım.

  daha önce izleyiciyi aptal yerine koyan bir çok program görmüştüm fakat izleyiciye doğrudan "ahah ne kadar aptalsın" diyen bir programdı bu. söz konusu iki kereste birbirlerine komşu tribi yaparak sanki kamera yokmuşçasına ürünü öveceklerdi. durumun yapaylığı ve sıradanlığı karşısında küfür etmemek çok zor gerçekten. en iyisi zaplamak tabii ki fakat zapladığınızda karşınıza "kokulu öpüyorum sizi bacımmmm" diyen seda sayan, ne dediği anlaşılmayan kendi kendine espri yapıp gülen ibo show gibi programlar çıkınca insan kendi kendine soruyor;

  allahım nasıl bir ülkede yaşıyorum ben?
 • hali hazırda halk tv de neyse o gönder 50-100 tane dedirtmeye adaydır.
 • başlıca
  multi level marketing
  telemarketing
  network marketing
  olarak 3 e ayırabileceğimiz, dükkancılık dışında yapılan satış ve pazarlama şekli.

  telemarketingde mecra fiyatları, diğerlerinde ise titan zincirini andıran katlı pazarlamacı primlerinden dolayı fiziki bir dükkana göre kar marjları yüksektir. fakat bu ürünler fiziki pazarlarda bulunmuyorlarsa ve bir inovasyon içeriyorsa ve ürüne f/p açısından daha yüksek bir fiyat layık görülebiliyorsa indirimli satış yapılıyormuş gibi yapılabilir.

  özellikle telemarket ayağında, istisna olmakla birlikte bazı ürünler raf fiyatlarından ucuza satılmaktadır. bunun başlıca iki sebebi vardır.

  1- stok döngü hızları pazarlama ve tanıtım yanlışlarından kaynaklanan hatalardan dolayı düşük olan ürünler, rafta kapladığı yer, yada toptan anlamda rpt almadığı için yüksek karlarda satılır ve telemarketçiler bu tür ürünleri yakaladıklarında, gerçekten ucuza satış yapabilirler.
  örneğin bir tüp epoksi yapıştırıcı nalburlarda 10 tl, yapı marketlerinde 17,99 iken mighty putty'nin 3 tanesini 15 tl den tv den alabilirsiniz.

  2- sektörel tekel.
  daha çok kozmetik sektöründe baş gösteren bu hadise, inovatif ürününüzü bir markaya satmak, yada çok büyük reklam bütçeleri harcadıktan sonra dağıtımını pg gibi firmalara aslan payını onlara vermedikten sonra imkansızdır. eğer bu inandırıcılığı doğrudan satış reklamlarıyla sağlayabilirseniz çok yüksek karlarla raf fiyatından ucuza tv de ürününüzü satabilirsiniz. buna örnek olarak dr hijy elegance ve moss for deo ürünleri ile bunların perakende sektöründe 5 katı fiyatla satılan piyasa muadillerini örnek gösterebiliriz. yada ceviz ağacı fidanının fidancılardan biraz daha ucuza kapınıza gelmesi bu pazarsal sıkıntıları telemarketingle aşabilmenizden dolayıdır

  bu sektörün en büyük aymazı ise tv nin inandırıcılığını kullanmaktır. pembe maske, nicer dicer perfect step shoes, h2o mop gibi ürünleri örnek gösterebileceğimiz bu durumda ise; sizin ürününüzün yarattığı talebi onun ismini kullanarak sahtesiyle, miş gibi yapanıyla birilerinin hemen bitirmesi ve tv ye ve telemerketing sektörüne olan inancı kaybettirmesidir.

  ayrıca internetten gazetelere, açık alanlardan tvlere, yaşadığımız her alan ve anda reklama boğulan insanları etkilemek için telemarketing reklamındaki doğrudan satış reklamlarında kullanıcı tasviri ile sınırlı kalmak şartıyla abartıya kaçmak durumunda kalan satıcılar maalesef bulunmaktadır.

  bunun dışındaki abilerin anlamak istemedikleri bir şey vardır, aslında dürüst olarak da aynı satışı yapabilecekken, telemarketing reklemlarında o ürünü kullanmayanların çektiği acı kullananların ise nirvanaya ulaştıkları yüz ifadeleriyle kalması gereken abartılı gösterimin, söylemlere ve iddialara da yansıtılması ve bir çok sanatçının da buna bilerek ben adımı kirletir miyim kardeşim söylemleriyle alet olmasıdır.

  yani ve kısaca, siz dokunmatik ekranlı java tabanlı bir telefonu 99,90 tl ye yalan söylemeden de aynı adetlerde satabilecekken, fabrikadan yeni geldim aha hidrolik kokusu üzerimde, sadece şimdi arayan 63 kişiye tanıtım amaçlı olarak 3 milyar 750 milyon sen milyar liralık telefonu 99 lira ya gönderiyorum dersen, o java telefonu hiçbir zaman almayacak kişiler tarafından tabii ki dolandırıcı olarak adlandırılırsın.
 • taşralıların her zaman başarılı olduğu satış yöntemi. çünkü yalan söylemede çok iyiler.
 • son zamanlarda buyuk katlama gosteren sektor