şükela:  tümü | bugün soru sor
 • her türk vatandaşının görmesi gerekendir.

  doğu akdeniz'de ciddi bir savaş yaklaşıyor. türkiye'ye karşı israil, mısır ve yunanistan bir ittifak kurdu ve önemli bir gerginlik yaşanıyor. gerginlik bu ülkeler arasında kalsa elbette tehlike bir dozda kontrol edilebilir ama olay aslında direkt abd ve rusya'yı etkiliyor.

  yunanistan ekonomisi çökerken avrupa birliği yardımda bulunuyor gibi gözükmüştü hatırlayacaksınız ama nasıl olduysa yunanistan ekonomisi çöktü, öyle bir çöktü ki internetten bağış falan yapılıyordu. sonra yavaş yavaş toparlanmaya başladılar ama karşılık olarak abd'ye ve ab'ye çokça taviz verdiler. verilen son taviz hepimizin hatırladığı büyük yangında yanan stratejik bölgelere abd'nin askeri üs kurmasına izin vermek oldu. evet, bu tavizi verdiler. tesadüfi olarak yanan bölgeler çok stratejik sayılıyormuş ve barışın, demokrasinin temsilcisi buralara askeri üs kuracak şimdi.

  yunanistan halkı bu gelişmelerin farkında mı? benim aldığım bilgilere göre farkındalar. o bölgeyle iş yapan arkadaşlarım bu yönde konuşuyor. özellikle balkan bölgelerinde yoksullaşma ve fakirleşme sonrası devletlerin bir bir abd ve ab'ye karşı taviz vermesi halk tarafından takip ediliyor, bir diğer yandan yunanistan içinde ab karşıtı ciddi bir ses yükselmeye başladı. bunlar konumuz değil ama abd'nin bölgeye nasıl yerleştiği pekişsin diye belirtmek istedim.

  ortada bir doğal gaz var ve bu doğal gaz uygun şekilde paylaşılmak isteniyor, türkiye pastadan pay almasınlar istiyorlar. kuzey kıbrıs türk cumhuriyeti'nde türkiye'nin işgalci olduğunu savunuyorlar.

  burası görünen kısım, şimdi daha fazla görmek için bir adım geri çıkıyoruz.

  dünyada en fazla doğal gaz ihcaratı yapan ülke hangisi? rusya. hem de öyle az buz değil, dünyanın üçte birini sırtlıyor bu konuda ruslar. hatta bazı kaynaklara göre abd bile doğal gazı rusya'dan alıyor çeşitli yollarla. bunlar çok ciddi iddialar. daha öncesinde trump'ın merkel'e "doğal gaz alarak rusya'yı besliyorsunuz!" tepkisini gündemi takip edenler hatırlamıştır. rusların ciddi anlamda para çevirdiği üç yer var: enerji, uyuşturucu ve silah. en büyük pazar enerjide. ruslar enerjiyi bir kaybederse şu an küçülen ekonomileri tamamen zarar görecek. en çok ne satıyorlar dedik? doğal gaz. şu an akdeniz'in doğusundan ne çıkıyor? doğal gaz. kim çıkıyor? yunanistan ve israil. bu doğal gaz yunanistan'dan kime gidebilir? avrupa'ya. rusya en çok gazı kime satıyor? avrupa'ya. denklem kuruldu. yani bu doğal gazın yunanistan eline geçmesi, avrupa'ya açılması rusya için çok çok büyük sorun. bu durumda rusya olduğu yerden izlemeyecek olacakları.

  bir adım daha geri çıkalım.

  israil'in bölgede enerji ile güçlenmesi en çok kimi tehdit ediyor bizden başka? iran. yani rusya gibi doğrudan meseleye karışacak olan diğer ülke iran. rusya ve iran'ın müttefik olduğunu biliyorum fakat müttefiklik demek her konuya karışmak değil, bu gaz sadece yunanistan tarafına gidecek olsa iran bu olaya karışmazdı. çıkarlar olduğu sürece var müttefiklik. ruslar ile farslar akıl üstüne yönetir dış politikayı. çıkar varsa varlardır, yoksa yoklar. bu yüzden israil meselesiyle birlikte iran da olaya karışmış oluyor. iran, israil'in gelişmemesi için her şeyi yapacak durumda.

  sonra bir adım daha geri çıkıyoruz.

  abd ile enerji konusunda savaşan, abd'nin belini kırmaya çalışan; özellikle ekonomi konusunda savaşa girişen ülke kim? çin. abd eğer rusya'ya karşı üstünlük elde ederse özellikle sömürülen ülkelerde daha büyük güç kazanacak. çünkü yeniden tek baş olma şansına sahip olacak. sonrası? bu yüzden çin de istemeye istemeye bölgeye geliyor. hiç ipek yolu'nu konuşmadık bile.

  gördünüz mü? her şey birbiriyle nasıl bağlantılı. şimdi biraz sağa sola bakalım.

  iran savunma bakanlığı aralık ayının başında bir toplantı düzenleyecek. toplantıya türkiye'den türk silahlı kuvvetleri, türk hükümeti ve vatan partisi davet edildi. yani artık harekete geçme vakti geldi. her şeyden daha önemlisi 19 kasım 2018 tarihinde türkakım projesi için putin türkiye'ye geldi. bu projenin amacını bilmeyenler için kısaca şöyle söyleyeyim: rusların doğal gazı karadeniz üstünden türkiye'ye gönderiliyor, türkiye'den de avrupa'ya taşınıyor.

  peki ne olacak? türkiye ne yapacak, rusya ve iran nasıl hamleler yapacak? bundan sonrası gerçek değil ancak komplo teorisi olur. buraya kadar olan kısım içine azıcık yorum katılmış gerçeklerdir, bundan sonrası kendi kişisel görüşlerim. başlığın amacına geldik.

  şahsi görüşüm lübnan ve gazze kullanılarak israil sıkıştırılacak. en son gazze saldırısı sonra neye uğradığını şaşıran, bütün ipleri elinden düşüren israil hiç beklenmedik şekilde baskı altına girdi. ilk kez ateşkesi kabul etmek zorunda kaldılar. bir de hiçbir zarar veremeden yaptılar bunu. gazze kuşkusuz israil'in ayağına dolanacaktır, israil bu konuda yavaşlayacaktır. hatta lübnan meselesi bir patlarsa israil kafasını kaldırıp da akdeniz'e bakamaz.

  türkiye, suriye'den çok ciddi sıkıştırılıyor. türkiye de bu sıkıştırmalara karşı boyun eğmemek için mücadele ediyor. mevcut hükümetin yaptığı suriye hataları düzeltilemiyor, meşru suriye devleti ile birçok kez heyetler üstünden konuşmalar yapıldı. türkiye'nin amacı suriye'deki terör bölgesini suriye ile birlikte temizleyip çıkmak ama suriye, türkiye'ye güvenmediği için o bölgelere öso'nun tekrar girmesinden çekiniyor. mevcut ypg'nin kalmasından da memnun değil. rusya ypg'yi terör örgütü olarak görmüyor ve suriye'nin %96'sının terörden temizlendiğini iddia ediyor. yine de akdeniz meselesinde rusya, türkiye'nin olaya karışmasını ve hakkını aramasını isteyecektir. böyle bir durumda türkiye elbette hakkını arayacaktır. rusya'dan taviz isteyerek ypg bölgelerine saldırıda destek istemek hiç anormal bir şey olmaz. rusya olaya direkt karışmasa bile esad'ı yönlendirerek ypg'ye müdahaleye başlayabilir. idlib konusunda makas daralırken ben idlib'e operasyonu türkiye'ye bırakacaklarını düşünüyorum. bu şekilde anlaşma tamamlanabilir. htş bölgeden temizlendiği sürece rusya bunu sorun etmeyecektir, esad istediği kadar yırtınsın putin "he" dediği zaman suriye'nin cevabı da "he" olacaktır. böylece türkiye, suriye masasında kalacak; fırat'ın doğusuna operasyonlara başlayacaktır.

  aynı zamanda yunanistan üstünden de türkiye çok ciddi sıkıştırılacak. ege'de de sular kaynayacak. türkiye, akdeniz'de ruslarla hareket ettikçe kıbrıs'ta bulunan ingilizler başta olmak üzere avrupalı devletler ve abd yunanistan'a destek vererek türkiye'nin üstüne itecek.

  toparlarsak,

  doğu akdeniz kaynıyor, kaynayacak. sıcak çatışma riski çok fazla. rusya bütün kazanımlarını kaybetmeyi göze alamaz. rusya'yı geriletmek isteyen ülkeler de bu fırsatı kaçırmayı göze alamaz. günden güne tansiyon artıyor, türkiye de bu denklemin içinde.

  rusya'yı zora sokmak için ukrayna'ya yapılan yardım çoğaltılacak, gürcistan bir şekilde kaşınmaya çalışılacaktır. rusları da bu şekilde sıkıştırmak isteyecekler. biz bu işin gürcistan kısmındayız. sözde müttefiklerimiz gürcistan'a yardımı bizim üstümüzden yapmak istiyordu, öyle gözüküyor ki bu hiçbir zaman olmayacak.

  rusya bu saldırılara karşı dediğim gibi başta türkiye'ye suriye'de destek verecek ve abd güdümlü ypg'ye saldırılara ses etmeyecek. abd'nin orta doğu'daki gücü büyük zarar görecek. diğer yanan çin'in ipek yolu projesi için de çin'e destek çıkacak. afganistan başta olmak üzere abd karşıtı olan her grup dozunda destekleyecek. özellikle gazze ve lübnan konusunda israil'i zora sokmak için her şeyi yapacak.

  doğu akdeniz 21. yüzyılın örtülü savaşlarının kalbi, en gizli geri ve doğu akdeniz'de savaş gümbür gümbür geliyor.

  bir diğer yandan doğu akdeniz'de savaş patlamazsa üçüncü körfez savaşı patlayacak, iran ile suudi arabistan birbirine girecek. o mükemmel şey olacak ve orta doğu'da kartlar yeniden dağıtılacak. doğu akdeniz'e yine kimse egemen olmayacak ve ikinci plana düşecek. üçüncü körfez savaşı sonrası herkes yeni hamle için bekleyecek. ikisinden birisi çok yakın ama hangisi kestiremiyorum.

  doğu akdeniz'de sıcak çatışma mı yoksa iran ve suudi arabistan arasında başlayacak üçüncü körfez savaşı ile bölgesel savaş mı, göreceğiz.
 • doğu akdeniz havzasının potansiyeli biz türklerin düşündüğü kadar büyük olmayabilir.
  kaldı ki denizden gaz çıkarıp ihraç etmek, petrol çıkarıp ihraç etmeye göre daha düşük marjlı bir iş, daha büyük yatırım gerektiriyor. zaten alternatif komplo teorilerinde doğal gaz yeterli gelmediği için akdeniz'de aslında sağlam petrol var deniyor.

  her halükarda fosil yakıt önemli, en az 30 sene daha ekonomi politiği belirleyecek. kaldı ki suriye ve ırak'ın bu şekilde karışmasında katar gazının türkiye üzerinden avrupa'ya ulaştırılması projesinin rusya tarafından engellenmesi vardı. ruslar önce esad eliyle taş koydu, esad sıkışınca doğrudan devreye girdi.

  amerika'nın kıbrıs ve yunanistan üzerinde bazı hesapları olduğu anlaşılıyor. nisan ayında yaptırım uygulanan rus işadamları arasındabank of cyprus'un en büyük ortağı rus vekselberg de vardı. (trump'ın seks rüşvetlerini bu yasaklanan rusların ödediği düşünülürse, trump'ın putin'in kuklası olduğu o kadar da büyük bir komplo teorisi olmayabilir)

  ancak bir savaş gümbür gümbür gelmek zorunda değil, rus ekonomisinin yavaşlaması ve/veya sağlık sorunları ile putin zayıflatılır/uzaklaştırılırsa, insanlar çözümsüzlük değil çözüm peşinde olacaktır.

  keza abd'nin, petrodolar'a en büyük teveccühü silah satmak, birileri sırf inşaattan anlıyor, birileri silah satmaktan... ülkelerin kamuoyu bilinçli olursa; bu iş o kadar kolay değil. türkiye'de bu zor, hamasetten kolay satan birşey yok, ama yunan halkı daha makul. hele trump allahın izniyle defolduktan sonra diyalogları daha kolay görürüz.

  ve en önemlisi de bölgenin ekonomik potansiyelinin bilincinde olmak, ve gerçekçi olmak, hemen hayallere dalmamak gerekiyor.
  batı afrika kıyılarında angola, nijerya gibi ülkeler petrolden çok zengin oldukları gibi, bp'nin, shell'in terkettiği, milyarlarca dolar harcadıkları kuyuları da var. benzeri doğu akdeniz için geçerli olabilir. "burada büyük kaynak var" rüzgarıyla halka savaş çığırtkanlığı aşılamaktansa; konsorsiyumlar ve anlaşmalarla bu havzaların lisanslarını satmak daha karlı bir iş olur. varsın bp çıkarıp satsın; bize de sabit belli bir para ve cirodan daha küçük bir ödeme yapsın. diğer türlü, savaş olmasa da ambargoların ortasında ilgili gazı çıkarmak için milyarlarca dolar harcayıp boş boş oturmak da var.
 • işte bu yüzden elimizde şunlardan olması gerekli.

  https://i.ytimg.com/…/fzrxfdodsvy/maxresdefault.jpg
  https://qph.fs.quoracdn.net/…cd40c0ead3d28556-cyani

  hipersonik anti-gemi füzeleri.ege adaları için pek verimli olmasa da kıbrıs ve civarında bu kadar kolay hareket edemez kimse. sadece gemiden değil özellikle karadan atılanları da olmalı. üç tarafı denizlerle çevrili koca ülkeyiz. bir tane bile kıyı savunma silahımız yok!

  mısır-kıbrıs-yunanistan birbirlerine yanlayıp duruyor. yunan-israil ortak tatbikatları yapılıyor. bizim çevrede güvenip birlikte duracağımız ülke yok. bunlara adamların hava güçlerini de eklersek karşımızda ciddi bir tehdit olduğu açık.umarım hiçbir zaman sıcak bir çatışma yaşanmaz.