şükela:  tümü | bugün
  • gabriel garcía márquez’in 1950’lerde gazeteci olarak doğu avrupa’daki sosyalist ülkelere yaptığı seyahatin güncesi. doğu almanya’dan başlayıp çekoslovakya, polonya, macaristan ve sovyetler birliği’ne uzanan istikamette marquez'in gördüğü ekonomik, sosyal ve kültürel detaylara ilişkin gözlemleri var içinde. günce gibi başlayıp, kimi noktalarda deneme türüne göz kırpan bir eser. can yayınları'ndan çıktı.
  • can yayınları tarafından inci kut çevirisi ile basılmış gabriel garcia marquez'in gezi notlarından müteşekkil eser.

kitapta marquez demir perdeyi geçerek bilhassa dönem berlin, varşova, prag, moskova ve budapeşte'sine yaptığı yolculukları anlatırken ikinci dünyanın insanlarını, duygularını, şehirlerini, düzenlerini, algılarını ve siyasal tutumlarını anlatmakta.

kitap benim gibi komünizm nostaljisini tatmadan ya da az çok yakınlık duyarak övgüler düzenlere şaşırtıcı gelebilir. günümüz sistem karşıtlığının yarattığı savrulma ile birçok entelektüel ve muhalif kendisini bu yabancı düzene övgüler düzer buluyor. bu bağlamda kitaba kuvvetli bir ön yargı ile başladığımı fark ettim. nasıl milliyetçilik düşüncelere, ideallere ve araştırmalara kuvvetli ve sarsılması zor bir kılıf geçiriyorsa bu duygusal sol meyil de benzer bir sonuca sebebiyet vermiş. sistemin ideallerini ön plana çıkarırken insanların deneyimlerini görmezden gelmiş olmamız muhtemel. nitekim bu kitap mevcut içeriğinin aksine sovyet düzenine dair bir güzellemesi olsa idi bu mecrada daha fazla muhatap bulurdu kanaatindeyim. kitap-marquez de anlaşılan haliyle biraz taraflı olarak-sistemi oldukça sert bir biçimde yermekte. esas olarak sistemin insanlarda yarattığı nihayetsizlik duygusunu öne çıkarmakta.

akademik araştırmaların ve duygusal övgülerin uzağında, döneme dair dışarıdan bir insanın deneyimlerini merak edenler için tavsiye edilir. okuması da diğer gezi kitapları gibi oldukça kolay.
  • özellikle sovyetler birliği ile ilgili olan kısmı çok vurucu tespitlere sahip.. son derece başarılı bir eser, şiddetle tavsiye ediyorum..

kitabın orjinal adı ise;

(bkz: de viaje por europa del este)
  • kitap oldukça akıcı ve okurken sanki siz de trende o yolculuğa dahil oluyorsunuz hissi yaşatıyor.
  • ilk başta okuma kararı almamda %80 etken doğu avrupa ile ilgili olması, %10 gezi temalı olması ve %10 (bkz: gabriel garcia marquez) olmasıydı.

iyi ki almışım kararı, çok güzel bir kitap. yaşananlar bu kadar güzel betimlenemez, gözlemler bu kadar tarafsız ve yalın, gereksiz tabir ve yorumlardan uzak anlatılamazdı. 1982 yılında nobel edebiyat ödülü aldığı kadar var.

soğuk savaş dönemi doğu avrupası hakkında o kadar değişik ve çarpıcı şeyler öğrendim ki. öf diyorum.