• tek sıkıntıları hangi beyanları inceleyeceklerine kendileri karar verdikleri halde sonunda "toplam % şu kadar doğru söylemişler" istatisiği çıkarmaları. e sen ağırlıklı doğrulara ya da yanlışlara odaklanıyorsan napıcaz? "istisnasız her beyanı değerlendiriyoruz" gibi bir iddiaları olsa bu sorun olmazdı ama bu şekilde manipülatif duruyor sitenin güzelliğine gölge düşürüyor.

(bkz: hükümetre)
  • bu oluşum ile ilgili yazılmış en güzel entry şüphesiz lock storm'un şu entry'sidir: #64412396

şimdi amaç, konsept, işin doğası ve önemi bu entry ile çok güzel anlaşılıyor. kısaca nedir?

halkı populist zırvalardan korumak.

lütfen daha sonra ssg'nin entry'sini okuyun: #59853765

adam daha o zamanlardan fark etmiş bu adamların doğruluk mottosuyla hareket ederken algılara müdahale etmekten çekinmediklerini.

daha önce ben de haklarında şu entry'yi yazmıştım: #65812951

o zamandan beri haklarından entry girmiyorum ancak zaman zaman yaptıkları analizleri inceliyordum. malesef fikrim değişmedi.

ve bugün chp belediyelerindeki suç oranıyla alakalı istatistik biliminden uzak çalışmalarını gördüm.

haklarında yazılan yazılmış zaten, ben yorum yapmıyorum spesifik olarak.

ancak anlatmaya çalıştığım şey şu, biz burada kendimizi populist zırvalardan korumak, gerçekleri bulmak için paralarken, adamlardan beklentimiz bu iken, onların yaptığı " akp'ye çok geçirdik chp'ye de geçirelim " seviyesinde iki tarafı da tatmin etmeye yönelik bilimsellikten ve gerçekçilikten uzak bir algı manipulasyonu.

kullanılan verilerin kullanılır olup olmadığı bile bir tartışma iken** adamlar daha hala " aman kimseden tepki çekmeyelim " kafasıyla bizi popülizmden kurtarmaya çalışacaklarına popülizme düşüyorlar.

bu tavırları ve kullandıkları verilerin büyük bir kısmını yetersiz yahut incelemeleri bilimsellikten uzak bulmamdan ötürü kendilerini başarılı ya da profesyonel bir fact-check kurumu olarak görmüyorum.

günümüz medyasının halini hepimiz biliyorken bu adamların cnn'e falan çıkabilmesi bana çok garip geliyor.

halka gerçeği ulaştırmak isteyen bir kurum değil de para kazanmaya çalışan bir işletme görüntüsü çiziyorlar benim için.

bütün dini ve siyasi düşüncelerim ve hatta ahlak felsefesine dair görüşlerim " en doğrusunu/gerçeği bulma arzusu " etrafında toplanabilir. bu adamlar beni tatmin edemiyorlarsa başarısızlardır. çünkü onların ideal müşterisi konumundayım.
  • (bkz: foncu medya)

dogrulukpayi.com'un fonlandığı iddiası

yanlış.

ha tamam o zaman fonlanmıyorlarmış. öyle olsaydı dogrulukpayi.com söylerdi. ;)

sistem aynen böyle çalışıyor.

lan siz kim oluyorsunuz da doğruyu yanlışı sizden öğreneceğiz? kendilerini sorgulanamaz otorite ilan edip doğru, yanlış diye kafalarına göre ayırıyorlar.

bu tarz factchecker siteleri mantar gibi türedi. ülkemizde de bunun benzerleri var. google'da en başta çıkıyor, ekşide bile entry aralarında görebilirsiniz bunları.

amaç dayatılanları doğrulamak. gerçekleri yanlışlamak. insanlığı sömürenlerin dayattığı düşünceleri, fikirleri, olayları sorgulanamaz dogmalar haline getirmek, doğruları da ortadan kaldırmak.

sizi kim sorgulayacak peki? dogrulukpayi.com'un doğruluk payını nasıl bileceğiz? dur bi site de ben yapayım madem öyle..

dogrulukpayi.com'un yalan yayınlar yapıp fonlanması iddiası

doğru.

hadi siktir git şimdi.
  • (bkz: açık toplum vakfı)
    tam ülkede güzel bir şeyler oluyormuş diyecektim ki bunu gördüm sitelerinde. sorosçu milletvekillerinin de hep doğru beyanatlarının alınması bundan olsa gerek.
    iyi güzel de alttan alta bir algı oluşturma çabası olacağı kesin..
  • bu cuma bilgi üniversitesinde tam da türkiye medyasının içinde bulunduğu durumu ele alacak olan bir panel düzenleyecek olan internet sitesi.

http://www.bilgi.edu.tr/…bilgilendirme-sorumlulugu/
  • kamuoyunda tanınırlığı ve gördüğü ilgi arttıkça övgü alma oranı da artan oluşum. ancak aynı zamanda ara sıra gelen eleştirileri de kendi içinde değerlendiren bir oluşum.

ancak bu değerlendirdiği eleştiriler, gerçekten oluşumu geliştirmeye yönelik, ya da gerçekten hatalı yapılan bir durumu düzeltmeye yönelik olduğunda ciddi şekilde yorumlanıyor. örneğin siz 8 aydır güncellenmeyen bir oluşumu örnek verip, sanki aktif durumdaymış gibi överseniz, samimiyetsiz olursunuz ve eleştiriniz de diğer eleştiriler gibi yorumlanmaz.

örneğin eleştiri yapılan konulardan biri olan, "demeçler neye göre seçiliyor, siyasiler bir çok demeç veriyor, onlar ufacık bir kısmını alıyor. cümle alıyorlar aradan" eleştirisi ile ilgili, doğruluk payı'nın internet sitesinde bulunan değerlendirme kritlerleri; http://www.dogrulukpayi.com/…gerlendirme-kriterleri bölümü bile okunmamış muhtemelen. halbuki bu kısımda anlatılıyor neye göre seçim yapıldığı.

hangi siyasinin demeçlerinin seçileceği konusu da aslında aynı linkte açıklanmış. ama dediğim gibi, okunmamış muhtemelen. eleştirmek için eleştiri yapılınca böyle olması normal. bir siyasinin sansasyon yaratan açıklamaları, açık kaynaklardan doğrulanabilir ya da yanlışlanabilir veriler içermiyor olabilir, hayal etmesi çok güç mü? örneğin "iki güne suriye'ye girecek askerimiz." açıklaması üzerine, doğruluk payı'ndan analiz bekleyen bir kitle oluştuysa, doğruluk payı çıtayı biraz fazla yükseğe koymuş belli ki.

bir diğer eleştiri olan 'ara puanların subjektif olarak verildiği' iddiasının da yukarıda verdiğim linkin içinde cevabının olması çok ilginç değil mi? bence ilginç çünkü. doğru ya da yanlış iddiaların arasında kalan, kısmen doğru iddiaların neye göre puanlandığı apaçık bir şekilde yazılmış. metodoloji uygun dile uyarlanarak, tüm kullanıcıların gözlemine sunulmuş.

elbette bir çok kurum gibi, doğruluk payı oluşumu da sıkça sorgulanmalı, metodları, analizleri iyi incelenip yorumlanmalı. öyle her şeye inanan bir takipçi kitlesi istemezler eminim. ne de olsa veriye dayalı bir iş yapıyorlar.

neyse uzun lafı kısası, çok iyi bir yolda olan oluşumdur doğruluk payı. seçimlerden hemen önce böyle siyasi atmosferi sıcak günlerde bir vahadır.

aynen devam.
  • site hakkında pek bi fikrim yok ancak sadece söylemlerindeki doğruluk payını ölçtüğü siyasileri 'aktör' başlığı altında inceledeği için bile saygı duyabilirim.
  • türkiye'nin yeni politik gerçeklik sitesi. yurtdışındaki ödüllü benzerlerine oranla, çok daha başarılı bir tasarım ve konsept ile ortaya çıkmıştır. sitenin eksikleri var gibi görünüyor, fakat eğer mevcut siyasi otoritenin hoşuna gitmezse, geleceğinin zor olacağı kesin.
  • geçenlerde denk geldim gerçekten ilgimi çekti güzel bir oluşum.tek sıkıntısı fazlasıyla taraflılar recep tayip erdoğan benim adım recep dese herkes doğru değil butonuna basar.demirtaş benim terörle alakam yok dese hepsi doğru butonuna basar

edit:siteye biraz baktımda site taraflı değil aslında kullanıcıları mal. o oylama şeyini kaldırsalar güzel site oylayanlara iq testi yapılsın yada o da olumlu.

http://www.dogrulukpayi.com/beyanat/568a4f9a3bf6b

şu beyanat mesela nesnel birşey arıyordum ondan dolayı bunu gördüm nesnel bir iddaa buna nasıl %70 inanmaz yani

ayrıca 109 üniversite açılmasıda tam anlamıyla mallıktır övünülcek birşey olduğunu düşünmüyorum eğitim seviyesi yerlerde olan mezunlarının lise eğitiminin üzerine hiçbirşey katmadığı üniversitelerin açılmasını övünülcek birşey olarak görmüyorum.
  • 1 hafta daha önce yayına giren dogrulat.com'un çakması falan olmayan sitedir. zira ikisi de amerika'yı baştan keşfetmiyor politifacts ne yapıyorsa onu yapıyor.

whois verilerine göre de dogrulukpayi.com 2 nisan'da dogrulat.com ise 16 nisan'da alınmış. yani kimse kimsenin çakması değil.
hesabın var mı? giriş yap