şükela:  tümü | bugün
 • olimpiyatlardaki rekorlarıyla bilinen ülke. zaten çoğu da "bunlar dopingli mi?" şüphesiyle çoğu kez tartışma konusu olmuştur.

  (bkz: ulf timmermann)

  fotoğraf galerisi için : http://www.spiegel.de/…al-fotostrecke-41629-10.html
 • mensubu olan vatandaşlarına batı almanya'da ozi/ozzi/osi/ossi (neskimse artık) denmektedir. aşağılayıcı bir ifadedir.

  oralı olan, oradan gelen kimseler çoğunlukla embesildir. batı almanya ile birleştiğinde yığınla ferdi gelip benim çalıştığım fabrikada işe girdi. silindir gibi ezdim ibneleri (bkz: meister) nerede boktan iş varsa onlara yaptırdım, analarından emdikleri sütü burunlarından getirdim bu kekoların.

  az bile yapmışım amıngoyem.
 • doğu bloğunun en sağlam ekonomisine sahip olan sosyalist devlet.

  berlin duvarı yıkıldığında batı berlin'de ev kiraları 4 odalı evler için 300 ile 600 dm * arasında değişirken doğu berlin'de kiralar 30 dm ile 100 dm arasındaydı. doğu alman markı ile batı alman markı duvar yıkılıp 1'e 10 olan oran eşitlenince bir çok mark milyoneri doğu alman ortaya çıktı. bu hikayeye good bye lenin filminde az da olsa değilnilmektedir.

  her doğu bloğu ülkesinde olduğu gibi "nereden buldun yasası" bu ülkede de olduğundan insanlar maaşlarının üzerinden kalan paraları yastık altında biriktirmek zorunda kalıyor, bu birikmiş miktarı da harcayamıyordu. giyim dahil olmak üzere bir çok temel ihtiyaç hali hazırda devlet tarafından karşılanıyordu.

  batı berlin doğumlu ve berlin duvarı yıkıldığında berlin'de bulunan birisi olarak doğu berlin hakkında merakım hiçbir zaman dinmemiştir. berlin duvarı yıkıldığında her ne kadar 2 yaşında olsam da doğu berlin ve doğu almanya'nın izlerini hala sürmek ve doğu almanya'yı hissetmek hiç de zor değil. plattenbau binaların arasında gezerken tekdüzeliğini izlediğiniz berlin çok keyifli olmasa da benim gibi tutkunlar için farklı görünen objelere dönüşüp, doğu berlin ruhunu tekrar yansıtabiliyorlar.

  eğer bu tarihte kalmış memlekete biraz olsun merakınız varsa kapitalizm doğu berlin'i tamamen yutmadan berlin'e kesinlikle gidin. marzahn'da dolaşın, doğu almanya'dan miras kalmış o sessizliği, tekdüzeliği ve can sıkılmışlığını keşfedin. insanlarla iletişime geçmek istiyorsanız doğu almanya'yı gerçekten yaşamış yaşlı insanlarla konuşmaya çalışın. size genelde ters gözle bakmazlar ve iletişime geçerler. fakat gençlerden uzak durun, özellikle marzahn'ın neo-nazi nüfusu oldukça yüksektir.

  doğu almanya'yı özleyen bir çok tutkulu sosyalist ve gerçekten o yılları yaşamış insanlar görebilirsiniz. bunlar kapitalizmin yuttuğu ve yok ettiği bir de utanmadan "fakir-işsiz" gibi yaftaladığı insanlardır. işini, aşını, yiyeceğini, giyeceğini temel hak olarak devletten edinmeye alışmış, ergenliğinden itibaren işsizlik nedir bilmeyen ve iyi bir meslek eğitimi almış olan kişiler kapitalizme ayak uyduramadılar. doğu illerinde yapılan anketlerde "sınır tekrar kapansın mı?" sorusuna "evet!" diyen insanlar bugün bile hiç azımsanmayacak bir kitleyi oluşturuyorlar.

  doğu almanya baskıcı, vatandaşını fişleyen ve stalinist bir devletti fakat benim merakımı cezbeden de insanların bu sisteme olan özlemi, eğilimidir.

  aslında çok daha uzun ve bilgi içeren bir entry yazmak istiyorum fakat şu anda hevesim kaçtı. 3-5 gün sonra editleyerek bu entryi devasa boyuta getirebilirim, bu bir başlangıç olsun.
 • istatistiklere gore dinsizligin tavan yaptigi memlekettir. ateizm doruktadir. yapilmis ciddi bir ankette 28 yasin altinda olup dine inanan tek bir insana bile rastlamamislar. arastirmaya suradan ulasilabilir,

  http://www.norc.org/…s/beliefs_about_god_report.pdf
 • a milli futbol takımlarının aşağıdaki linkten batı almanya zaferi izlenebilecek sosyalist memleket.

  buyrunuz

  hakkında uzun bir entry girmiştik hali hazırda. ilerleyen zamanlarda bu artık olmayan devlet hakkında farklı şeyler yazmayı da planlamıyor değilim.
 • doğu almanya vatandaşları federal almanya vatandaşlarından daha zekidir. bunun nedeni aldıkları eğitimin kalitesidir. (bkz: angela merkel)
 • hötürü höttürü almanca konuşabileceğiniz bir aksana sahip. iş'li miş'li yani daha nasıl anlatsam. yalnız insanları biraz kendini korumacı. sokakta falan gezerken öyle pek birileriyle konuşmanız mümkün değil. yol sorsan, şoka giriyorlar. ama sonra normal bir insan olduğunuzu anlayınca da çok kibar insanlar. orman partileri vs. veren şehirleri mevcut. orman yahut eski boş depolarda. buz gibi. hatta bız gibin şu an.
 • kapitalizmin yuttuğu devlet.

  fdj adıyla kurulmuş "özgür alman gençliği" kurumunun çok güzel marşları vardır. misal:

  buyrunuz

  doğu almanya ekonomisi en iyi sosyalist devlet olmasına rağmen trabi marka bir araç için 10 yıl sıra beklenilen bir memleketti. hatta bununla ilgili şöyle komikli-şakalı bir video bile var:

  izleyiniz

  videoda görüldüğü üzere doğu alman vatandaşımız gayet naif ve saf. bu tür insanlar doğu'da gerçekten çok fazla ama doğu'da yabancı düşmanlığı çok yüksek seviyelerde. bunun nedeni de doğu almanlar'ın yabancılara pek aşina olmaması. her ne kadar rus, vietnamlı, kübalı ve hatta kuzey koreli öğrenciler buraya okumaya gelmişler ve burada kalmışlarsa da toplumla pek içli-dışlı olmamışlar. bir de wladimir kaminer(yazar) gibi ünlü yahudiler var ki, duvar yıkılmadan önce sscb'den kaçıp buraya yerleşmişler.

  frankfurter oder, dresden, rostock, leipzig, potsdam ve doğu berlin eski doğu almanya illerinden gezmiş olduklarım. potsdam tamamen berlin'in yuttuğu bir şehir olmuş. şehiriçi olarak kullanılan bir s-bahn ile berlin'den potsdam'a gidebiliyorsunuz zaten, birbirine çok yakın iki şehir. batı, yani kapitalist ruh potsdam'ı çoktan yutmuş fakat aynı şey doğu berlin için geçerli değil.

  demir perdenin en gelişmiş memleketinin kapitalizm tarafından dönüşümünü çıplak gözlerle hala görmek mümkünken gidip oraları gezin derim ben. gitmeden önce biraz da araştırma yapın. ben buradan yazmaya devam etmeyi planlıyorum, bu entry'i de carhead arkadaşımızın ricası üzerine yazdım. bilgilerim ölmeden daha da yazarım; umarım.
 • gelen mesajlar üzerine blogumda hakkında bir yazı daha yazdığım eski devlet.

  buyrunuz efendim
hesabın var mı? giriş yap