şükela:  tümü | bugün soru sor
 • rusya çin turkiye iran in birlikte olusturacagi paradir. boylelikle sallantili kura, amerika emperyalizmine buyuk darbe vuracaktir.
 • cidden?
 • nicke bakana kadar mantıklı gelen ortak para fikirdir.

  (bkz: rizeli sevimli hayalet mi olur amk)
 • görüyor ve artırıyorum

  (bkz: sessizce arkadan sokulup uyy diyen casper)
 • biri de çıkıp demiyor ki israflardan vazgecelim. anadoluya donelim. tarima onem verelim. fabrika kuralim. betonları durduralim. yeniden turizm ulkesi olalim. kaliteli yabanciyi ve yatirimini cekelim. bagimliligi bitirelim.

  tanım: tutmayacak olandir. ha abd ye bagimlilik ha rusyaya.
 • rusya’nın öncülüğünde şu sıralar üzerinde var olan çalışmalar bulunmakta.
  yakın gelecekte; önce yerel para birimlerine geçiş artacak daha sonra yeni bir para birimi doğacaktır.

  amerika “great america” yapayım derken küresel bir başkalaşıma yol açacak gibi duruyor.
 • türkiye'nin de bu para birliğine girdiğini düşünelim.
  çin'in götünü silebileceği kadar doları var, türkiye ise dolarsızlıktan bu para birliğine girer.
  nasılsa dolarımız yok, bari bunu bir tercihmiş gibi gösterelim kafası.
  peki çin'in bariz bir şekilde yöneteceği para birimini kullanmak hayalleri gerçekleştirir mi?

  şu kadarını söyleyim, ha ortak para birimini kullanmışsınız ha direkt çin'in yuan'ını kullanmışsınız bir farkı yok. elin para birimini kullanınca da hükümetin sıkışınca devalüasyon yapıp günü kurtarma şansı ortadan kalkıyor. örnek yunanistan. avrupa yunanistanı iyi kötü ortada bırakmadı. peki böyle bir durumda çin bize ne yapar?

  ama karşı değilim, dinciler bu ülkeye çok kazık attılar, bir de çin'in oyuncağı yapsınlar tam olsun, belki bundan sonra dincilere güven olmayacağını anlayan olur.

  (çin'e değil amerikaya domalalım anlamı çıkaracaklar olacaktır, amerika komşularımızı işgal edip bölerken amerikayla birlikte olarak onlara domaldık zaten, konunun başlangıç noktası bu zaten, kimseye domalmamak, amerikaya domalmamak için domalı vaziyette götünü çin'e dönersen sonuç pek farklı olmaz)
 • öncelikle bu konu ile dalga geçenler, defolsunlar emperyal abd'ye muhtacız edebiyatını yapsınlar. ulan anladık abd güçlü ülke ama abd'nin kölesi falan değiliz. ayrıca dünya artık global ve altarnatiflerin çok olduğu bir ortam.

  şimdi gelelim meseleye, rusya, hem türkiye'yi nato'dan hemde abd'den uzaklaştırma hamlesinde başarılı oldu. tamam üçüncü dünya ülkesi olabiliriz, ama bizim de elimiz armut toplamıyor. abd'den bağları kopartma süreci çok sancılı, çok kanlı ve çok yıpratıcı olacağının farkındayım fakat bunun gerçekleşmesi durumunda, türkiye asla boşta bırakılabilecek bir ülke de olmayacaktır ve kurulacak olan yeni blokta(blok, birlik vs. artık adı neyse) söz sahibi bir ülke olacaktır. rusya ve çin gibi ülkeleri de düşünürsek ki daha bir sürü ülke var daha, hiç de yabana atılacak bir birlik olmayacaklardır.
 • ortak para öyle basit bir şey değildir. avrupa geçti, şimdi geri dönmek isteyip de dönemiyorlar.

  ülkelerin karakteristikleri farklıdır, dolayısıyla ihtiyaç duydukları para politikası da farklıdır. ekonominin rahat döndüğü yerde görece sıkı, dönemediği yerde gevşek para politikasına ihtiyacınız var. e türkiye'de ekonomi rahatsız ama çin'de rahatken ne olacak o zaman? para politikasını sıkı tutarak türkiye'yi mi zora sokacağız yoksa gevşek tutarak çin'i mi?

  illa biz doğuyla birlik olalım diyorsanız, kendi para birimlerinizle ticaret yapmanız daha doğru yol. bunun için de para birimlerinin birbirlerine kolayca dönüştürülebiliyor olması lazım. yani çarşıdaki bankaya gittiğinizde türk lirası verip sorunsuz bir biçimde tek işlemde çin yuanı alabiliyor olmanız gerek. bunun için de merkez bankaları arası bir işbirliği yeter de artar bile.

  kurduğunuz birlikteki merkez bankaları birbirlerinin para cinsinden döviz rezervi yapacak, haliyle bu rezervin bir kısmı bankalar aracılığyla piyasaya dağılacak. böylece de piyasada paralar birbirine dönüştürülebilir olacak.

  peki bu neden olmuyor? bu devletlerin hepsi başına buyruk, tek elden yönetilen devletler de ondan(iran'ı bilmiyorum, o yüzden onu dışarıda tutayım). merkez bankasının yukarıdan gelen bir emirle bir gece para basıp paraya %50 devalüasyon yaptırmayacağının garantisi yok. çin zaten bunu (%50 kadar abartılı rakanla olmasa da) üç dört yılda bir hep yapıyor, sırf bu yüzden dünyanın ikinci büyük ekonomisi olmalarına rağmen yuan rezerv para birimi olamadı. çünkü rezerv para birimi dediğin şey, güvendiğin şeydir. paranın yönetimi şefaftır, merkez bankası tahmin edilebilirdir.

  o yüzden boşuna ıslak rüyalar görmeyin. bu tek elden yönetim kafası devam ettiği sürece doğu kendi arasında bile anlaşırken batının güvenilir para birimlerine muhtaç.
 • 1 dogu blogu: 0,022 usd