şükela:  tümü | bugün soru sor
 • zamanı düz bir çizgi gibi düşünüp üzerinde bir nokta-an- ele alındığında geriye* doğru da ileriye* doğru da sonsuz şekilde uzandığını iddia eden zaman anlayışı..
  (bkz: dairesel zaman)
 • hiz-zaman grafiklerinin vazgecilmez yatay ekseni. epsilon kadar kucuk bir zamanda yapilan hizin zamanla carpimi sonucu elde edilen kucuk kucuk mesafelerin toplami gidilen tum yolu verir.* bir de ivme-zaman grafiklerinde de vardir bu cizgisel zaman. burada da cizilen egrinin altinda kalan alan belli bir t anindaki hizi verir.
  (bkz: fizigin temelleri)
 • anı yaşar iken zamanın çok yavaş aktıgını, geriye dönüp baktıgınızda çok hızlı geçtiği izlenimine kapılmaya neden olan durumdur.

  anı yaşarken, zaman çizgisi üzerindeki dt uzunlugundaki bir nokta arası teker teker geçildiğinden, ilerki bir andaki hedef zaman, sonsuz derecede uzak gelir. geriye dönüp geçmişe bakıldığında/zaman çizgisi içinden çıkıp, çizgiye yukarıdan bakıldıgında, dt uzunlukları görülmez. sadece geçmişte belirlenen hedef zaman noktalarını görülür. bu da zamanın daha büyük parçalara ayrılması demektir. bu yüzden, zaman çizgisi; içindeyken yavaş, dışında iken çok hızlı akar.
 • bir problemin buyuklugu dogrusal olarak artarken, cozmek icin gereken zamanin da dogrusal arttigini belirten ifadedir. cogu algoritma icin bundan iyisi $amda kayisi, yani sabit zamandir.

  (bkz: sabit zaman)
 • felsefi olarak zamanın bir doğru parçası gibi aktığını, şimdiki zamanın geçmiş çizgisi ile gelecek çizgisi arasında bir nokta olduğunu ve zamanın hep ileriye doğru gittiğini kabul eden görüş. buna göre zamanda tekrarlamalar yoktur, zaman yolculuğu da sadece iki doğrultuda yapılabilir. çizgisel zaman olarak da adlandırılır.

  karşıtı için (bkz: döngüsel zaman)
 • zamanın hep ileriye dönük olduğunu belirten ifadedir. insanoğlu doğrusal zaman kavramını benimsediği için zamanda yolculuk etme fikri ütopik gelmektedir. paradokslarla doludur. oysa karşıtı olan dairesel zaman ifadesinde geçmiş ve geleceğin bir arada olduğu belirtilir.