*

şükela:  tümü | bugün
 • nufus ve is gucu gocunde 1 numara
 • karasal iklim gorulur, bitki ortusu bozkirdir, daglarin yuksek yerlerinde ormanlara ve buzul sekillerine rastlanir. dort bolumden olusmaktadir:erzurum-kars bolumu, yukari murat van bolumu, hakakri bolumu ve yukari firat bolumudur. en gelismisi yukari firat bolumudur. bu bolge enerji uretiminde hidroelektrik barajlardan turkiye ekonomisine buyuk katkida bulunur. bunun disinda turkiyenin en buyuk golu burada bulunur.
 • yandan bakinca biraz kanatlari acik bir kusu, biraz da eski amiga oyunlarindaki uzay gemilerini andirir. bunyesinde insani kusturacak derecede cok dag, akarsu ve sinir kapisi barindirdigi icin ogrenci kesiminin tiksintiyle baktigi, uvey evlat muamelesi yaptigi bir bolgedir. yine de tarim ve hayvancilik konusundaki sade ve dolambacsiz tutumuyla bu imajini biraz olsun silmeyi ve kendini affettirmeyi basarmistir.
 • kilometrelerce uzanan ve belli noktalar haric ne asker ne telorgu gorebileceginiz iran sinirina sahip; asiret kurallarinin ve feodalizmin hala yogun olarak varligini surdurdugu; bir cok ilcede is icin bulundugunuzda kadinlarla konusmak icin tercuman kullanmaniz gereken; cikan kavgalarda ilk amacin daima rakibin kafasina sert bir seyle darbe indirmek oldugu; yamacta insa edilenlerinin ustune bilmeden araba bile park edebileceginiz kerpic evlerden yapilma koylerden olusan; erekklerin odalarda, kadinlarin tandir basinda yasadigi cografi bolgemiz.
 • türkiyenin ortalama en yüksek rakıma sahip coğrafi bölgesidir
 • yeraltı zenginlikleri yer üstüne çıkartılamasın diye üzerinde binlerce oyun oynanan, bir çok maden ve petrol açısından oldukça zengin olduğu halde bazı kesimlerin işine gelmemesi yüzünden halkı sıkıntılara salınan bölgemiz...
 • - sen arkadaki konuşan! kalk bakalım
  - ben mi?
  - evet sen!
  - kalkam mı??
  - anlat doğu anadolu'nun coğrafi durumunu
  - walla doğu anadoli aşiretlere bölinmiştir. en böyük aşiret de babam apdü ağanin aşiretidir.
  - aferim otur. on!

  (bkz: hababam sinifi dokuz doguruyor)
 • sahip olduğu jeotermal kaynakların değerlendirilmesinin bölgeye ciddi katkı sağlayacağının farkına varılması gereken coğrafi bölge.

  ne yazık ki her konuda olduğu gibi, bu konuda da insanlar geride bırakmış doğu anadolu'yu. batıda rahat alanlarda çalışmak varken, gitmemişler doğuya.

  sözlükte bile böyle değil mi bu? yazdığım bu entryi başlığın 10. entryisi ne yazık ki.

  önünü gören edit: kastettiğim diğer bölgelerinin başlığı değil, sözlükte konuyla ilgili yazılan şeylerdir.
 • kendi sorunlarını meclise götürecek ve onların çözümü için uğraşacak milletvekillerini seçerken baya bir kazıklanmış bölge, diğer tüm bölgeler gibi.