şükela:  tümü | bugün
  • kars’ın arpaçay ilçesinin güzel bir köyüdür. arpaçay’dan çıldır’a giden şehirlerarası yolun üzerinde, çıldır gölü’nün kıyısındadır. arpaçay’a 27 km., çıldır’a 24 km. uzaklıktadır. 1200 nüfusludur.

eski ismi cala’dır. 'doğru yol partisi’nin iktidarda olduğu dönemde belde olabilmek için köylüler adını doğruyol diye değiştirmişler ama işe yaramamış.' diye bir efsane dönüyor -ben de afiyetle yemiştim- ama sağlam kaynaklardan edindiğim bilgiye göre 1960'larda, yani dyp henüz yokken, köylerin isminin türkçeleştirilmesi uygulamasıyla değiştirilmiş. cala gürcüce bir kelimeymiş.

girişinde jandarma karakolu, çıkışında ise piyade bölüğü olduğundan gayet güvenlidir. kışın çetin zamanlarında arpaçay’a gidecekseniz jandarmaya, çıldır’a gidecekseniz piyadeye yolun açık olup olmadığını sorabilirsiniz (çünkü jandarma arpaçay ilçe jandarma’ya, piyade bölüğü ise ilginç bi şekilde çıldır piyade taburu’na bağlı).

arpaçay’a ya da çıldır’a giderken yolda önünüze envayi çeşit evcil ya da vahşi hayvanat çıkabilir. dikkat etmek gerekir. ama arabanın içinde olmanın verdiği güvenle bazı vahşi hayvanları görmek güzeldir.

ilköğretim okulu, sağlık ocağı, tarım kredi kooperatifi diğer resmi daireleridir.

bakkalında olsun nalburunda olsun bir köye nazaran çok çeşit mevcuttur. benzin istasyonu olan ender köylerdendir.

halkın başlıca geçim kaynakları hayvancılık ve tarımdır. köy halkı genel olarak halim selim insanlardır. özellikle memur kesimine karşı çok saygılılar.

ammaaa… köyde şöyle bi gezintiye çıkayım deseniz evvela buram buram tezek kokusu ile karşı karşıya kalırsınız. bir iki ay sonra burnunuz bu kokuya alışır. ondan sonracıma, güya evcil, bazı hayvanların saldırısına uğrayabilirsiniz. boğa toslayabilir, köpek ısırabilir. yaya iseniz köpek saldırısına karşı mutlaka elinizde bir sopa olmalı, çok etkilidir. hepsinden de kötüsü kaz kovalayabilir. niye en kötüsü bu, bilmiyorum, bana özel bi fobi olabilir. ben bi de kargalardan fena tırsıyorum ama onlarla bi vukuatım olmadı henüz. inekcikler çok sakin ve mübarek hayvanlar. onları çok seviyorum. ama tapmıyorum.

yazın bir iki ünlü sanatçının ve bolca yöre sanatçısının katıldığı şenlikler olur. kışın ise tamamen buz tutmuş gölün üstünde festival olur. gayet hoş organizasyonlardır.

balık tutmayı seven, çok fazla arkadaşa ihtiyaç duymayan ve köy yaşantısına uyum sağlayabilecek bünyeler için rahat bir köydür.
  • eski ve asıl adı "mesta jor" olan mardin'in kızıltepe ilçesine bağlı köyün resmi adı.

(bkz: kızıltepe/#24682037)
  • aynı zamanda bitlis merkeze bağlı bir köy.